Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Renginiai
Nelengvas žiniomis grįstas grūdo kelias iki vartotojų

Radviliškis. Lietuvos, Latvijos, Lenkijos, Baltarusijos žemdirbiai ketvirti metai rengiamose lauko dienose „Grūdo kelias" supažindinami su jų darbe svarbiomis inovacijomis. Šiemet renginyje daug dėmesio skirta dirvožemio struktūros analizei, naujausioms augalų apsaugos priemonėms ir technologijoms, tausojamajam žemės dirbimui ir kita.

Bendrovės „Kauno grūdai" su partneriais organizuotos lauko dienos „Grūdo kelias" vyko ūkininko Vytauto Krikščiūno, dirbančio kartu su vyresniuoju sūnumi Laurynu ir dukra Giedre 2 000 ha (iš jų 800 ha nuosavos) ūkyje Liaudiškių kaime, Radviliškio rajone.

Kiekvienais metais „Grūdo kelias" rengiamas vis kitame rajone, kad ūkininkai galėtų susipažinti su skirtingose šalies vietose esančių ūkių specifika, dirvožemio struktūra ir žemės dirbimo sistemomis, aplankytų pažangiausius ūkius ir pabendrautų su bendraminčiais, taip pat užsimegztų ūkininkų ir juos aptarnaujančių įmonių dialogas.

Bioversija m7 2024 03 12

Pernai „Grūdo kelias" vyko Pietų Lietuvoje, šiemet persikėlė į šiaurinį kraštą. Tai šiek tiek susiję ir su „Kauno grūdų" investicijomis į Telšiuose greitai atsidarysiantį elevatorių.

ABKauno grūdai" generalinis direktorius Tautvydas Barštys teigė, kad nors žemdirbystė nėra pati lengviausia ūkio šaka, tačiau grūdai yra plačiai naudojama žaliava (gyvulininkystėje, paukštininkystėje, žmonių mityboje), tad renginiu siekiama suteikti kuo daugiau žinių, kaip efektyvinti grūdų auginimą.

Anot „Kauno grūdų" vadovo, turime remtis pažangia Vakarų šalių praktika, perimti, kas geriausia, nes gyvename intensyviu laikotarpiu, tobulėja visų sričių technologijos, kurias galime diegti ir pas save. Paklaustas apie prognozuojamas šių metų grūdų kainas, T. Barštys atsakė, kad grūdai yra biržos prekė, tad sunku įžvelgti tendencijas, reikia remtis pateiktomis skaičiuoklėmis.

Tautvydas Barštys apgailestavo, kad valdžios požiūris į žemės ūkį kol kas neskatina tęstinumo, nepadeda spręsti investicijų klausimų

Visas auginimo procesas

Renginyje per dvi dienas (birželio 8-9 d.) apsilankė apie tūkstantį ūkininkų, kurie autobusais keliavo po ūkininko V. Krikščiūno ūkį ir stojo numatytose stotelėse susipažinti su kiekvienu grūdų auginimo etapu. Jau iš rudens ruošiantis renginiui buvo apgalvoti ir parengti įvairūs bandyminiai žieminių ir vasarinių kviečių, ankštinių augalų, žieminių rapsų, kukurūzų laukai.

Pirmą kartą lauko dienų dalyviai galėjo akivaizdžiai pamatyti dirvožemio profilį ir visus žemės sluoksnius - tam reikėjo nusileisti į 2 metrų gylio 18 metrų ilgio perkasą ir supažindinti su dirvoje vykstančiais procesais, rapsų šaknų sistema. Informaciją parengė įmonės „Chemcentras" specialistai, pristatę programą „Grūdo guolis".

Lauko dienų dalyviai įsitikino, kad šių vietovių žemės (karbonatingas glitžemis) derlingos, humusingas sluoksnis siekia 30 cm, o rapsų šaknys įsiskverbia net į 1,5 m sluoksnį

Daug susidomėjusiųjų pritraukė bendrovės „Lytagra" žemės ūkio technikos pristatymas ir demonstravimas. Laukuose vyko parodomieji New Holland traktorių su Amazone technikos važiavimai. Neapsieita ir be išmaniųjų technologijų. Pristatyta galimybė į išmanųjį telefoną parsisiųsti programėlę Farmis, kuria galima kontroliuoti ūkio darbus, technikos parką, atlikti kitus skubius veiksmus.

Technikos demonstravimas sulaukia bene daugiausiai ūkininkų susidomėjimo ir diskusijų

Įgytos žinios išbandomos praktikoje

Dar viena stotelė buvo skirta cheminėms augalų apsaugos priemonėms apžvelgti ir paanalizuoti efektyviausias atsižvelgus į gamtos sąlygas. Tarp įvairių pristatyta ir priemonė Gusto, skirta lietingą, šaltą rudenį apsisaugoti nuo šliužų.

Šioje stotelėje pakalbintas ūkininkas Zenonas Jaseliūnas sakė, kad bendrovės „Kauno grūdai" rengiamose lauko dienose dalyvauja kasmet.

„Gaunu nemažai žinių, kurias praktiškai išbandau pas save, konsultuojuosi su specialistais ir stebiu, kas pasiteisina", - sakė 170 ha žemės Vilkaviškio rajono Bačkiškių kaime dirbantis Z. Jaseliūnas. Jis kartu pasidalijo ir šių metų didžiausiu nuostoliu - pirmąkart per 25-erius metus pasitaikiusia tokia žiema ir iššalusiais rapsais, vietoje kurių pasėjo vasarinius kviečius.

„Kaip bus šiemet, negali žinoti, tad tokiuose renginiuose visada galima pasitarti su kitais ūkininkais, pasidalyti savo patirtimi", - džiaugėsi ūkininkas.

Apie žieminių rapsų apsaugą išsamiai pasakojo „ADAMA Northern Europe" generalinė direktorė Erika Povilionienė

Šeimos ūkis tęsia tradicijas

Važinėjant po Radviliškio rajone plytinčius laukus nori nenori akys užkliuvo už didelių grūdų saugojimo bokštų, džiovyklų ir kitų modernių ūkinių pastatų, matomų iš tolo. Ūkininko Vytauto Krikščiūno ūkyje yra ir 6000 tonų elevatorius bei grūdų džiovykla. Šiuo metu statomas papildomas 5000 tonų elevatorius ir papildoma moderni džiovykla.

Priėmęs „savo kieme" kas pusvalandį po kelis autobusus važiavusių smalsuolių būrį, V. Krikščiūnas išsamiai papasakojo ne tik savo ūkio kūrimosi istoriją, bet ir šmaikščiai pristatė dabartines savo „pramogas" - hailendų veislės galvijus (3 karvės, 2 veršiukai) ir renkamas jo išbandytas sovietmečio transporto priemones (motociklą „Jawa", žigulius ir kt.). Galvijai atsirado kažkada šernams numatytame aptvare. Kaip žinome, šiuo metu dėl afrikinio kiaulių maro juos laikyti draudžiama.

Ūkininko Vytauto Krikščiūno kiemas daro įspūdį ir ūkininkams, ir specialistams

Ūkis pradėtas kurti 1990 m. dar nuo Pirmojo pasaulinio karo buvusioje senelių sodybvietėje. Gyvena jau ketvirta karta. Lietuvos žemės ūkio akademijos (dabar ASU) Agronomijos fakulteto absolventas iš pradžių kūrėsi 15 ha žemėje, keturis metus dirbęs agronomu nusprendė pats pradėti ūkininkauti.

„Iš pradžių ūkininkavau gana atsargiai ir tik 1999 m. nusprendžiau šiuo verslu užsiimti rimtai", - pripažįsta ūkininkas, bandęs auginti ne vienus žemės ūkio augalus. Šiuo metu jo ūkyje vyrauja žieminiai kviečiai ir žieminiai rapsai, auginama ankštinių augalų, kukurūzų, vasarinių kviečių. Augino ir cukrinių runkelių. Vienas apie 700 ha žemės masyvas yra net už 30-35 kilometrų nuo namų.

Žemės ūkio techniką daugiausiai įsigyja iš įmonės „Lytagra", partnerystė užsimezgė dar 2003 m., kai buvo sunku gauti banko paskolą, o ši įmonė taikė palankias sąlygas. Iš viso ūkyje yra apie 30 mašinų ir žemės ūkio padargų. Baigiamos įkurti mechaninės dirbtuvės su administraciniu pastatu.

Vieni iš pirmųjų pradėjo granuliuoti šiaudus, šiuo metu turi dvi linijas. Iš pradžių tai buvo pelninga veikla, dabar, anot ūkininko, šiek tiek smuktelėjo. Granuliuoti šiaudai buvo tiekiami į Lenkiją - kurui, į kitas Vakarų šalis - pakratams.

Krikščiūnų vaikai - didžiausi pagalbininkai. Nuotraukoje: Vytautas Krikščiūnas su sūnumis Gabrieliumi (pirmas iš kairės) ir Laurynu. Gabrielius, šiemet baigiantis vidurinę mokyklą, žada rinktis studijas ASU Agronomijos fakultete, kurį yra baigę jo tėvas, brolis ir sesuo

Aukciono lėšos - kilniems tikslams

Organizatoriai, rengdami tokias dienas, ne tik stengiasi padėti ūkininkams greičiau sužinoti apie naujoves. Šventės pabaigoje įvyko aukcionas, kuriam dosniai aukojo ūkininkai ir kurio metu surinktos lėšos šį kartą bus panaudotos bendradarbiaujant su socialinius projektus vykdančia televizijos laida „Bėdų turgus".

Planuojama surinktas lėšas skirti Radviliškio rajone gyvenančioms šeimoms. Praėjusiais metais Šakių rajone vykęs „Grūdo kelio" renginys tradicinio aukciono metu surinko solidžią sumą, už kurią vietos vaikų globos namams buvo padovanoti futbolo vartai, sporto inventorius ir aptverta krepšinio aikštelė.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos