Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Renginiai
Kaip pailginti produktyvų karvių amžių

Akademija (Kėdainių r.). Daugelio rajonų pieno ūkių šeimininkai rinkosi kovo 6-ąją į konferenciją, skirtą karvių produktyvumo didinimo aktualijoms. Patirtimi su Lietuvos ūkininkais dalijosi švedų mokslininkė Š. Halen Sandgren.

Pasak konferenciją surengusios bendrovės „DeLaval" generalinio direktoriaus Albino Šulinsko, Lietuvos pieno ūkių situacija gana sudėtinga. „Šiandien negalime pasigirti stabilumu ar rezultatų gerėjimų pieno ūkiuose. Kasmet Lietuvoje pieno ūkių sumažėja maždaug 8 procentais. Akivaizdu, jog žemdirbiai renkasi lengvesnį kelią - niekam ne paslaptis, kad grūdus auginti paprasčiau negu prižiūrėti kelių šimtų melžiamų karvių bandą. Todėl būtina dėti pastangas, kad gyvulininkystė taptų patraukia veikla", - sakė A. Šulinskas.

Bioversija m7 2024 03 29

Pasak Albino Šulinsko, mūsų šalies pieno ūkių situacija gana sudėtinga

Pieno ūkių skaičiaus mažėjimą lydi jų stambėjimas. Didieji ūkiai gali pasigirti gerėjančiais primilžiais. Pasak A. Šulinsko, kai kurie ūkiai turi karvių, duodančių iki 9000 kilogramų pieno per metus.

„Aštuoni tūkstančiai kilogramų pieno per metus iš vienos karvutės jau nebėra naujiena, tad daugelis siekia devynių tūkstančių. Melžimo technologijas kiekvienas pienininkas renkasi pagal savo požiūrį ir galimybes. Mes norime suteikti kuo daugiau informacijos apie tas galimybes ir efektyvias naujoves", - sakė UAB „DeLaval" vadovas.

Pienininkai atidžiai klausėsi patarimų, kaip pailginti produktyvų karvės amžių

Kad pieno ūkių siekiai neliktų tušti, bendrovė „DeLaval" į konferenciją „Kaip pailginti produktyvų karvės amžių?" pakvietė viešnią iš Švedijos, veterinarijos mokslų daktarę Šarlotę Halen Sandgren (Charlott Hallen Sandgren).

Šešiolikos metų patirtį Švedijos pieno ūkiuose turinti mokslininkė sakė, jog siekiant ilginti produktyvų karvių amžių, svarbu įvertinti keletą veiksnių. „Reikia atkreipti dėmesį į pačias karves, jų laikymo aplinką, melžimo vietą ir įpročius. Neretai pasitaiko, kad vienodo dydžio fermose primelžiama labai skirtingus kiekius pieno. Tada patariame šeimininkams pasižiūrėti, ar komfortiškai ir prižiūrėti būna jų gyvuliai, kaip dirba melžėjos, ar jos nekaitalioja melžimo įpročių, ar karvutės neserga. Galime drąsiai teigti, kad tik ilgai gyvenantys ir sveiki gyvuliai didina produktyvumą ir pelningumą", - sakė Švedijos mokslininkė.

Šarlotės Halen Sandgren teigimu, kiekviename ūkyje yra rezervų, kad karvės būtų kuo produktyvesnės

Š. Halen Sandgren teigimu, kiekviename ūkyje yra rezervų, kad produktyvus karvės amžius būtų pailgintas.

„Labai svarbus veiksnys yra karvių kaita bandoje. Karves išbrokuojame dėl keturių pagrindinių priežasčių: prastos reprodukcijos, raišumo, tešmens sveikatos pablogėjimo ir susirgimų bei sužeidimų. Karvę reikia laiku pašalinti iš bandos. Ji turi būti šalinama dar būdama sveika, o laikas, kada tai turi įvykti, turi būti numatomas ir suplanuotas iš anksto, pageidaujama pasibaigus karvės laktacijai.

Kai pašalinama sveika karvė, už jos skerdieną gaunama visa kaina. Tada išbrokuotą karvę galima pakeisti pieningesne jauna karvute", - patarimus dalijo švedų mokslininkė.

Mokslininkė teigė, kad didžiausio produktyvumo tikimasi iš jaunų karvių, tačiau vis dažnėja atvejų, kad geru primilžiu džiugina ir senos karvės. „Ne kartą fiksavome, kad net 15 ar 17 metų sulaukusios karvės per dieną duoda po 25 kilogramus pieno. Tereikia gerai ir tinkamai jas prižiūrėti", - sakė  švedė. Ji atkreipė dėmesį, jog fermose negalima nestebėti trijų pagrindinių veiksnių: veisimo, gyvulių šlubavimo ir mastito. Jei šie faktoriai suvaldomi, tada rezultatai pamažu gerėja ir džiugina šeimininkus.

„Visi fermų elementai yra svarbūs. Tikimės, jog išgirsti patarimai padės mūsų šalies pienininkams gerinti rezultatus. Džiaugiuosi už ūkininkus, kurie įsiklauso į patarimus ir nori gerinti darbo našumą bei ūkių pelningumą", - linkėdamas sėkmės sakė UAB „DeLaval" generalinis direktorius Albinas Šulinskas.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos