Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Renginiai
Avininkystės parodoje - veislių įvairovė ir technikos naujovės

Molėtai. Antrąjį kartą surengta specializuota avininkystės paroda „Avis aprengs ir pamaitins" organizatorių nenuvylė - žiūrovų susirinko daug. Didžiulio susidomėjimo sulaukė moderni avių melžimo technika, lektorių Iš Prancūzijos bei Anglijos paskaitos. Parodoje demonstruotos 15 veislių avys, o renginio kulminacija tapo avių aukcionas.

Avininkystės paroda surengta bene stambiausio šalyje avių augintojo Giedriaus Prakapavičiaus ūkyje, kuris vadinamas Lietuvos avių augintojų asociacijos (LAAA) siela. Pasak jo, paroda skirta profesionaliems avių augintojams ir vartotojams. „Norime ugdyti jauną vartotoją, kad jo pažintis su aviena, ėriena ar avies sūriais būtų teisinga. Nes pokario laikais, kai Lietuvoje buvo pusantro milijono avių, avys turėdavo storą lajaus sluoksnį, kurį vyresni žmonės prisimena iki šiol. Dabar aviena yra kitokia, skani ir sveika mėsa", - kalbėjo G. Prakapavičius.

Bioversija m7 2024 03 29

Specializuota avininkystės paroda „Avis aprengs ir pamaitins" surengta Giedriaus Prakapavičiaus ūkyje

Avininkystė Lietuvoje stiprėja. Šiais metais šalyje registruota beveik 110 tūkst. veislinių avių ir mišrūnių, praėjusiais metais jų buvo 89,5 tūkst. Sveikindami  parodos dalyvius ir svečius avininkystės plėtros linkėjo Molėtų r. meras Stasys Žvinys, Seimo Kaimo reikalų komiteto narys Jonas Kondrotas.  Žemės ūkio rūmų (ŽŪR) pirmininkas Andriejus Stančikas sakė net neabejojantis, kad avininkystės plėtra - neišvengiama.

„Važiuodamas Molėtų pakraščiu mačiau dvi karves... Už tai avių sutikau daugiau. Matyt, grįžta šių gyvūnų, kurių anksčiau kiekviename kieme po vieną ar dvi būdavo, poreikis. Iš tikrųjų avis ir aprengs, ir pamaitins, tad neabejoju, kad avininkystė Lietuvoje plėsis", - kalbėjo ŽŪR pirmininkas.

Parodoje demonstruota 15 veislių avys: safolkai, Romanovai, vilšyrhornai, Vokietijos juodgalvės, Vokietijos merinosai, tekselių mišrūnai, Vokietijos juodgalvės, ostfryzai, Koburgo lapinės, tekseliai, skudai, Ile-de-France, Lacaune, Lietuvos juodgalvės, vietinės šiurkščiavilnės - pastarosios dvi veislės yra gausiausios šalyje.

Bevilnės vilšyrhorno veislės avys iš Jono Borevičiaus ūkio

Dar kelių egzotiškų veislių (Jakobo, Kerry hill, šarolė) šeimininkai dėl tam tikrų priežasčių į parodą neatvyko. O greihornų šeimininkas į parodą šių avių neatvežė, nes, sako, negalėjo jų pagauti...

Didžiulio susidomėjimo sulaukė lektoriaus iš Didžiosios Britanijos dr. Brajano Vernono (Brian Vernon) paskaita „Ėriavedžių ir ėriukų šėrimo pagrindai". Keli Latvijos ūkininkai sakė į parodą atvykę specialiai paklausyti šio specialisto, kuris parodoje Lietuvoje dalyvavo ir praėjusiais metais.

Britų lektorius Brajanas Vernonas

Prancūzų veterinarijos gydytojas Polis Poli (Paul Polis), užsiimantis veterinarine homeopatija ir fitoterapija Pietų Prancūzijoje, profesionaliems augintojams pateikė žinių apie avių gydymą kitaip, ne medikamentais. „Mus persmelkusi baimės kultūra. Nuolat kalbama apie naikinantį, valantį vaistų poveikį, tačiau jis niekada neįgyvendinamas. Bet kai kam neša pelną", - toks P. Polio paskaitos moto.

„Jeigu norime turėti ne tik industrinį, bet ir ekologišką, sveiką ūkį, toks gydymas ne medikamentais yra mūsų ateitis", - teigė G. Prakapavičius.

Parodoje demonstruota didžiausia naujovė Lietuvoje - avių melžimo aikštelė. Tai - pirmoji tokia moderni įranga avims melžti šalyje. „DeLaval" 2 x 20 paralelės tipo avių melžimo aikštelę G. Prakapavičius įsigijo šį pavasarį, o eksploatuoti pradėjo vos prieš keletą mėnesių. Iš viso į melžimo aikštelę ir jos pastato statybos darbus ūkininkas investavo apie 2 mln. litų. Melžimo įrangą jis pirko su ES parama, o statybos vykdytos ūkio lėšomis.

Dabar ūkininkas melžia 100 pieninių avių, bet ateityje melžiamų avių ir ožkų (jų taip pat jau įsigijo) bandą žada didinti iki 500, nes turi perdirbimo cechą. G. Prakapavičiaus ūkyje perdirbama ir mėsa, ir pienas. Iš viso ūkyje - apie 2,5 tūkst. avių. „Svarbiausia - būti profesionalu, turėti sveikus gyvulius, gaminti gerus produktus", - sakė ūkininkas.

Parodos dalyviams ūkio šeimininkas demonstravo avių melžimo procesą su naujausia įranga

Profesionalus avių vertintojas iš Vokietijos Olegas Faberis patarė ūkininkams, kaip išsirinkti avį, į ką labiausiai reikia žiūrėti, norint teisingai įvertinti gyvulį. Į avių parodą buvo atvykę ir ūkininkai iš Baltarusijos, Kaliningrado srities, Latvijos, kurie žvalgėsi veislinių avių.

Iš pradžių vangokai prasidėjęs avių aukcionas netrukus įsibėgėjo, ir kai buvo parduota trečioji Lacaune avis, jis paskelbtas įvykusiu. Aukcione pirmiausia buvo siūlomos mėsinės tekselių avys, kurių pradinė kaina siekė 1,2 tūkst. Lt. Tačiau norinčių neatsirado. Susidomėjimo sulaukė Lacaune avys, kurių pradinė kaina buvo 600 Lt. Viena jų buvo parduota už 750 Lt.

Avių aukcionas sulaukė žiūrovų dėmesio

„Manome, kad ši paroda yra puiki galimybė ūkininkams pasireklamuoti, juk žmonių susirinko gana daug. Nors oras - puikus, kai kurių organizacinių nesklandumų nepavyko išvengti, bet mes dar tik mokomės rengti tokias parodas, juk ši buvo tik antroji. Reikia sukaupti daugiau praktikos", - kalbėjo LAAA tarybos narė Kristina Milišiūnienė.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos