Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Renginiai
Naujovės parodoje „Agrovizija“

Dotnuva. Visomis spalvomis žaižaruojanti „Agrovizija 2019“ – tikras atradimų laukas augalininkystės ūkių šeimininkams. Kompanijos pristato tai, ką turi naujausio ir geriausio, viską galima apžiūrėti, pačiupinėti, išmėginti.

Kompanija BASF savo ekspozicijoje visus intriguojančiai kviečia į tikrą „revyliuciją“ – nauja veiklioji medžiaga Revysol žada padaryti revoliucingą perversmą augalų apsaugoje. Siaurėjančio fungicidų spektro fone (daug įprastų fungicidų išeina iš rinkos) naujos kartos azolo Revysol atsiradimas yra labai svarbus. Šią naują veikliąją medžiagą turės fungicidai Revytrex, Revistar ir Balaya. Lietuva bus viena iš pirmųjų šalių, kur nauji fungicidai bus registruoti.

„Laisvai judantis molekulės „kablys“ daug lengviau pasiekia ligų sukėlėjus. Produkto forma užtikrina greitą įsiskverbimą į augalą. Produktas pasiskleidžia vidiniuose augalo lapo rezervuaruose ir tai užtikrina ilgą išliekamąjį gydomąjį veikimą. Tyrimai rodo, kad veikliąją medžiagą Revysol turintys fungicidai pasižymi 25 proc. stipresniu veikimu nuo septoriozės lyginant su kitais rinkoje esančiais azolais“, – pabrėžė „BASF Agro Lietuva“ marketingo vadovė Baltijos šalims Lina Sakalauskė.

Bioversija m7 2024 03 12

„BASF Agro Lietuva“ marketingo vadovė Baltijos šalims Lina Sakalauskė sakė pastebėjusi, kad žemdirbiai labai domisi naujausiomis skaitmeninėmis technologijomis ir ne vienas jau aktyviai jomis naudojasi

Įvairiais skaitmenizuotais sprendimais stebinančiame BASF stende buvo galima įvertinti, kaip veikia mobili programėlė „Xarvio scountiny“. Įdiegus ją telefone, galima skenuoti augalus lauke, o programėlė atpažįsta ligų požymius, fiziologinius lapų pažeidimus, apskaičiuoja azoto kiekį augale, analizuoja geltonųjų gaudyklių „grobį“, atpažįsta piktžoles ansktyvaisiais jų augimo tarpsniais. Visa tai, beje, nieko nekainuoja.

Startas prasideda nuo kokybiško beico

Kompanijos „Syngenta“ stende akcentuojamas fungicidas Elatus Era ir nauja beicų šeima – Vibrance. „Tikrai esame rinkos lyderiai beicų srityje. Turime tris naujos kartos produktus žieminių ir vasarinių javų sėklai apsaugoti: Vibrance Star, Vibrance Pro ir Vibrance Duo. Dėl griežtėjančių reikalavimų ES iš sąrašų braukiama daug veikliųjų medžiagų, todėl neabejojame, kad bus didelis šių naujų beicų poreikis“, – sakė „Syngenta Lietuva“ klientų marketingo specialistė Odeta Žiaušytė. Lietuvoje jau registruoti visi trys nauji beicai. Svarbu tai, kad viena iš jų veikliųjų medžiagų – sedaksanas – yra sukurtas būtent beicavimui ir nenaudojamas fungiciduose.

„Syngenta Lietuva“ klientų marketingo specialistė Odeta Žiaušytė patikino, kad naujos kartos Vibrance šeimos beicai yra ir veiksmingi, ir atitinkantys visus saugos reikalavimus, todėl į rinką atėjo ilgam

„Agrokoncerno“ augalų apsaugos produktų grupės vadovas Arnas Radzevičius pabrėžė gero augimo starto svarbą: tam svarbu išsirinkti ne tik kokybišką sėklą, bet ir patį geriausią beicą. Naujas beicas Kinto Plus dėl išskirtinės gamybos technologijos suteikia visapusišką ir stiprią apsaugą nuo pagrindinių ligų. Jis skirtas beicuoti visų javų sėklą: kviečių, rugių, miežių, avižų, kvietrugių.

Kinto Plus sujungia tris geriausias veikliąsias medžiagas – xemium, tritikonazolą, fludioksonilą – su inovatyviais priedais, todėl sėkla apsaugoma nuo visų ją atakuojančių ligų, o daigumui nedaroma jokia žalinga įtaka. Tyrimai parodė, kad beicas skatina javų šaknų sistemos vystymąsi – šaknys būna ilgesnės, didesnė jų masė – ir tai labai padeda augalams išgyventi nepalankiomis sąlygomis.

„Žemdirbiams visada labai svarbu tinkamai pasirinkti veislę. Vien mūsų stendo laukeliuose yra demonstruojamos 26 javų veislės, tad pasirinkimas tikrai platus“, – sakė „Agrokoncerno“ augalų apsaugos produktų grupės vadovas Arnas Radzevičius (centre), o jo pranešimas buvo tiesiogiai transliuojamas internetu

Kelią skinasi naujos auginimo technologijos

Bendrovės „Sėklojas“ vadovas Kastytis Patiejūnas atkreipė dėmesį į sparčiai populiarėjančią naują cukrinių runkelių auginimo technologiją Conviso Smart, kurią siūlo selekcinė kompanija KWS. Pernai Conviso Smart runkeliai buvo auginami 700 ha plote, šiemet – jau beveik 2 100 ha plote.

„Palyginti su pernai, šiemet Conviso Smart cukrinių runkelių plotai patrigubėjo. Nors Lietuva tarp runkelius auginančių šalių nėra didelė, tačiau pagal šios technologijos naudojimą esame lyderiai“, – sakė Kastytis Patiejūnas

Šiais metais runkeliams sąlygos tikrai nebuvo palankios, tačiau augintojai, pasirinkę Conviso Smart, liko patenkinti. Itin patrauklus dalykas yra technologijos paprastumas. Veislė Smart Renja KWS papildomai yra atspari nematodams (o Lietuvoje jie išplitę po visus cukrinių runkelių auginimo regionus), tikriausiai dėl to ši veislė duoda apčiuopiamesnį derlingumo priedą. Populiari ir veislė Smart Janninka KWS.

„Manau, kad informacija apie veisles labai greitai pasklinda per cukrinių runkelių kasėjus, kurie mato gerus derliaus rezultatus. Labai daug tarpusavyje kalbasi ir patys augintojai, kurių Lietuvoje likę apie 250, tad informacija pasklinda žaibo greičiu“, – dar vieną sparčią Conviso Smart veislių populiarėjimo priežastį įvardija K. Patiejūnas.

Įmonių „Linas Agro“ ir „Dotnuva Baltic“ sėklininkystės skyriaus vadovas Sigitas Augas pabrėžė, kad rapsų veisles ištyrus biodyzelino gamykloje „Mestilla“, gamintojai atsirinko dvi žieminių rapsų veisles – Pantheon ir Kuga. Gamintojams svarbu ne tik rapsų sėklų apiejingumas, bet ir baltymų kiekis, nes išspaudos parduodamos pašarams.

„Žieminių rapsų Pantheon ir Kuga 2020 m. derlių „Linas Agro“ supirkinės 3 eurais už toną brangiau, nes jas gamykla „Mestilla“ atsirinko kaip tinkamiausias perdirbimui pagal aliejingumą ir baltymingumą“, – sakė Sigitas Augas

Pati populiariausia žieminių kviečių veislė išlieka Etana, o ūkiams, kurie mėgsta išmėginti kažką naujo, siūloma pabandyti hibridinius kviečius Hylux. Pasak S. Augo, tai nišinė kultūra, hibridinius kviečius rekomenduojama sėti į lengvesnes dirvas, jei ūkininkas nebenori auginti kvietrugių. Būtent prastose dirvose išryškėja hibridinių kviečių pranašumai lyginant su įprastais.

Taip pat žemdirbiams siūloma išbandyti naują hibridinių rugių veislę SU Promotor. Tyrimais patvirtinta, kad hibridiniai rugiai lyginant su linijinėmis veislėmis yra 20–30 proc. derlingesni, derliaus priedas visiškai atperka investicijas brangesnei sėklai.

Hibridinių rapsų pranašumai

„Rapool Ring“ stende buvo gausu įvairių eksperimentų. Pirmiausia dėmesį traukė kubai, kuriuos demonstruojama rapsų sėjos tankio įtaka augalų augumui. Lyginant, kaip atrodo 50 ir 90 hibridinių rapsų augalų viename kvadratiniame metre, matyti, kad tankiau augantys augalai yra smulkesni, menkesnė jų šaknų sistema. Gerai išvystyta šaknų sistema turi labai didelę įtaką derliui.

Demonstruojamos ir hibridinių rapsų regenaracinės savybės – kaip augalas sugeba atsistatyti po vėlyvų šalnų pavasario. Gegužės 10 ir 15 d. buvo dirbtinai imituojama šalna, vienu variantu nukerpant maždaug 1/3 augalo dalį, kitu – net pusę augalo. Rapsai faktiškai visiškai sugebėjo kompensuoti netektą derliaus dalį, nes greitai išaugino papildomas šakas. Iš nepažeistų rapsų laukelių planuojamas derlius 4 t/ha, o iš pažeistų – 3,8 t/ha. „Hibridiniai rapsai turi labai stiprias regeneracines savybes. Augalai sugeba kompensuoti prarastą dalį, tačiau tai šiek tiek vėlina brandą“, – aiškino „Rapool Ring“ Lietuvos regiono vadovas Robertas Visockis.

Demonstruota ir ultra vėlyva žieminių rapsų sėja rugsėjo 18 dieną, sėta hibridinė ir linijinė veislės. Hibridai iš rudens auga stipriau, todėl augalai masyvesni, tankesni, lyginant su linijine veisle. „Jokiu būdu nerekomenduojame žemdirbiams sėti taip vėlai, tačiau norime parodyti, kad hibridinės rapsų veislės sugeba sugeneruoti reikalingą masę net ir tokiomis sąlygomis“, – paaiškina „Rapool Ring“ atstovybės Baltijos šalyse vadovas Giedrius Indriūnas.

„Rapool Ring“ atstovybės Baltijos šalyse vadovas Giedrius Indriūnas (dešinėje) ir Lietuvos regiono vadovas Robertas Visockisturėjo daug naudingų patarimų rapsų augintojams

Tirta ir boro įtaka rapsams – tuose ploteliuose, kur boro atiduota mažiau, augalai akivaizdžiai rodo boro deficitą. Boras yra vienas sunkiausiai pasisavinamų elementų, jį rekomenduojama atiduoti ne vienu kartu, o palaipsniui.

„Rapool Ring“ selekcininkai jau yra sukūrę rapsų veisles su APR 37 genu – tai visapusiškai fomozei atsparūs rapsai. Kitais metais jau ir Lietuvos žemdirbiai galės rinktis tokius rapsus – veisles Kicker ir Dominator.

Prisistato pirmąkart, švenčia sukaktis

Pirmą kartą „Agrovizijoje“ prisistatė įmonė FMC („Food Machinery Company“). FMC Verslo vadovė Baltijos šalims Asta Mugenytė sakė, kad ši kompanija nauja ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje. „Prieš kelerius metus vyko didelis kompanijų jungimasis. FMC kompanija 2015 m. įsigijo pesticidų gamybos įmonę Europoje „Cheminova“, o 2017 m. įsigijo labai didelę „DuPont“ kompanijos produktų dalį“, – paaiškino A. Mugenytė.

„Mūsų siūlomi produktai yra gerai žinomi ūkininkams, tik ne visi žino naują mūsų įmonės pavadinimą. Pagal dydį mes esame penkta originalių produktų gamintoja pasaulyje“, – pabrėžė FMC Verslo vadovė Baltijos šalims Asta Mugenytė

FMC centrinė būstinė yra JAV, Filadelfijoje. Visame pasaulyje dirba daugiau kaip 7 000 specialistų įvairiose srityse. Kompanijos gaminamus produktus galima suskirstyti į dvi dalis – skirtus augalų apsaugai ir augalų sveikatai. Lietuvos žemdirbiams gerai žinomi herbicidai Granstar Premia, Calibre, Tripali, fungicidai Azaka, Torero, Rubric, insekticidai Avaunt, Steward, Fury ir kt.

Įmonės „ADAMA Northern Europe“ generalinė direktorė Erika Povilionienė pabrėžė, kad ši „Agrovizija“ sutapo su ADAMA prekinio ženklo 5 metų sukaktimi Baltijos šalyse, todėl paroda išnaudojama kaip gera proga pabūti arčiau klientų ir pasidžiaugti sėkmingu bendradarbiavimu.

Žinoma, kaip ir kasmet, taip ir šiemet „ADAMA“ turi naujų produktų. Pavyzdžiui, Grounded – priemonė, didinanti dirvinių herbicidų efektyvumą ir saugo nuo herbicidų patekimo į gruntinius vandenis, nes pagerina herbicido veikliųjų medžiagų prisijungimą prie dirvožemio dalelių.

„ADAMA“ produktų plėtros vadovas Baltijos šalims Remigijus Peleckis žadėjo žemdirbiams ateityje pristatyti dar daugiau naujienų PAM produktų srityje

„Tai daugiau negu paviršiaus aktyvioji medžiaga. Tai sudėtingas paviršiaus aktyviųjų medžiagų kompleksas, skirtas padidinti dirvinių herbicidų išliekamąjį efektyvumą ir saugumą augalams bei gruntiniams vandenims“, – sakė „ADAMA“ produktų plėtros vadovas Baltijos šalims Remigijus Peleckis, žadėdamas žemdirbiams dar daugiau naujienų PAM produktų srityje.

Geriausių veislių paieškos – be pabaigos

„Scandagros“ stende galima apžiūrėti Lietuvoje dar naują vokišką žieminių kviečių veislę RGT Reform. Vokietijoje tai jau gerai žinoma veislė ir netgi laikoma Nr. 1 pasirinkimu daugelyje ūkių. Per šešerius pastaruosius metus tai viena geriausiai peržiemojusių veislių Švedijoje.

„Į pastarąjį rodiklį mes atkreipėme dėmesį ir jau antri metai šią veislę auginame Lietuvoje. Rezultatai tikrai nenuvylė, šioje veislėje puikiai dera du esminiai dalykai – žiemkentiškumas ir derlingumas, tad šiemet jau prekiausime RGT Reform sėkla“, – sakė įmonės „Scandagra“ sėklų produkto vadybininkas Albertas Maskaliūnas. Dar vienas šių žieminių kviečių pliusas – jie išsiskiria trumpu ir labai tvirtu šiaudu, todėl yra atsparūs išgulimui.

„Scandagros“ augalų apsaugos ekspertas Dainius Štitilis atkreipė dėmesį į naują javų beicą Vibrance Star. Jis ypatingas tuo, kad skatina šaknyno vystymąsi. Tai labai svarbu sausais metais, nes būtent stiprios šaknys geba aprūpinti augalą vandeniu ir maisto medžiagomis net ir nepalankiomis sąlygomis.

Įmonės „Scandagra“ sėklų produkto vadybininkas Albertas Maskaliūnas ir augalų apsaugos ekspertas Dainius Štitilis užtikrinti savo rekomendacijų tikslumu

D. Štitilis rapsų augintojams rekomenduoja įsidėmėti itin veiksmingą herbicidų mišinį žieminių rapsų pasėliams – Belkar 0,25 l/ha +Metazamix 0,6 l/ha. „Šis mišinys ypatingai pasiteisino pernai metų sauso rudens sąlygomis. Purškiant šiuos du produktus, vienu metu atiduodamos 4 veikliosios medžiagos, iš kurių trys veikia per lapus. Tai reiškia, kad dirvos sąlygos (sausra, grumstai, šiaudai dirvos paviršiuje) veikimui įtakos neturi. Ir dar vienas privalumas – jo nereikia skubėti panaudoti. Pasėjai rapsus ir pamiršai 2 savaitėms. Kai rapsai turi 3 lapelius, įvertini piktžolių rūšinę sudėtį ir ramiai be streso nupurški. Pernai šis herbicidų derinys pasirodė mūsų rinkoje ir iš karto užėmė labai reikšmingą dalį“, – sakė D. Štitilis.

Rapsų augintojus turėtų sudominti ir dvi įmonės „Scandagra“ siūlomos naujos hibridinės žieminių rapsų veislės – DK Expiro ir Dariot. DK Expiro tyrimų stotyse 2017-2018 m. standartines veisles derlingumu lenkė net 1 t/ha – tai 360 eurų/ha papildomų pajamų ūkininkui. Dariot – skirta tiems, kurie nespėja pasisėti laiku ir vėluoja. „Tyrimų stotyse ši veislė pasirodė kaip viena derlingiausių. Ji bus platinama Vokietijoje, Lenkijoje, Danijoje, Švedijoje ir Baltijos šalyse. Tai rodo, kad ji universali“, – pabrėžė A. Maskaliūnas. Be to, abu šie rapsų hibridai yra atsparūs ankštarų atsidarymui ir turi dvigubą atsparumą fomozei.

„Dekalb“ plėtros vadovė Sandra Jurčiukonienė pristatė gausią žieminių rapsų hibridų kolekciją. Yra hibridų, skirtų auginti pagal švaraus lauko technologiją; hibridų,tolerantiškų rapsų šaknų gumbui – ši liga tampa vis aktualesnė ir Lietuvos laukuose. Žemdirbiai gali rinktis skirtingų augimo tipų veisles – aukštaūges ir žemaūges. Žemaūgės yra labai žiemkentiškos, tiesa, jos lėtai vystosi rudenį, todėl nerekomenduojama sėti per vėlai.

„Ūkininkai neretai ateina ir klausia – kuri veislė geriausia? Negaliu išskirti vienos, nes visos jos turi savų privalumų“, – kalbėjo „Dekalb“ plėtros vadovė Sandra Jurčiukonienė

„Dekalb“ nuolat daro bandymus ir gamybiniuose ūkininkų laukuose Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje. „Tokių demoūkių šiemet turime beveik 30, kiekviename iš jų tiriama apie 10 skirtingų veislių. Pagrindiniai vertinimo kriterijai – žiemkentiškumas ir derlingumas. Visi mūsų hibridai turi genetinį atsparumą ankštarų atidarymui ir Rlm 7 geną, kuris lemia dvigubą atsparumą fomozei“, – „Dekalb“ rapsų privalumus vardijo S. Jurčiukonienė.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos