Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Maistas
Grūdų, cukraus ir druskos atsargos – vis dar valstybės paslaptis

Kaunas. Lietuvos politikai prabilo, kad valstybės maisto rezervo sistema yra pasenusi ir ją reikėtų keisti. Pabandžius pasiaiškinti, kokius produktus mūsų šalis kaupia ekstremalioms situacijoms, paaiškėjo, kad šie duomenys yra konfidencialūs ir riboto naudojimo.

Žemės ūkio ir maisto produktų atsargos yra valstybės rezervo materialinių išteklių atsargų dalis, skiriama nukentėjusiems gyventojams aprūpinti žemės ūkio ir maisto produktais ekstremaliųjų situacijų metu, teikiant priimančiosios šalies paramą, mobilizacinio ir priimančiosios šalies paramos mokymo pratyboms, paskelbus mobilizaciją arba mobilizacijos atveju ir nepaprastosios ar karo padėties metu bei kitais šio įstatymo nustatytais atvejais.

Nuo 1997 metų maisto atsargomis rūpinosi Ūkio ministerija. Žemės ūkio ministerijai (ŽŪM) prievolė kaupti maisto rezervą perduota nuo 2009 metų.  Specialiame valstybiniame rezerve nuo 1997 metų kaupiami įvairūs maisto produktai. Kaip skelbta žiniasklaidoje, 2010 m. pirkta 200 tūkst. vnt. gabalinės kiaulienos konservų, 3,5 tūkst. t kvietinių miltų, 1,6 tūkst. t ryžių, 1,3 tūkst. t manų kruopų, 700 t cukraus.

Bioversija m7 2024 03 12

Šiuo metu, kaip informavo Žemės ūkio ministerija, valstybės maisto rezerve saugomi maistiniai grūdai, druska ir cukrus. Visų kitų produktų atsisakyta.

Grūdų, druskos ir cukraus laikymo vietos ir kiekiai nėra skelbiami. Tačiau pagal viešai prieinamus dokumentus, analizes galima atsekti, kad Lietuva grūdų atsargas laiko „Jonavos grūdų" rezervo elevatoriuje. ŽŪM specialistai pripažįsta, kad tai vieša paslaptis.

„Jonavos grūdų" elevatoriuje saugojami valstybės rezervo grūdai. „Google street view" nuotr.

Valstybei priklauso 70 proc. šios bendrovės akcijų. Dar 25,07 proc. „Jonavos grūdų" akcijų turi UAB „Agrokoncerno grūdai", kuri akcijas supirko nuo 2003 iki 2012 metų.

Kaip teigiama „Jonavos grūdų" ataskaitoje, 2016 metais už valstybės rezervo grūdų saugojimą Žemės ūkio ministerija sumokėjo 719 tūkst. eurų be PVM, 2015 metais – 1,308  mln. eurų be PVM.

„Jonavos grūdai" 2016 m. iš viso nupirko ir priėmė saugoti 104,622 tūkst. tonų grūdų. Neoficialiais duomenimis, valstybės rezervui grūdų nepirkta nei 2016, nei 2017 metais. Koks kiekis saugomų grūdų priklauso valstybės rezervui, nepavyko išsiaiškinti, nes pagal Valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymą išsamūs duomenys apie valstybės rezervo maistinių grūdų  kiekį ir kokybę yra konfidencialūs ir riboto naudojimo.

Tačiau žinoma, kaip saugomi valstybės rezervo grūdai. Aleksandro Stulginskio universiteto mokslininkai, vadovaujami prof. Algirdo Railos, 2011-2013 metais tyrė, kaip grūdai laikomi grūdų augintojų ūkiuose, taip pat „Jonavos grūdų" valstybinio rezervo elevatoriuje.

A. Raila teigė, kad „Jonavos grūdai" elevatoriuje grūdai saugomi labai gerai. „Tai yra tiesiog pavyzdys, kaip turėtų būti tvarkomi grūdai visuose elevatoriuose. Jonavos elevatoriaus vidiniuose cilindruose tinkamai išdžiovinti grūdai gali būti laikomi be didesnių problemų dvejus metus. Rezervo grūdai yra nuolat keičiami. 2017 metų derliaus grūdų saugoti nerekomenduočiau, jie skirti greitam suvartojimui", - sakė A. Raila.

Sovietiniais laikais Lietuvoje buvo kaupiamos maisto atsargos. „Nežinau, kur buvo laikomi grūdai, tačiau jų produktai (miltai, kruopos) buvo saugojami požeminiuose sandėliuose Rūdiškėse", - sakė A. Raila. Dabar šiuose sandėliuose viena privati bendrovė laiko bulves.

Neoficialiais duomenimis, pernai valstybės maisto rezervas nebuvo pildomas.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos