Vilnius. Žemdirbių atstovams pareiškus, kad susitikimas su Vyriausybės atstovais nedavė aiškių rezultatų dėl pieno ūkininkų problemų sprendimo, Pieno gamintojų asociacijos vadovas Jonas Vilionis neatmeta naujo protesto galimybės.
Pasak žemdirbių, susitikimas vyko Vyriausybės iniciatyva, norit kartu peržiūrėti ir aptarti per ūkininkų protestus išsakytus probleminius punktus.
„Tikriausiai, kad teks išvažiuoti su traktoriais. (...) Mes šnekamės su kitais, čia dar bus visoje Europoje (protestų – BNS)“, – trečiadienį po susitikimo su premjere Ingrida Šimonyte, žemės ūkio ir aplinkos ministrais Kęstučiu Navicku ir Simonu Gentvilu Vyriausybėje žurnalistams sakė J. Vilionis.
Anot jo, problemos pieno sektoriuje nesprendžiamos. „Jokio sprendimo. Kaip girdėjote, ministras (K. Navickas – BNS) nieko nežino, nieko nesupranta. (...) Ir Šimonytė šiandien nieko nepasakė ir nieko nespręs. (...) Vėl aš jums sakau: žemės ūkio ateitis – tai tamsi, tamsi naktis“, – kalbėjo J. Vilionis.
Tai, kad pieno klausimas yra pats sudėtingiausias, daugiakomponentis tvirtino ir žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas. „Ką premjerė pasakė, kad imasi Pieno įstatymo, tos pačios problemos yra įvardintos, (...) dėl teisingos kainos, teisingo apmokėjimo, teisingo informavimo iš anksto ūkininkams apie tas superkamas kainas, tai tas yra Pieno įstatyme ir jis yra, jis svarstomas, reikia rasti tinkamą sprendimą“, – kalbėjo žemės ūkio ministras.
Žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko teigimu, ūkininkų keliamos sektoriaus problemos atsispindi ir rengiamose vadinamojo Pieno įstatymo pataisose
Pasak jo, su projekto rengėjais Seime tai aptarta praėjusią savaitę, kitą savaitę dėl to vėl planuojamas susitikimas. „Manau, kad tos formuluotės bus nugludintos ir (Seimo – red.) Kaimo reikalų komitetas priims sprendimą“, – teigė K. Navickas.
Žemės ūkio ministro teigimu, tiekimo grandinės monitoringą žada įvesti ir Europos Komisija, tad tikėtina, kad tuomet bus mechanizmas, įnešiantis daugiau aiškumo gamybos grandinėje.
„Diskusijos vyksta nuolatos. Penktadienį vėl rinksis Pieno taryba, apie tai gamintojai ir perdirbėjai vėl šnekėsis. Visą laiką ta diskusija kyla: vieni sako, kad neturi, kiti – kad jiems moka per mažai. Kol kas reguliuoja rinka. Matome, kad rinkos reguliavimo, ypač atsiskaitymo dalyje, yra kur patobulėti“, – apie pieno sektoriaus problemas kalbėjo K. Navickas.
Tai, kad pieno klausimas liko be atsakymų po susitikimo teigė ir Lietuvos žemės ūkio tarybos (LŽŪT) pirmininkas Ignas Hofmanas. „Šiam momentui nieko apčiuopiamo neturime. Siūloma tik tobulinti Pieno įstatymą – daugiau nieko“, – sakė LŽŪT vadovas.
Anot I. Hofmano, kiti proteste įvardinti punktai – dėl akcizų, žaliojo dyzelino – išspręsti, saugotinų teritorijų ir daugiamečių pievų klausimais yra stipriai pasistūmėta, nors neišspręstų vietų dar yra, tačiau panašu, kad judama link pabaigos.
Lietuvos žemės ūkio tarybos pirmininkas Ignas Hofmanas teigė, kad nuo visos žemdirbių bendruomenės sprendimo priklausys, ar bus sugrįžta prie protestų
Kalbėdamas apie protestus jis teigė, negalintis tiksliai atsakyti, ar jie tikrai bus. „Esame pasiruošę, turime aiškų planą ir jei bendruomenė nuspręs, kad reikia pasinaudoti – tą ir padarysime. Priklausys nuo to, ar bus problemų išsprendimas, jei jis žemdirbių bendruomenę tenkins, protesto nedarysime“, – kalbėjo I. Hofmanas.
Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Raimundas Juknevičius taip pat tikino, kad iš šešių per protestą įvardintų klausimų bene skaudžiausias liko pieno sektoriaus. „Tas klausimas iš principo niekaip nėra pajudėjęs. Tačiau bendrame kontekste, ES lygiu, politikai įsiklausė į visos ES lygiu vykstančius žemdirbių streikus. Esminė problema – dėl Žaliojo kurso stipriai padidėję reikalavimai, didinantys savikainą, kai tuo tarpu į tą pačią ES be apribojimo įvažiuoja maistas, pagamintas trečiosiose šalyse, kur tokio reikalavimo nėra. Ūkininkai galėjo pakęsti, kol turėjo pelno, kai jo neliko, nebuvo kito pasirinkimo, kaip eiti į gatves“, – kalbėjo R. Juknevičius.
Mūsų šalies problema jis įvardijo lėtą teisėkūros procesą. „Norėtųsi, kad procesas judėtų greičiau, įstatymų peržiūrėjimas (...) Įstatymų, kurie reguliuoja žemės ūkio veiklą yra tikrai daug ir jei kiekvienam įstatymui skirsime po 4 metus, tai po 100 metų gal tas problemas būsime peržiūrėję“, – problemas vardijo LŪS vadovas.
Susitikime su žemdirbiais dalyvavo ir aplinkos ministras Simonas Gentvilas. Jo teigimu, natūralių pievų ir ganyklų, pelkių ir šaltinynų teritorijų žemėlapių sudarymo metodika yra koreguojama – ribojimai bus nuimti nuo potvynių, užliejamų teritorijų.
„Man atrodo, principinį sutarimą mes turime – trys žingsniai nuo vandens neturi būti tręšiama, purškiama ir ariama, nes tai yra pavojaus zona. Tai trys žingsniai nuo vandens telkinio ir tai išsprendžia 90 proc. žemės ūkio galimo nutekėjimo (...) Tai dėl to yra sutarta, o toliau – mikrokorekcijos, kurios Seimo pavasario sesijoje su Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų pasieks. Tema išdiskutuota“, – vardijo aplinkos ministras.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Planuojama papildoma 40 mln. eurų parama
2024-10-10 -
Siūloma keisti sankcijų metodiką
2024-10-09 -
Vyriausybė ruošia sklypus gynybos pramonei
2024-10-09
Skaitomiausios naujienos
-
Kada ir kokios išmokos bus mokamos
2024-10-08 -
Tiesioginių išmokų avansai – spalio viduryje
2024-10-01 -
Iki laukų su technika – tik pažeidžiant Kelių eismo taisykles?
2024-09-17
(0)