Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Ūkis
Dirvožemio tyrimai taupo išlaidas trąšoms

Akademija (Kėdainių r.). Modernioje Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos laboratorijoje jau daugiau kaip metai teikiamos dirvožemio tyrimo paslaugos. Pavasario pradžioje čia būna labiausiai įtemptas metas.

Tikslioji žemdirbystė neįsivaizduojama be dirvožemio tyrimų, nes tai pagrindinis atskaitos taškas planuojant tręšimo strategiją.Prieš metus, 2019-ųjų vasarį, Konsultavimo tarnyba atidarė modernią laboratoriją, kurioje su naujausia įranga dirba patyrę chemikai. Laboratorijoje galima ištirti dirvožemį, mėšlą, srutas, nuotekų vandenį, taip pat paviršinius ir gruntinius vandenis.

„Prieš metus visa mūsų laboratorijos komanda iš Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Vandens išteklių inžinerijos instituto Vilainiuose perėjo dirbti į Konsultavimo tarnybos laboratoriją“, – sako laboratorijos vedėja Lina Šmakovienė, turinti kelis dešimtmečius laboratorinio darbo patirties.

Bioversija m7 2024 03 12

Didžiąją dalį atliekamų tyrimų sudaro dirvožemio tyrimai. Taip pat daromi paviršinių ir gruntinių vandenų, nuotekų, organinių trąšų (mėšlo, srutų, dumblo, sapropelio, bioatliekų), laistymui naudojamo vandens ir trąšų tirpalo tyrimai. Tyrimus atlikti ir atsakymus pateikti klientui stengiamasi kuo greičiau – kartais tai būna įmanoma net tą pačią dieną.

Laboratorijoje tiriama medžiaga nevienalytė, todėl pirminio ėminio turi būti daugiau, negu reikia analizei: dirvožemio, mėšlo – 0,5 kg, srutų – 0,5 l; nuotekų – 1–1,5 l, paviršinio, gruntinio vandens – 1,5–2 litrai. Dirvožemio ėminys laboratorijai paruošiamas iš jungtinių ėminių, labai gerai sumaišius, sandariai uždarytoje taroje. Vandens ėminiai pristatomi švarioje plastikinėje ar stiklinėje taroje.

„Žmonės sužino apie mūsų paslaugas vieni iš kitų, ne veltui sakoma, kad geriausia reklama – iš lūpų į lūpas“, – sako laboratorijos vedėja Lina Šmakovienė

Ėminiai į laboratoriją pristatomi su užpildyta užsakymo forma. Užsakyme turi būti įrašyta visa užsakovui reikalinga informacija, kiekvienam ėminiui suteikiamas identifikavimo numeris. Atlikus analizes, užsakovui atiduodamas tyrimų rezultatų protokolas.

Laboratorijoje įdiegta privaloma vidinė kontrolė. Analizuojami specialiai tam įsigyti palyginamieji mėginiai (paprastai jie būna sintetiniai) ir žiūrima, ar gaunama tiksliai tiek ingredientų, kiek ten būna sudėta. Jei rezultatai neatitinka, ieškoma priežasčių – kodėl? Arba daroma to paties mėginio tyrimų serija ir lyginami rezultatai. „Vidinė kontrolė – tai ir garantas klientui, kad rezultatais jis pasitikėtų“, – paaiškina vedėja.

Vyresnioji chemikė Rugilė Bukauskienė itin tiksliomis analitinėmis svarstyklėmis atsveria tyrimams reikalingus reagentus

Didžiausia darbinė įtampa laboratorijoje jaučiama pavasarį, prieš prasidedant augalų vegetacijai. Tada būna labai daug organinių trąšų tyrimų, nes po žiemos į laukus išvežamas mėšlas. Dar anksčiau, kartais jau sausio pabaigoje, sukrunta šiltnamininkai, o nuo kovo jau masiškai tiriamas šiltnamių gruntas, laistyti naudojamas vanduo ir t. t. Birželį būna labai daug užsakymų vandens tyrimams atlikti.

Tiksliems rezultatams gauti labai svarbu metodiškai tikslus ėminių paėmimas. Laboratorija tokios paslaugos neteikia, tad rekomenduoja kreiptis į savo rajono LŽŪKT augalininkystės konsultantus.

PLAČIAU SKAITYKITE ŽURNALO „MANO ŪKIS“ KOVO MĖN. NUMERYJE

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos