Basf 2024 04 09 A1 Basf 2024 04 09 m1
Nuomonė
Vienyti – ne vieno žmogaus, o visų bendras darbas

Kelmė. Mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacijos (LMGAGA) nariai tikisi, kad naujasis prezidentas padės juos suvienyti bendriems darbams, kurių svarbiausias – veislininkystė.

Mėsinių galvijų augintojai daug metų pasižymėjo karštais vidiniais ginčais, nelengvomis lyderių paieškomis. Tai natūralu – Asociacijoje daug stiprių ūkininkų, dalis jų sukūrę kitus verslus, visi turi tvirtą nuomonę.

Dabar atėjo laikas Asociacijos nariams daugiau dirbti, mažiau ginčytis – apie tai, kad reikia vienybės, kalbėjo dauguma rugpjūčio pabaigoje vykusio LMGAGA ataskaitos ir rinkimų susirinkimo dalyvių. Ir tokiai misijai, šalia ne mažiau svarbių kitų darbų, pasirinktas vienas Asociacijos senbuvių, patyręs ūkininkas ir politikas Vytautas Barkauskas.

Bioversija 2024 04 15 m7

Naujai išrinkta LMGAGA taryba, kurioje pasikeitė 5 iš 9 narių, pasitikėjimo kreditą V. Barkauskui įteikė vienbalsiai. Asociacijos vadovas tikisi pateisinti jų lūkesčius.

Asociacija vaikiškus marškinėlius jau išaugo

Daugiau kaip 20 metų limuzinų veislės galvijus auginantis ir 200 gyvulių veislinį ūkį sukūręs V. Barkauskas gerai prisimena mėsinės gyvulininkystės pradžią ir mato, kokie ryškūs pokyčiai įvyko per tą laiką.

„Pradėję auginti mėsinius galvijus, įkūrę Asociaciją ėjome tarsi į nežinią. Mūsų vedlys buvo profesorius Česlovas Jukna. Pradžia buvo sunkoka, mėsos perdirbimo įmonės galvijus supirkdavo labai pigiai. Bet pradinis paskatinimas auginti galvijus buvo 50 proc. kompensuojamas veislinių gyvulių įsigijimas. Didėjant gyvulių skaičiui, atsirado ir daugiau rinkų, pamažu įgavome pagreitį. Pradėjome atsivežti daugiau gyvulių iš užsienio, atsirado daugiau veislių – šalia limuzinų, aubrakų, įsigijome šarolė, angusų, - pradžią prisiminė V. Barkauskas. - Palyginti su tuo, kas buvo, pokyčiai dideli – į gyvulius, veislininkystę jau žiūrime kitomis akimis, vaikiškus marškinėlius išaugome, netgi dar daugiau – suaugome, tik taško jokiu būdu negalima dėti, tobulėti yra kur ir privalome tai daryti.“

Svarbiausia sritis, kurioje, pasak V. Barkausko, reikia tobulėti – veislininkystė, tai Asociacijos veiklos pagrindas. Dabar Lietuvos augintojams nuolat rodomas Čekijos pavyzdys – auginti mėsinius galvijus abi šalys pradėjo tuo pačiu metu, tačiau čekai veislininkystės atžvilgiu lietuvius stipriai aplenkė. Kodėl?

„Nenoriu užgauti Asociacijos narių, savo kolegų, bet turiu pasakyti, kad veislininkystės darbas buvo apleistas. Ir nereikia net Čekijos – Estija mus aplenkė. Pažangą stabdė Asociacijos vadovų kaita, vienu tarpsniu neturėjome veisimo programų, įstojus į ES dėl tam tikrų nesuderintų teisės aktų buvo nutraukta parama veisliniams gyvuliams įsigyti. Šis laikotarpis stabdė pažangą. Dabar veislininkystei plėtoti yra visos sąlygos, tik reikia tai daryti. Kad pasivytume bent jau Baltijos šalis, reikia ir specialistų – jų mums trūksta. Be to, reikia plėstis, didinti galvijų skaičių – galime jų turėti apie 200 tūkst., dabar yra apie 55 tūkstančius. Mėsiniai galvijai yra geriausias pasirinkimas nenašiose žemėse“, - mintimis dalijosi LMGAGA prezidentas.  

Pasak jo, įstojus į ES, mėsinių galvijų skaičius padidėjo, atėjo nemažai pasiturinčių verslininkų iš kitų verslų, kurie investavo, pirko bandas.

„Visokių žmonių bandė auginti galvijus, kai kurie nelabai suprato, kas tai yra, nes neužtenka paleisti galvijų į lankas ganytis. Reikia jiems geros priežiūros, vykdyti veislinį darbą, bulių, telyčių atranką, auginti ir prižiūrėti pievas, kad turėtum pakankamai kokybiškos žolės ir t. t.

Mėsinės galvijininkystės verslo pradžia sunki – 5 metus negauni jokios investicijų grąžos. Po to jau pradeda įdėti pinigai sugrįžti, bet tai priklauso nuo bandos dydžio – iš didesnių greičiau gausi pajamų. Vokiečiai skaičiuoja, kad turint 80 galvijų bandą, jie gali išleisti du vaikus į mokslus ir pasiturinčiai gyventi. Aišku, mes - ne Vokietija, čia kitos sąlygos, neprilygstame jų gaunamoms išmokoms ir mėsos kainoms, bet reikia stengtis ir tikėtis geriausio“, - kalbėjo V. Barkauskas. Jis taip pat pridūrė, kad reikia daug teorinių ir praktinių žinių, bet „visko galima išmokti ir viską galima padaryti.“

Asociacijos taryba privalo turėti stuburą

Jau per pirmąjį LMGAGA tarybos posėdį visi vieningai pasidalijo kuruojamus klausimus. „Darbų daug ne tik tarybai, bet ir administracijai. Ir jie niekada nesibaigs“, - konstatavo LMGAGA vadovas.

Artimiausiu metu daugiausia dėmesio bus skiriama pasirengti Veislininkystės pasiekimų parodai Algirdiškyje. „Degantis“, anot V. Barkausko, klausimas – kontrolinio auginimo stotis Anykščių rajone, kurią reikia parengti darbui. Ūkininkams labai svarbu, kad į ūkį atvykęs gyvulių vertintojas galėtų tuo pačiu juos pasverti – tai būtų sutaupoma laiko ir sukeliama mažiau streso gyvuliams. Tad taryboje nutarta, kad vertintojas galės važiuoti į ūkį ir su svarstyklėmis.

„Kalbant apie vienybę, esu tolerantiškas visiems asociacijos nariams, man jie visi lygūs. Ar jos trūksta, sunku pasakyti, bent jau naujoji taryba sutikta palankiai, sulaukėme daug sveikinimų. Manau, mums turėtų pasisekti. Vienyti - ne mano vieno, o visos tarybos darbas“, - pabrėžė V. Barkauskas, pridūręs, kad taryba vis dėlto privalo turėti stuburą, ypač kalbant apie kai kurių Asociacijos narių norą turėti išskirtines sąlygas. „Turiu galvoje vienos veislės klubo steigimą, kai vienas iš narių norėjo išskirtinių sąlygų, bet jos nebuvo suteiktos“, - paaiškino LMGAGA prezidentas.

Bene geras ženklas ir pirmasis žingsnis link vienybės – prezidentas taryboje buvo išrinktas vienbalsiai. „Nelabai to tikėjausi – nei kad būsiu pasiūlytas, nei kad taip sutartinai ištrinktas. Turiu pripažinti, kad toks palaikymas mane pribloškė. Visiems sakiau ačiū. Tokio palaikymo reikia visiems Asociacijos nariams, - sakė V. Barkauskas. - Per patį pirmą tarybos posėdį kalbėjau – turime diskutuoti ir kalbėti. Kiekvienas turi savo nuomonę, minčių, bet turime priimti sprendimus, palankius Asociacijos nariams, nes dirbame jiems.“

Po trejų metų darbo V. Barkauskas norėtų pasakyti, kad jo darbas buvo prasmingas: „Taip nutiks, jeigu mėsinių galvijų veislininkystė pasistūmės į priekį, jeigu bus pagerinta galvijų veislinė vertė. Tai mūsų veiklos pagrindas. Reikia pagaliau padaryti aukcionus, apie kuriuos daug metų kalbama, bet nieko nepadaroma.“

Naujos tarybos ir prezidento naudingų darbų su viltimi laukia dauguma mėsinių galvijų augintojų. LMGAGA šiuo metu vienija 571 narį.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos