Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Agropolitika
Ministerija trumpinti posėlio išlaikymo neketina

Vilnius. Nepaisant orų kataklizmų, Žemės ūkio ministerija posėlio išlaikymo termino trumpinti neketina, tačiau teigia, kad išimtys gali būti taikomos individualiai dėl nenugalimos jėgos aplinkybių.

Dalyvaujantys kompleksinėje ekologinėje sistemoje „Tarpiniai pasėliai“ ir deklaravę  posėlį, turi jį pasėti po pagrindinių žemės ūkio augalų  derliaus nuėmimo iki rugpjūčio 15 d. ir nepertraukiamai išlaikyti 8 savaites. Pasėjus posėlį per savaitė apie tai turi būti informuota Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA).

Lietuvos ūkininkų sąjunga savo paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“ teigia, kad buvo jie kreipėsi prašydami įvertinti šių metų susidariusias ekstremalias gamtos sąlygas ir pratęsti posėlio sėjimo terminą iki rugpjūčio 31 d., taip pat leisti išlaikyti jį trumpiau – 6 vietoje numatytų 8 savaičių.

Bioversija 2024 04 26 m7

Šią savaitę į ŽŪM dėl to paties kreipėsi ir Seimo narys Juozas Baublys. „Susidarius tokiai meteorologinei situacijai nemaža dalis ūkininkų, ypač smulkiųjų ir vidutinių, nespės taisyklėse numatytais terminais įvykdyti įsipareigojimų. Derlius daug kur dar nenuimtas, o posėlio sėjai beliko kelios dienos“, – teigė parlamentaras.

Vis dėlto ketvirtadienį vakare ŽŪM pranešė posėlio termino neketinanti trumpinti. Kaip teigiama pranešime, tokių išimčių neleidžia Europos Sąjungos (ES) teisės aktai, o ES žemės ūkio komisaras Janusz‘as Wojciechowski‘s (Janušas Voicechovskis), atsakydamas į žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko  raštą dėl išimčių taikymo, pabrėžė, kad taikyti nenugalimos jėgos (force majeure) išlygą, kuri leistų nuo gamtos stichijų nukentėjusiems ūkininkams išsaugoti teisę gauti paramą, galima tik tuo atveju, jei konkrečios paramos skyrimo sąlygos jie nesilaikė dėl pripažinto force majeure atvejo.

Ministerija teigia, kad pareiškėjai, kurie susiduria su sunkumais ir dėl nepalankių oro sąlygų vėluoja nuimti pagrindinių žemės augalų derlių, turi per 15 darbo dienų nuo tos dienos, kai sužinojo arba galėjo sužinoti apie nuo jų valios nepriklausančias aplinkybes (force majeure) ar išimtines aplinkybes, pranešti apie jas ir pateikti tai įrodančius dokumentus NMA, nurodant priežastis, dėl kurių negalima laiku pasėti posėlį ir (ar) išlaikyti jį numatytais terminais.

Prašymą ir pagrindžiančius dokumentus būtina išsiųsti  NMA nurodytu el. paštu, o nuotraukas pateikti per programėlę „NMA agro“. Teigiama, kad kiekvieno pareiškėjo situacija bus vertinama individualiai.

Tie, kurie negali pagrįsti force majeure ar išimtinių aplinkybių faktiniais duomenimis, gali Paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje (PPIS) pakeisti paraiškos duomenis, pašalindami posėlio požymį prie lauko (t. y. nuimti varnelę paraiškoje), kuriame laiku nebus pasėtas posėlis. Tai padaryti reikia iki rugpjūčio 15 d.

ŽŪM atkreipia dėmesį, kad žemdirbys turi įsivertinti, ar atitinka kompleksinės ekologinės sistemos „Veiklos ariamojoje žemėje“ veiksmingumo ir efektyvumo metodiką (jei ji taikoma pareiškėjui) ir išlaiko reikiamą gamybinių veiklų skaičių (laisvai pasirenka mažiausiai dvi gamybines veiklas).

Taip pat primena, kad pareiškėjai, siekdami atitikti GAAB 7 reikalavimą ir atsėliuodami pasėlius, pirmaisiais atsėliavimo metais tame pačiame plote turi auginti posėlinius augalus, kurie dirvoje nepertraukiamai turi būti išlaikomi bent 6 savaites. Užtenka auginti vienos rūšies posėlinius  augalus. Posėlis turi būti sėjamas po derliaus nuėmimo iki rugsėjo 5 d. ir matomas lauke iki spalio 10 d. 

Posėlį galima išlaikyti ir trumpiau, tačiau vis tiek jis nepertraukiamai turi būti išlaikomas dirvoje bent 6 savaites, o pareiškėjas, pasėjęs posėlį, ne vėliau kaip per 7 kalendorines dienas informuoja NMA apie sėją. Susidūrus su force majeure ar išimtinėmis aplinkybėmis, taip pat siūloma ta pačia tvarka informuoti NMA kaip ir dėl ekoschemos.

***

Kaip teigiama portalui manoūkis.lt Žemės ūkio ministerijos atsiųstame atsakyme, šiemet deklaruojant tarpiniams pasėliams per žiemą pateiktos 8 042 paraiškos, posėliui – 4 696, įsėliui – 1 312.

Šaltinis: ŽŪM, manoūkis.lt
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
Visos apklausos