Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Agropolitika
K. Navickas toliau lieka poste
LRS Kanceliarijos (V. Chorna) nuotr.

Vilnius. Gavęs nemažai priekaištų tiek dėl pieno krizės, tiek dėl prasidėjusio pasėlių deklaravimo, žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas atlaikė antrąją interpeliaciją ir toliau lieka savo poste.

Ketvirtadienį K. Navickas Seime atsakė į opozicijos inicijuotos interpeliacijos klausimus. Seimui pateiktuose atsakymuose ministras teigė jaučiantis pareigą likti poste ir tęsti pradėtus darbus.

„Taip, yra poslinkis žemės ūkyje link aplinkosauginių dalykų, bet kol kas tas poslinkis švelnus. (...) Bet ir ūkininkams reikia būti atviresniems ir išeiti iš savo informacinio bendruomenės lauko ir girdėti, ką kalba miesto gyventojai“, – parlamentarams sakė K. Navickas. 

Bioversija 2024 04 26 m7

Klausimų nestokoję Seimo nariai žemės ūkio ministro teiravosi apie pieno krizę, šios šakos aktualijas, pasėlių deklaravimą ir kitas žemės ūkio problemas.

K. Navickas atsakydamas kartojo, kad apie tai, jog pirmas dvi savaites nebus galima iki galo formuoti deklaracijų, pranešta iš anksto ir tvirtino, kad procesas vyksta sklandžiai.

Atsakyme į interpeliacijos klausimus jis teigė kad žemdirbiams nuogąstaujant dėl naujos pasėlių deklaravimo tvarkos stengiamasi, jog procesas vyktų sklandžiai, o kliūtys būtų šalinamos nedelsiant. Tam, anot jo, rengtasi ne vieną mėnesį, numatyta ir palengvinimų.

„Lietuvos žemės ūkis nėra blogame kelyje“

Seimo salėje ministras tikino, kad Lietuvos žemės ūkis nėra blogame kelyje. „Nėra sudėti blogi pamatai ar kažkokie sprendimai, kurie mus iškreiptų europinėje rinkoje ar išsiskirtume iš kitų Europos valstybių“, – tvirtino K. Navickas.

„Ant pelkės pamatai niekad nebūna gerai padėti“, – ministrui replikavo Seimo narys Kęstutis Mažeika

K. Mažeika teigė, kad K. Navickui nekeliami politiniai klausimai – priekaištaujama dėl jo negebėjimo valdyti situacijos žemės ūkyje. Parlamentaras vardijo sektoriaus problemas, priminė apie I. Šimonytės patarėjo Igno Jankausko pasitraukimą iš premjerės komandos, taip pat tikino, kad šiandien Žemės ūkio ministerija yra palikta Aplinkos ministerijos kišenėjeir negali savarankiškai priimti sprendimų, o tai riboja ir visos šalies konkurencingumą.

K. Mažeika priminė ir tai, kad nesuvaldęs savo sektoriaus krizių iš posto pasitraukė Lenkijos žemės ūkio ministras ir ragino K. Navicką pasekti šiuo pavyzdžiu.

K. Mažeika pareiškė, kad dabartinė situacija primena tą, kuri aprašoma knygoje „Gyvulių ūkis“ – visi lygūs, bet yra ir lygesnių.

„Tą taisyklę galima pritaikyti pirmiausia Žemės ūkio ministerijos politinei vadovybei, kuri elgiasi taip, kaip jiems atrodo: socialiniai partneriai yra kažkur užribyje ir sprendimų, kurių reikia šiandien žemės ūkiui, nėra“, – tvirtino jis.   

Pats K. Navickas ne pirmą kartą jam rengiamą interpeliaciją teigė siejantis su esą daugelį kadencijų nejudintomis žemės ūkio sistemos pertvarkomis ir skaidrinimu.

Premjerė: ministras nekaltas, kad reikia įgyvendinti žaliąjį kursą

Premjerė Ingrida Šimonytė ketvirtadienį komentavo, kad žemdirbiai pyksta dėl žaliojo kurso, tačiau tai yra Europos Sąjungos ir Vyriausybės programa.

„Suprantu, kad žemdirbiams kartais atrodo, kad Kęstutis Navickas vis dar dirba Aplinkos ministerijoje, taip nėra. Suprantu, kad yra toks lūkestis, kad žemės ūkio ministras muštųsi su aplinkos ministru Vyriausybėje, bet Vyriausybė taip nedirba“, – Seime žurnalistams sakė I. Šimonytė.

Ji teigė, kad kai kuriais atvejais sprendimai gali būti priimami kiek kitokie arba kitaip, bet dėl paties žaliojo kurso „nėra klausimo“.

„Sunkus tas prisitaikymas prie žaliojo kurso, (...) reikės didelių prisitaikymų, jie vyksta ir žemės ūkyje, ir pramonėje, galbūt mažesniu mastu, deja, transporte. (...) Reikės visiems keisti savo elgesį, investicijas, pasirinkimus, ta nėra patogus dalykas, bet ministras nekaltas dėl to, kad yra žaliasis kursas tiek Vyriausybėje, tiek Europos Sąjungoje“, – kalbėjo premjerė. 

Ji taip pat kartojo, kad sklandus pasėlių deklaravimas yra žemės ūkio ministro atsakomybė, jis turėtų užtikrinti, jog procesas vyktų sklandžiai, kiltų kaip įmanoma mažiau nesusipratimų, klaidų ir baudų.

„Yra problema, kad Nacionalinė mokėjimo agentūra nedirba visu pajėgumu, nes jos vadovas jau kurį laiką nesirodo darbe, tenka daug dalykų taip pat daryti ir politinei komandai, tikiuosi, bus sutvarkyta, jei ne, tada klausimus spręsime kitaip“, – kalbėjo I. Šimonytė. 

Vėliau Seimo salėje I. Šimonytė teigė, kad iš žemdirbių bendruomenės girdi priekaištus, tačiau tai daugiau susiję ne su ministru, o su sektoriui kylančiais iššūkiais.

„Antrą kartą esame toje pačioje istorijoje, bet pretenzijos mažiau dalykinės ir daugiau emocinės“, – kalbėjo premjerė.

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen dar prieš posėdį teigė, kad tai, jog ne pirmą kartą šioje kadencijoje rengiama interpeliacija reiškia, jog žemės ūkio sritis ypač sudėtinga.

„Įtampa didžiulė, sprendimai sudėtingi, transformacijos periodas, tad natūralu, kad dėmesys šiam ministrui yra didesnis. Tai nebūtinai reiškia, kad yra ministrui kažkokie fundamentalūs priekaištai“, – sakė Seimo pirmininkė.

Ministro atsakymams pritarta

Ministro atsakymus vertinusi parlamentarų komisija 6 balsais už, 5 – prieš pritarė K. Navicko atsakymams. Tačiau ir paskui opozicijoje esantys Seimo nariai teiravosi, kiek dar reikės žemdirbių streikų, kad K. Navickas pasitrauktų.

Dėl interpeliacijos balsuojant visiems parlamentarams (65 už, 58 – prieš ir vienam susilaikius), žemės ūkio ministro atsakymams pritarta ir K. Navickas toliau liko savo poste.

Šaltinis: BNS, manoūkis.lt inf.
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
Visos apklausos