Basf 2024 04 09 A1 Basf 2024 04 09 m1
Verslo informacija
Ką paliksite lauke kitam pasėliui?

Augalinių liekanų skaidymo sąvokos kertinis žodis yra skaidymas. Liekanų lauke neturime sunaikinti, nes jos nėra trukdantis veiksnys, priešingai – gali atnešti daug naudos, jeigu liekanas skaidys tinkami organizmai - mikroskopiniai grybai.

Maisto medžiagas, esančias augalų liekanų ląstelėse, saugo stora dviejų sluoksnių sienelė, kurią sudaro itin tvirti polimeriniai junginiai: ligninas (apie 25 proc.), celiuliozė (apie 50 proc.) ir hemiceliuliozė (apie 25 proc.). Būtent dėl jų liekanos sumedėja.

Ypač svarbų vaidmenį atlieka ligninas. Kuo liekana tvirtesnė, tuo daugiau lignino sukaupia. Dėl skirtingų augalų savybių kaupti ligniną ir skiriasi augalų sumedėjimo lygis. Kai kurios liekanos yra itin tvirtos ir jas sunku suskaidyti, pavyzdžiui, rapsų ar kanapių. Toks skaidymo procesas vadinamas humifikacija.

Lignino ir celiuliozės skaidymo metu turi gimti nauji, smulkesni junginiai iš kurių ir formuojasi humusas, o liekanose esančios maisto medžiagos susijungtų į naujus junginius ir tokia forma neturėtų galimybės išgaruoti ar išsiplauti iš dirvožemio.

Pirminį ir svarbiausią ląstelių sienelių skaidymą gamtoje atlieka specifiniai mikroskopiniai grybai skaidytojai. Jie vieninteliai turi mechanizmą ardyti ligniną, celiuliozę ir hemiceliuliozę - augalų sienelių polimerinius junginius. Dėl biocheminės savybės mikroskopiniai grybai yra patys efektyviausi skaidytojai.

Kas vyksta lauke, kur auginama viena kultūra ir ji nukuliama vienu metu? Po kombaino paskleisti smulkinti šiaudai, likusi ražiena ir šaknys yra anglies ir maisto lavina tiesiogine šio žodžio prasme nenaudingiems dirvožemio mikroorganizmams. Tuo metu esamas mikroskopinių grybų skaidytojų kiekis lauke nėra pakankamas susidoroti su tokiu dideliu kiekiu liekanų.

Gamtoje procesai „organizuoti” kitaip nei ūkininko lauke. Todėl prie maisto medžiagų „subėga” visi kas tuo metu tik gali, pirmiausia tie, kurie tuo metu dominuoja, pratę vartoti greitai ir po savęs nepalieka nieko gero, pavyzdžiui, organinės anglies. Toks liekanų „derlius” ypač patrauklus patogenams. Čia ir antrasis iššūkis - pavojus dirvožemiui.

Patogenai iš buvusio derliaus su liekanomis ir pereina į būsimą. Vasaros pabaiga, ruduo - pakankamai laiko grybiniams patogenams suformuoti sporas ir sukelti pavojų naujiems augalams. Trečia, į ką reikia atkreipti dėmesį - nepakankamai grybų skaidytojų, kurie liekanų maisto medžiagas išsaugotų biologiniuose junginiuose. Tad didžiulė rizika, kad lauktos maisto medžiagos iš liekanų tiesiog išsiplaus ar išgaruos.

Mikroskopiniai grybai skaidytojai Biomas ORGANIC 

Biomas ORGANIC mikroskopiniai grybai yra saprotrofiniai, t. y. skaido tik negyvus audinius, tuo tarpu dalis patogenų atmainų, kaip antai, Fusarium gali misti ir negyvais ir gyvais audiniais, t. y. plisti ir gyvame augale. Tam tikslui preparatas papildytas specialaus grybo, kuris augdamas atima maisto medžiagas iš patogenų, o jį sutikęs naudoja kaip savo maistą. Biomas ORGANIC auga 1,5 karto greičiau nei patogeniniai, todėl užsiima „skaidymo poziciją“ daug greičiau.

Biomas ORGANIC – vienintelis mikroskopinių grybų produktas Lietuvoje, kurio efektyumas pagrįstas 4 metų trukmės bandymu ir atliktais dirvožemio moksliniais tyrimais. Sekančiam pasėliui palikite daugiau humuso ir daugiau neišsiplaunančių maisto medžiagų – augalines liekanas pradėkite skaidyti su Biomas ORGANIC. Kaina 14 Eur + PVM/ha. Produktą platina „Baltic Agro” arba galima užsisakyti internetu.

Užsakymo Nr. 10951
    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos