Sparčiais žingsniais tikslo link
2019-01-21

Kelmė. Dvarviečių kaime, Užvenčio seniūnijoje, ūkininkaujantis Vygandas Januška per dvejus pastaruosius metus stipriai išplėtė ūkį – padvigubino ir žemės plotus, ir gyvulių skaičių. Dabar dirba 200 ha ir laiko 150 mėsinių galvijų.

Vasario mėnesį sueis lygiai šešeri metai kai Vygandas ūkininkauja savarankiškai. Pats jaunasis ūkininkas dar tik dvidešimt penktus metus skaičiuoja, bet darbo įgūdžiais, sukaupta patirtimi ir praktinėmis žiniomis galėtų pranokti daugelį vyresniųjų kolegų.

Ir nėra ko stebėtis – įgūdžius jis kaupia jau daugiau negu dešimtmetį. Šeimoje Vygandas – jauniausias iš trijų brolių. Nuo pat mažens žinojo, kad bus ūkininkas. Kai vyresnieji išvažiavo mokytis, teko jaunėliui ūkio darbų imtis. „Kai sėdau nuo dvylikos metų prie traktoriaus vairo, taip ir tęsiu. Patiko man žemdirbio darbas“, – pasakoja Vygandas.

RVAC 21 09 30

Iš pradžių plušėjo tėvų ūkyje, o nuo 2013-ųjų vasario įkūrė savąjį. Vygando vizija – ekologiškas, moderniai sutvarkytas 400 mėsinių galvijų ūkis, ir to tikslo jis siekia labai kryptingai.

Pradėjo nuo 30 ha

Savarankiško ūkininkavimo pradžią jaunas žemdirbys skaičiuoja nuo 2013 m. vasario, kai mama jam dovanojo 30 ha žemės ir 30 galvijų. Vos pradėjęs dirbti, spėjo pasinaudoti galimybe gauti paramą jaunojo ūkininko įsikūrimui – galima sakyti, spėjo į paskutinį nuvažiuojančio traukinio vagoną. Nusipirko naują traktorių Claas vietoj senojo Belarus.

Vėliau parengė dar du ūkio modernizavimo projektus ir gerokai papildė technikos parką. Verslo planus rengė LŽŪKT Kelmės biuro specialistės, biure tvarkoma ir visa ūkio buhalterinė apskaita.

„Buhalteriją būtina sutvarkyti idealiai, ypač tada, kai sieki ES paramos. Naujovės, įstatymai, poįstatyminiai aktai – konsultantai viską pirmi sužino ir mus informuoja“, – teikiamomis paslaugomis patenkintas jaunas žemdirbys.

Dabar ūkyje baigiamas įgyvendinti dar vienas didelis modernizavimo projektas, pagal kurį jau įsigytas modernus grėblys, kultivatorius, o pavasarį ūkininko kiemą pasieks mėšlo kratytuvas, srutvežis ir automatinė veršelių šėrykla, kuri dozuos miltus ir apsaugos atjunkytus veršelius nuo grūsties prie pašarų.

Vygandas džiaugiasi, kad pavyko renovuoti fermos pastatą, sutvarkyti jo stogą, modernizuoti šėrimo sistemą – dabar ten gyvuliams daug patogiau. Šalia fermos iškilo pastatas pašarų ritiniams laikyti.

Grūdai – į Austriją, buliukai – į Turkiją

Ūkininkas pernai deklaravo 200 ha žemės, iš kurios maždaug pusė nuosava. Ūkis nuo 2017 m. yra sertifikuojamas kaip ekologiškas. Vygandas pasidžiaugia, kad ekologiški grūdai turi paklausą ir neblogą kainą.

„Pernai mūsų ūkio avižos ir rugiai buvo parduoti į Austriją. Sudarėme sutartį su įmone ir likome labai patenkinti. Ir rugių, ir avižų kaina buvo labai panaši – 260 eurų/toną“, – sako Vygandas.

Visus pašarus galvijams ūkininkas pasiruošia pats. Pernai vasarą, supratęs, kad dėl prastos žolės derliaus tikrai jausis pašarų stygius, Vygandas ryžosi parduoti buliukus į Turkiją – realizavo 7 mėnesių amžiaus, neseniai nuo karvės atjunkytus buliukus. Tai buvo netradicinis, tačiau gyvenimo priverstinai padiktuotas sprendimas – paprastai ūkyje galvijai penimi iki 22 mėnesių amžiaus, mat tada jų mėsa pasiekia geriausią kokybę, o realizuojami tokie gerai įmitę galvijai dažniausiai Šveicarijos rinkoje.

Šią žiemą ūkyje yra apie 150 galvijų – šarolė, limuzinų ir mišrūnų. Kergiamos 15–18 mėnesių sulaukusios telyčaitės. Yra bandyta kergti ir jaunesnes, bet tada kildavo problemų – telyčios sunkiau veršiuodavosi, nes vis tik organizmas dar per jaunas, nepasiekęs reikiamos brandos.

Tvarkomasi taip, kad karvės veršiuotųsi žiemos mėnesiais: nuo gruodžio iki kovo. Įvedus periodiškumą, paprasčiau sužiūrėti veršiavimusis, kur kas patogiau parduoti ir užaugintus gyvulius, nes jie daugmaž vienu metu pasiekia realizuojamą svorį. Pagrindinis pašaras penimiems galvijams yra šienas ir javainis (mišinys su avižomis, vikiais, žirniais), karvėms – šienas ir šienainis.

Vygandas šauniai tvarkosi ne tik ūkyje, bet ir asmeniniame gyvenime. Su žmona Kristina jiedu augina dukrytę Patriciją. Beje, Kristina padeda vyrui visuose darbuose, profesionaliai valdo bet kokią techniką. Jaunų ūkininkų šeima viliasi, kad ekologiškos jautienos bei grūdų paklausa augs ir jų sukurta ūkio vizija taps realybe.

MŪ inf.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Į ką dažniausiai investuojate ūkio uždirbtą pelną?
Orai