Radviliškis / Širvintos / Kaunas. Šį pavasarį, anksčiau atšilus orams, jau nuo Velykų prasidėjęs narcizų sezonas tęsis dar iki maždaug gegužės vidurio. Kokias veisles augina patyrę gėlininkai? Kur šias gėles parduoda?
Gėlių augintoja Aurelija Vaičaitienė savo ūkyje Sidabrave (Radviliškio r.) „Pavasario žiedas“ daugiau kaip hektaro užimančiuose laukuose kartu su šeima pavasario sezonui augina ne tik narcizus, bet ir tulpes (jas pražydina ir žiemą šiltnamiuose), krokus, žydres, margutes, vilkdalgius, dekoratyvinius česnakus, o vasaros sezonui – kardelius, jurginus, levandas, ramunes ir kitas vasarines gėles.
Jau trečia gėlininkų karta
„Vaikystėje augau gražioje aplinkoje, tarp daugybės žiedų. Tulpes ir daugelį kitų gėlių augino mano seneliai, tėvai ir prisijungiau aš – jau trečioji karta“, – sako A. Vaičaitienė. Gėlininkystės ūkio pavadinimas „Pavasario žiedas“ gimė prieš aštuonerius metus, kai savarankiškai Motinos dienai išaugino pirmuosius narcizų ir tulpių žiedus.
Gėlės pražydo laiku, išskleidė savo puošnius ir kvapnius žiedus, kurie patiko ir pirkėjams. Taip iš mažo gėlynėlio pomėgis palaipsniui peraugo į nemažą skintų gėlių ūkį.
Augintoja prisipažįsta, kad jaunystėje norėjo iš kaimo pabėgti į miestą. Baigusi studijas Kaune ir įgijusi inžinierės bei buhalterės išsilavinimus, ji pradėjo dirbti ir nuolat gyventi mieste. Tačiau dėl gėlių ir meilės artimiesiems grožio mylėtoją į tėviškę traukė vis dažniau. Tad visai neatsitiktinai gimė gėlininkystės ūkis, į kurį dabar skuba jau penktadieniais, per išeigines, o vasarą Sidabrave ir gyvena.
Aurelija Vaičaitienė – jau trečiosios gėlininkų kartos atstovė
Dabar Aurelija darbuojasi kartu su mama – Marija Valantiniene, kuri iš savo patirties kraitės pritaiko pasitvirtinusius eksperimentus ir padeda užauginti nuostabaus grožio gėlių.
Svarbu pasirinkti tinkamas veisles
Kad narcizų žydėjimo laiką pratęstų nuo ankstyvo pavasario iki birželio pradžios, A. Vaičaitienė augina apie 50 įvairaus ankstyvumo, unikalia žiedo forma išsiskiriančių stambiakarūnių, vamzdelinių, pilnavidurių, poetinių, daugiažiedžių narcizų veislių. Šiomis kvapniomis pavasario gėlėmis apsodinti daugiau nei 25 arai.
Nors gėlių pasaulyje dominuoja balti ir geltoni narcizai, augintoja ypač žavisi jų veislėmis, pasižyminčiomis įvairių atspalvių žiedais: sniego baltumo, šampaniniais ir žalsvais, gelsvais, citrinų geltonumo ar ryškiai oranžiniais.
Šį pavasarį jau kovo pabaigoje, prieš Velykas, pradžiugino ankstyvosios stambiakarūnių narcizų veislės – Las Vegas ir Ice Follies. O kad pavasario šventei pražįstų vienos iš ankstyviausių geltonžiedžių pilnavidurių, lelijos žiedus primenančių veislių Heamoor,prieš mėnesį augalus uždengė agrodanga, o savaitę prieš skynimą dar papildomai apdengė polietileno plėvele. Jie išaugo tvirtais stiebais, apie 40 cm aukščio.
Dabar jau žiedus išskleidė viena ryškiausių geltonžiedžių stambiakarūnių ankstyva veislė Pride of Lions ir itin puošnūs pilnaviduriai narcizai Queens Day, White Lions,Replete, My Story, Tahiti.
Netrukus pražys poetinių narcizų veislė Actaea, kuri pasižymi itin stambiais ir kvapniais žiedais, yra daug ankstyvesnė už rūšinius, nuo seno Lietuvoje auginamus narcizus.
Prie jų prisijungs vidutinio ankstyvumo pilnaviduriai narcizai, kurie savo žiedo forma primena bijūnus ar lelijas: Acropolis, Gay Tabor, Manly, Le Torch.
Motinos dienai žydės ir poetiniai Actaea, ir vidutinio ankstyvumo pilnaviduriai narcizai. Juos papildys itin puošni pilnavidurių veislė Sweet Pomponette irpilnaviduriai daugiažiedžiai narcizai: White Cheerfullness ir Yellow Cheerfullnes. O šių kvapnių gėlių pasirodymą užbaigs vėlyvieji poetiniai narcizai, nuo seno auginami Lietuvoje.
Trumpas realizacijos laikotarpis
Aurelija savo išaugintais narcizų žiedais nuo kovo iki gegužės vidurio (priklausomai nuo orų) prekiauja savaitgaliais Panevėžio turguose, pristato į Kauno ir Kėdainių gėlių salonus.
Pirkėjai, įsigiję jos užaugintų ir šviežiai skintų narcizų, dažnai grįžta ir rekomenduoja kitiems, taip pardavimų ratas ir sukasi.
Aurelija pataria pirkėjams šias gėles merkiant į vazą daug vandens nepilti, bet dažniau keisti šviežiu. Kambaryje pamerktus narcizus galima išlaikyti nuo 5 iki 7 dienų.
Gėlių augintoja apgailestauja, kad vien iš narcizų auginimo gėlių verslas negalėtų gyvuoti, nes realizacijos laikotarpis trumpas, o šios gėlės nėra brangios, jas parduoda po 20–80 euro centų. Taip pat parduoda ir dalį narcizų svogūnų, kuriuos iškasa kas 3–5 metus, priklausomai nuo veislės. Likusius svogūnus sodina į lysves tolesniam auginimui.
Nyderlandų svogūninių gėlių augintojai visą pelną užsidirba ne iš žiedų pardavimo, o iš jų svogūnų verslo. Su olandais nepakonkuruosi, nes jie naudoja visai kitas auginimo technologijas.
Kiekvienais metais A. Vaičaitienė atnaujina narcizų kolekciją ir su nekantrumu laukia pavasario, kad išvystų širdžiai mielą vaizdą. Tik išbandžiusi naujas veisles savo laukuose, paskui prekiauja pasiteisinusių gėlių žiedais ir jų svogūnais.
Narcizai – sezoninės gėlės
Angelina ir Dainius Kurauskai savo įkurtame ūkyje „Gėlių upė“ prie Musninkų Širvintų r. augina labai platų gėlių asortimentą.
„Narcizus auginti gana lengva, regis, jie sutverti mūsų klimatui“, – sako A. Kurauskienė, jau šešerius metus auginanti apie 3 arus šių pavasario gėlių.
Vienos iš gražiausių – pilnavidurės veislės Acropolis, White Lion. Taip pat pirkėjų itin mėgstami pilnaviduriai daugiažiedžiai narcizai: Sir Winston Churchill, Yellow Cheerfullness ir White Cheerfullness, unikali skeltakarūnių veislė Cassata, kuri yra baltais žiedlapiais ir geltona karūnėle (ji ne ištisai suaugusi, o pasidalijusi į šešis atskirus lapelius).
Kurauskai tiekia sezonines gėlės Vilniaus floristams ir dizaineriams bei visiems atvykusiems į ūkį.
Skintus narcizų žiedus dažniausiai parduoda Motinos dienai, vis dėlto jie mažiau populiarūs nei tuo metu žydinčios tulpės.
Zokaičių ūkyje taip pat žydi narcizai
Daugiau nei du dešimtmečius sėkmingai puoselėjamame Kauno rajone, Alšėnų seniūnijoje Algirdo, Alicijos ir Justino Zokaičių daržininkystės ir gėlininkystės ūkyje, be daržovių, taip pat auginami ir narcizai, tulpės, bijūnai.
Pasak A. Zokaičio, 1,5 ha plote dabar ištisas kvepiantis narcizų kilimas, kur žydi įvairiausių sodinių grupių veislės: stambiakrūniai Dutch Master, Ice Follies, Cavaliero, pilnaviduriai Dick Wilden, White Lion ir Replete, skeltakarūniai drugeliniai La Argentina. Vėliausiai pražys stambiakrūniai Ultimus ir poetiniai narcizai.
A. Zokaitis savo užaugintas daržoves ir gėles parduoda Kauno turguose. Šiuo metu narcizų parduoda mažai, planuoja, kad daugiau bus nuperkama per Motinos dieną. Vis dėlto šiame ūkyje pagrindinė kryptis – daržininkystė, o narcizų auginimas yra labiau hobis.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Kaip pasėliai pasiruošė žiemai
2024-12-12 -
Kaip sekėsi šį sezoną šiltnamių daržininkystei?
2024-12-10 -
Greitaeigis traktorius atstoja vilkiką
2024-12-09
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Pradedama mokėti likusi išmokų dalis
2024-12-02
(0)