Basf 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 19 m1
Ūkis
Nacionalinį augalų veislių sąrašą papildė 78 naujos veislės
Asociatyvi manoūkis.lt nuotr.

Vilnius. Į šių metų Nacionalinį augalų veislių sąrašą įrašytos 78 naujos augalų veislės, iš kurių 9  – sukurtos Lietuvos selekcininkų.

Nacionaliniai augalų veislių sąrašai sudaromi kiekvienoje Europos Sąjungos (ES) valstybėje ir kasmet atnaujinami. Tinkamai pasirinkus veislę, galima gauti kur kas didesnį derlių, todėl kiekviena valstybė kasmet tikslina sąrašą, į kurį įrašo tik pasižyminčias gausiu, stabiliu ir geros kokybės derliumi, taip pat – atsparias nepalankioms sąlygoms, ligoms ir išsiskiriančias kitomis vertingomis savybėmis veisles.

Valstybinė augalų veislių vertinimo komisija šiemet į Sąrašą pasiūlė įrašyti 10 ES šalių selekcininkų sukurtų žieminių kviečių veislių. Sąrašas papildytas 1 žieminių kvietrugių ir 1 žieminių miežių veisle, 8 vasarinių kviečių veislėmis.

Bioversija 2024 04 15 m7

Komisija taip pat pritarė, kad į šių metų Sąrašą būtų įrašytos 6 vasarinių miežių veislės: Gunda DS – sukurta Lietuvos selekcininkų, kitos 5 veislės – Vokietijos ir Prancūzijos selekcininkų.

Sąrašas taip pat pasipildys 4 naujomis sėjamųjų avižų veislėmis: lietuviška Simer DS ir dar 3 Lenkijos, Nyderlandų bei Vokietijos selekcininkų sukurtomis veislėmis.

Sąraše – 16 naujų kukurūzų veislių

Valstybinės augalininkystės tarnybos teigimu, pastaraisiais metais Lietuvoje auga susidomėjimas kukurūzų panaudojimu biodujų gamybai, plečiami šios kultūros plotai, todėl kasmet didėja paprastųjų kukurūzų veislių paraiškų skaičius.

Atlikus visus privalomus tyrimus ir paaiškėjus jų rezultatams, komisija pasiūlė į 2024 m. sąrašą įrašyti net 8 ankstyvąsias ir 8 vidutinio ankstyvumo Prancūzijos, Lenkijos, Austrijos, Vokietijos, Ukrainos ir Šveicarijos selekcininkų sukurtas kukurūzų veisles.

Taip pat sąraše – 5 naujos cukrinių runkelių veislės, sukurtos Vokietijos, Belgijos ir Danijos selekcininkų. Iš jų 2 Conviso Smart grupės veislės, sukurtos taikant naujas technologijas, tolerantiškos herbicidui CONVISO® ONE.

Komisija atidžiai rinko rapsų veisles – įrašytos 6 žieminių ir 6 vasarinių rapsų veislės. Įtraukta ir nauja, baltyminga, pasižyminti didesne 1000 sėklų mase Vokietijos selekcininkų sukurta Dragibus sojų veislė.

Registruotos kelios pašarinių augalų rūšių veislės – Lietuvos selekcininkų sukurta siauralapių lubinų veislė VB Ainiai, margųjų liucernų veislė Milda, 3 Vokietijos selekcininkų sukurtos pupų veislės ir 2 Prancūzijos selekcininkų sukurtos sėjamųjų žirnių veislės. Po ilgos pertraukos Sąrašas papildytas 3 daugiamečių žolių veislėmis, skirtomis vejoms.

Komisijos siūlymu, registruota ir Lietuvos selekcininkų sukurta vienametė paprika Gustina. Naujasis Sąrašas papildytas ir lietuviškomis dekoratyvinėmis obelimis Gracia bei Red Elegance.

Selekcininkams prašant arba pasibaigus veislės įrašymo laikui, iš Sąrašo išbrauktos 95 įvairių augalų rūšių veislės.

Dauginamoji medžiaga – visai ES rinkai

Duomenys apie naujai registruotas, išbrauktas augalų veisles, apie pasikeitusius veislių palaikytojus bei veislių pavadinimus bus perduoti Europos Komisijai dėl veislių įrašymo ar jų išbraukimo į ES bendruosius žemės ūkio augalų ar daržovių rūšių veislių katalogus.

Tik minėtus katalogus atnaujinus, dauginamąją naujų veislių medžiagą bus galima tiekti visų ES valstybių rinkoms. Apie pusę naujai į Sąrašą įrašytų veislių pirmą kartą pateks ir į ES katalogus. 

Parengta: pagal VAT inf.
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
Visos apklausos