Mėsinių galvijų daugėja, bet ir problemų nemažėja
2015-04-21

Akademija (Kauno r.). Šalyje daugėja mėsinių galvijų, mėsinių ir mišrūnų veislių karvių, tačiau ir problemų šiame sektoriuje nestinga. Apie jas kalbėta Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacijos (LMGAGA) visuotiniame susirinkime, į kurį asociacijos nariai susirinko ne itin gausiai.

Į visuotinį susirinkimą aptarti mėsinės galvijininkystės aktualijų buvo kviesti ir Žemės ūkio ministerijos atstovai Rimantas Krasuckis, Vaidotas Prusevičius, tačiau jie nedalyvavo. Kažin, ar verta tuo stebėtis, nes ir pačių LMGAGA narių, kurių yra 291, atvyko gal tik penktadalis. LMGAGA direktorius Darius Dzekčiorius jau ne pirmą kartą pasigenda narių aktyvumo. Jis taip pat norėtų išgirsti jų nuomonę, kaip būtų galima pagerinti asociacijos veiklą.

Biomase 21 01 18+Lytagra 21 03 01

LMGAGA visuotiniame susirinkime aptartos sektoriaus aktualijos

D. Dzekčiorius pasidžiaugė, kad šalyje daugėja mėsinių galvijų, mėsinių ir mišrūnų veislių karvių, jie sudaro 19 proc. (3 proc. - grynaveislių, 16 proc. - mišrūnų) nuo viso galvijų skaičiaus. Į Kilmės knygą įrašyti 28 489 grynaveisliai mėsiniai galvijai. Iš viso šiuo metu Lietuvoje yra apie 142 tūkst. mėsinių galvijų, iš jų apie 32 tūkst. karvių žindenių ir apie 7,7 tūkst. grynaveislių karvių.

Pagrindinės Lietuvoje auginamų mėsinių galvijų veislės išlieka šios: limuzinai, šarole, aubrakai, angusai, mėsiniai simentalai, herefordai, galovėjai ir hailendai. 2014 m. patvirtintos limuzinų, aubrakų, hailendų ir galovėjų veislių selekcinės programos. Įvežta „naujo kraujo" galvijų iš Prancūzijos, Vokietijos, Čekijos. Pagrindinis veislės gerinimo akcentas - lengvas veršiavimasis ir pieningumo didinimas bandose.

Viena iš geresnių naujienų - EK jau patvirtino paramos veisliniams gyvuliams įsigyti taisykles, pagal kurias bus kompensuojama 30 proc. gyvulio vertės.

Tačiau problemų sektoriuje, nepaisant to, kad gyvulių daugėja, yra. D. Dzekčiorius atkreipė dėmesį, kad nedaug ūkių tinkamai atlieka grynaveislių mėsinių galvijų produktyvumo kontrolę (nedaro privalomų svėrimų), ne visi kreipia dėmesį į teisingą galvijų poravimą, be to, sektoriaus padėtis labai pablogėjo dėl Rusijos embargo ir išmokų politikos.  

Spręsdamas valdžios koridoriuose įvairias problemas, LMGAGA direktorius Darius Dzekčiorius skatino ir ūkininkus būti aktyvesniais bei vieningesniais

Pasak LMGAGA direktoriaus, dar būtina tobulinti mėsinių galvijų vertinimo sistemą, taip pat trūksta teisės aktų, reglamentuojančių mėsinės galvijininkystės rėmimą bei veislininkystę - jų priėmimas labai vėluoja.

Nemažiau opi problema - trūksta visų žemdirbių organizacijų bendros pozicijos dėl žemės ūkio plėtros. D. Dzekčiorius skatino konstruktyvesnį šių organizacijų darbą, nes „dirbant chaotiškai, su mumis lengva nesiskaityti".

„O galimybių dirbti turime. Lietuvos privalumas - ant žalienų auginama jautiena. Turime tai išnaudoti", - kalbėjo D. Dzekčiorius. Tai pasiekti galima tobulinant veislininkystės darbą ir sistemą, gerinant galvijų produktyvumą ir tinkamai atliekant produktyvumo kontrolę, išlaikant ekstensyvesnį ūkininkavimo būdą.

LMGAGA tarybos narys Nikolajus Dubnikovas kolegoms pasakojo, kokia šiuo metu padėtis, žemdirbių savivaldai bandant pakoreguoti ŽŪM parengtą KPP programos „Ekologinis ūkininkavimas" įgyvendinimo taisyklių projektą. Beje, maždaug trečdalis LMGAGA narių ūkininkauja ekologiškai. Pasak N. Dubnikovo, kol kas pavyko pasiekti tik tai, kad vienu sąlyginiu gyvuliu leidžiama padengti 1,5 ha žalienų (derlinguose regionuose) arba 2 ha (mažiau palankiose ūkininkauti vietovėse). Mat iš pradžių ŽŪM buvo užsimojusi mėsinius galvijus ganyklose „sutankinti", 1 SG skirdama tik 1 ha žalienų. Tačiau kol kas nėra aišku, kokiu intensyvumu ekologiškai ūkininkaujantiems bus mažinamos kompensacinės išmokos, jeigu visiems pretenduojantiesiems į paramą nepakaks „krepšelio" resursų. Dėl šių taisyklių iki šiol tebeverda dideli ginčai tarp ūkininkų ir valdininkų.

Nikolajus Dubnikovas kolegoms pasakojo, kaip sekasi žemdirbių savivaldai koreguoti ŽŪM parengtas ekologinio ūkininkavimo taisykles

Šalia visų rūpesčių šiemet nusimato ir švenčių: mėsinių galvijų augintojus subūrusiai LMGAGA šie metai yra jubiliejiniai - asociacija švenčia 20 veiklos metų gimtadienį. Ta proga ketinama surengti specialią parodą Algirdiškyje.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 20.05.14

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kas jus paskatintų ūkyje auginti daugiau gyvulių ir / ar paukščių?
Orai