Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Ūkis
Klaipėdiškiai karvių melžimą patikėjo robotams

Klaipėdos r. Pieno ūkio savininkai Romas ir Rita Liaudanskai melžimo robotais domėtis pradėjo prieš kelerius metus, šiemet šią svajonę įgyvendino - jų ūkyje įdiegti du melžimo robotai, turintys po dvi melžimo vietas. Penktadienio popietę surengta jų paleidimo šventė, į kurią Liaudanskai pasikvietė kolegas ūkininkus - pieno ūkių savininkus iš Klaipėdos ir aplinkinių rajonų.

Šventėje dalyvavo ir geras Liaudanskų pažįstamas, kraštietis ūkininkas, dabartinis žemės ūkio ministras Bronius Markauskas. „Tau niekada netrūko drąsos, Romai, ir dabar tu įgyvendinai seną mūsų visų gyvulininkystės ūkių savininkų svajonę. Neabejoju, kad šis sprendimas pasiteisins ir bus naudingas ūkiui, taip pat tikiu, kad tai ne paskutinė tavo investicija. Pieno ūkis turi didelę perspektyvą, o tai rodo atsiveriančios rinkos bei naujos eksporto galimybės", - sakė B. Markauskas.

Bioversija m7 2024 03 12

Bendrovės „Biržų žemtiekimas" generalinis direktorius Saulius Silickas dėkojo ūkininkams, kad pasirinko jų siūlomą melžimo sistemą. „Mums tai didžiulis kokybės įvertinimas, nes R. Liaudanskas itin reiklus žmogus, kuris labai myli žemės ūkį, savo verslą ir gyvulius"

Liaudanskai savo 220 melžiamų karvių bandai pasirinko koncerno „Gea", kurio įranga ir technologijomis mūsų šalyje prekiauja bendrovė „Biržų žemtiekimas", MIone du melžimo robotus, turinčius po dvi melžimo vietas. Vienas robotas gali pamelžti po 120 karvių per parą. R. Liaudansko teigimu, prieš kelerius metus panašią melžimo sistemą teko jam apžiūrėti Olandijos ūkiuose, kur dirbo ne tik po du, bet ir po 4 ar 6 robotus.

Ritos ir Romo Liaudanskų (viduryje) ūkiui nuo blogos energijos apsaugoti pasodintas šermukšnis, kurį padovanojo bendrovė „Biržų žemtiekimas"

„Su „Gea" robotais lengviausia suformuoti priverstinį karvių judėjimą ratu, taip pat prie kiekvieno roboto įsteigti ligoninę. Tam nereikia papildomų plotų, takų, o kartu ir nemažų išlaidų. Patiko ir tai, kaip karvė paruošiama melžimui", - kodėl rinkosi šio gamintojo melžimo robotus, pasakoja ūkininkas.

Liaudanskų ūkyje darbuojasi 9 samdomi darbuotojai ir šeimos nariai: Romas, Rita, jų dukra Agnė ir žentas Mindaugas

Palaido laikymo tvarte karvės juda ratu į vieną pusę: iš poilsio zonos jos turi pereiti selekcinius vartus, kur atskiriamos į palaukimo melžtis aikštelę, jei joms laikas melžtis, arba išleidžiamas prie šėrimo tako. Pamelžta karvė į palaukimo zoną nesugrįžta - ji išleidžiama arba prie šėrimo tako, arba į selekcijos/veterinarijos zoną, jei sistema nustato, kad to reikia. Gyvuliai juda tik ratu ir taip pamažu suformuojama jų judėjimo rutina. Pasak „Biržų žemtiekimas" gyvulininkystės įrangos pardavimų vadovo Laisvūno Aušros, per parą karvės tokį žiedinį ciklą praeina maždaug po 12-14 kartų, o rutinai susiformuoti prireikia maždaug dviejų savaičių.

Modernios fermos, kurioje įdiegti melžimo robotai, atidarymo juostelę kerpa (iš kairės) bendrovės „Biržų žemtiekimas" generalinis direktorius Saulius Silickas, ūkio vadovas ir šeimininkas Romas Liaudanskas ir žemės ūkio ministras Bronius Markauskas

Robotai atsipirks per penkerius metus

Didžiulei investicijai ūkininkai ryžosi dar prieš porą metų, kai pieno ūkiai išgyveno krizę dėl itin mažų pieno supirkimo kainų. R. Liaudansko teigimu, žengti šį žingsnį paskatino gerų ir patikimų melžėjų trūkumas. „Paskaičiavau, kad padidėjus pieno kiekiui ir pagerėjus jo kokybei mano karvės atpirks tuos robotus, todėl kreipiausi į banką. Esu senas banko klientas, tad patikėjo ir davė reikiamus pinigus", - pasakojo ūkininkas, paskolą ėmęs penkerių metų laikotarpiui. Jis neabejoja, kad šio laikotarpio pakaks ir investicijai atsipirkti. Visai neseniai ūkininkas sužinojo, kad patvirtintas jo projektas Europos Sąjungos paramai gauti - gyvulininkystės ūkiui modernizuoti skirta 200 tūkst. eurų parama.

Gausiai susirinkę pieno ūkių savininkai domėjosi roboto galimybėmis

„Nors ES parama sudaro maždaug 30 proc. investicijų, tačiau tai gerokai palengvins finansinę naštą. Jei nebūčiau gavęs ES paramos, paskolos laikotarpį būčiau prasitęsęs dar penkeriems metams", - atvirai kalba ūkininkas. Bendra investicijų suma siekė apie 650 tūkst. eurų. Siekdamas sutaupyti nemažai darbų ūkininkas atliko pats.

MIone robotai Liaudanskų ūkyje dirba dar tik porą savaičių, tačiau ūkininkas sako jau pajutęs jų naudą - pieno kiekis ir jo kokybiniai rodikliai ženkliai pagerėję. Jei anksčiau kas antrą dieną iš Liaudanskų ūkio buvo išvežama po 9 t, tai dabar kiekis padidėjo iki 10 t pieno. Jo teigimu, kai kurios itin produktyvios karvės melžiamos po 4-5 kartus per parą. Ūkininkas pieną parduoda kooperatyvui „Pienas Lt", kurio narys yra aštuonerius metus.

Nereikia brokuoti karvių

Robotų melžiamos karvės Liaudanskų ūkyje suskirstytos į 4 grupes pagal melžimų skaičių. Vienoje tvarto pusėje laikomos itin produktyvios karvės, kurios melžiamos po daugiau kaip 3 kartus ir jų melžimas visiškai automatizuotas, t. y. patikėtas robotui. Kitoje tvarto pusėje laikomos karvės, kurioms pamelžti reikia žmogaus įsikišimo - ką tik apsiveršiavusios telyčios arba robotu melžti netinkamų tešmenų ar spenių karvės. Tokioms karvėms melžikliai uždedami rankomis. Liaudanskų bandoje tokių karvių yra apie 20 - jas robotas melžia du kartus per dieną, tik melžiklius joms uždeda ne pats robotas, o melžėja.

Kiekvienas karvės tešmens ketvirtis melžimui ruošiamas atskirai pačiame melžiklyje

„Įdiegus šią sistemą, robotizuotam melžimui netinkamų karvių nereikia brokuoti, nes melžiklius galima uždėti rankomis ir nesutrikdyti melžimosi rutinos. Taip ūkininkas apsaugomas nuo praradimų ir nuostolių, kol galės jas pakeisti tinkamomis melžti robotu. Tai vienas iš „Gea" robotizuotų melžimo sistemų išskirtinumų", - pabrėžia L. Aušra. Jo teigimu, MIone robotas išskirtinis ir karvių paruošimu melžimui, nes viskas vyksta uždaroje sistemoje pačiame melžiklyje, taip užtikrinama pieno kokybė ir taupomas laikas.

„Kiekvienas ketvirtis ruošiamas atskirai, o uždėjus melžiklį, iš karto speniai stimuliuojami, nuplaunami, numelžiamos pirmosios čiurkšlės į sanitarinę kolbą. Kai elektrinis laidumas ir kiti parametrai tinkami, pienui leidžiama bėgti į gero pieno talpyklą", - aiškina specialistas. Anot jo, to paties gamintojo naujos kartos Monobox melžimo robotas turi dar daugiau galimybių - pačiame melžiklyje speniai dar ir suvilgomi, be to, po kiekvienos karvės melžimo aparatas yra ir dezinfekuojamas.

Pasak Laisvūno Aušros, dviejų melžimo vietų MIone roboto našumas -120 karvių per parą

Nemažai metų Liaudanskai karves melžė „Gea" melžimo aikštelėje, buvo įsidiegę ir bandos valdymo programą. Pastačius melžimo robotus, ta pati bandos valdymo programa atnaujinta, papildomai įdiegta rujų stebėjimo sistema.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos