Javapjūtę tradiciškai pradeda nuo rapsų
2016-07-18

Kėdainiai. Vienas pirmųjų Kėdainių rajone javapjūtę pradėjo Vilainių seniūnijoje ūkininkaujantis Žymantas Čižauskas. Ūkininkas tikisi, kad derlius bus ne prastesnis negu praėjusiais metais.

„Kadangi žieminiai rapsai jau subrendo, nebėra ko laukti. Pirmieji bandymai nenuvylė. Pirmąją kūlimo dieną iš vieno hektaro byra apie 4 tonas rapsų. Toks derlius labai panašus į pernykštį. Gal net šiek tiek didesnis. Dabar laukiame tik saulės ir vėjo, kad galėtume kombainą išleisti į laukus", - ankstų pirmadienio rytą sakė Ž. Čižauskas.

Iš viso ūkininkas augina 130 ha žieminių rapsų. Pasak Ž. Čižausko, šįmet žieminiai rapsai augo gana neblogai, tik kiek trūko drėgmės.

Linas agro mob 21 04 01+ Bioversija 21 04 30

Pirmadienio popietę žieminius rapsus kulti planavo ir Dotnuvos seniūnijoje ūkininkaujantis Algimantas Kižauskas. „Apžiūrėjome laukus, atrodo, kad rapsai jau subrendę. Iš viso auginame apie 300 ha žieminių rapsų. Šįmet jie pateikė mums išbandymą - juos labai puolė baltosios kandys. Tik keista, kad siaubė laukų pakraščius, į vidurį nelindo. Pakalbėjus su agronomais aiškėjo, kad nelabai suveikė priemonės nuo kenkėjų. Buvo sakančių, kad pakartotinio purškimo reikėjo žydėjimo metu, bet mes to nedarėme. Tad apie būsimą derlių kol kas nenorime kalbėti. Kai jau nukulsime pirmuosius hektarus, tai matysime, ar kandys sumažino derlių, ar ne", - pastebėjimais apie žieminius rapsus dalijosi A. Kižauskas.

Truskavos ūkininkas Virmantas Ivanauskas taip pat jau kelios pastarosios dienos žvalgosi į dangų ir tikisi išvysti tik saulę: „Rapsai subrendę. Reikia vos dienos, kad juos prapūstų, ir kombainai jau gali riedėti į laukus. Mūsų rapsai atrodo gana įvairiai. Kadangi padarėme sėjos klaidų, tai dalį rapsų pavasarį teko atsėti. Be to, augalai kentėjo ir nuo įvairių kenkėjų. Bet derliaus tikimės neprasto."

Vieną stambiausių ūkių rajone valdantis kėdainietis Dainius Venckus šįmet augina 250 ha žieminių rapsų. Jis javapjūtę būtent nuo rapsų kūlimo planuoja pradėti liepos 21-ąją: „Reikia kelių dienų, kad rapsai kiek padžiūtų. Pastarosios lietingos dienos augalus įmerkė, tai reikia vėjo."

Be žieminių rapsų ūkininkai dar javapjūtę pradeda kuldami žieminius miežius, tačiau tokių augalų bent jau Vidurio Lietuvoje nėra daug.

MŪ inf.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip vertinate virtualius renginius: posėdžius, seminarus, konferencijas, kt.?
Orai