Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 m1
Ūkis
Į vagas byra ankstyvosios bulvės

Kėdainiai. Ūkininkas Saulius Dambrauskas, nors ir nesiekia rekordų, tačiau su pavasarine sėja nebijo rizikuoti. Jis vienas pirmųjų pradeda bulvių sodinimą. Šįmet pirmąsias bulves į vagas netoli namų ūkininkas subėrė kovo 24-ąją - 12 dienų vėliau negu pernai.

„Niekada nesivaikau jokių rekordų. Tiesiog stebiu gamtą ir, jai leidus, su darbininkais išeiname į laukus. Bulviasodžiui tradiciškai ruošiausi iš anksto - ankstyvųjų bulvių sėklą maždaug mėnesį daiginome, o kai tik orai nustojo gąsdinti didelėmis šalnomis, išvažiavome į laukus", - stebėdamas, kaip sekasi bulviasodis sakė S. Dambrauskas.

Pačių ankstyvųjų bulvių kėdainietis planuoja pasodinti apie 25 ha - 10 iš jų bus skirtų traškučiams, o 15 - maistinių.

Bioversija 2024 04 15 m7

Šiųmetį bulviakasį S. Dambrauskui palengvina naujas traktorius, kuris lygiau ir kokybiškiau važiuoja dirvomis

S. Dambrauskas ne vienus metus bulviasodį pradėdavo nuo „Solisto" veislės bulvių. Šįmet gerai išbandytą veislę papildė dviem naujomis - „Nandina" ir „Red sone".

„Lieku ištikimas patikrintoms veislėms, tačiau nesibaidau ir naujovių. Specialistai pasiūlė išbandyti šias dvi naujienas, tuo irpasinaudojau. Visas tris ankstyvąsias veisles sodinu vienu metu, kartu nupurkšiu nuo piktžolių, taip pat vienu metu pridengsiu specialia plėvele. Tad auginant vienodomis sąlygomis stebėsiu, kurios geriau užaugs", - sakė bulvių augintojas.

Kada tiksliai sulauks pirmojo derliaus, S. Dambrauskas bulviasodžio dieną nesiryžo prognozuoti. Reikia stebėti, kada bulvės sudygs. Paprastai po sudygimo bulves galima kasti praėjus dviem mėnesiams.

Sėklą S. Dambrauskas pirko ne tik iš patikrintų patikimų Lietuvos ūkių, bet ir iš Danijos bei Vokietijos.

Bulvių augintojas tikisi, kad gamta didelių išdaigų nebeiškrės ir šalių nepasiųs į žemę. „Nerizikuosiu ir ankstyvąsias bulves pridengsiu plėvele. Tačiau ji gelbsti, jei termometro stulpelis nenukrenta žemiau 4 laipsnių. Dalį bulvių sodinu laukuose, kuriuose įrengta laistymo sistema. Ją pajungus, esant smarkesniems šalčiams, galima sukelti dirbtinį rūką ir apsaugoti bulves. Tačiau tikiu, kad bemiegių naktų dėl šalnų nebus", - optimistiškai į ateitį žvelgia S. Dambrauskas.

S. Dambrauskas iš viso planuoja sodinti 140 ha bulvių

Bulvių augintoją kiek neramina tai, kad nemaža dalis pernykščio derliaus tebeguli sandėliuose. „Nepaisant to, kad pernai dėl netinkamu laiku užklupusių sausrų užauginau maždaug 20 proc. mažesnį bulvių derlių, jį parduoti gana sudėtinga. Tiesiog visoje Europoje užaugo puikus derlius ir išvežti iš Lietuvos kyla problemų, o mūsų prekybininkai, pasinaudodami tokia situacija, net nemoka tokios kainos, kad padengtume auginimo ir sandėliavimo savikainą. Ne paslaptis, jog šiandien kai kurie prekybininkai bulves iš ūkininkų perka po 6 euro centus už kilogramą, nors jų užauginimo savikaina siekia 10 euro centų. Visa viltis - derybos su Azerbaidžano atstovais. Galbūt į šią šalį pavyks parduoti dalį išlaikyto derliaus po prašomą nenuostolingą 10 euro centų kaina", - naujausiomis žiniomis dalijosi S. Dambrauskas.

Vėlyvesnių veislių bulviasodį kėdainietis planuoja maždaug po 10 dienų ir tęs jį maždaug tris savaites.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos