Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Ūkis
Daugiau kaip dešimtmetį ranka rankon

Skuodas. Dirbant šiuolaikinėje Danutės ir Ričardo Jakumų  pieno ūkio fermoje reikia nemažai žinių ir kruopštumo.Pasak LŽŪKT konsultantės Karolinos Mitkuvienės, Skuode veiklą vykdo stiprūs gyvulininkystės ūkiai, o jų šeimininkai - išmanūs, draugiški ir vieningi.

Danutė Jakumienė yra krimtusi zootechnikos mokslus, tačiau suspėti ir sužiūrėti viską ūkyje sudėtinga, todėl, kai tik 2003 m. užregistravo ūkį, pradėjo bendradarbiauti su LŽŪKT. Konsultantai tvarko ūkio buhalterinę apskaitą, ūkininkė naudojasi gyvulininkystės technologinėmis bei mobilios laboratorijos paslaugomis, konsultacijomis, rengia tręšimo planą.

Bioversija 2024 04 15 m7

Danutė ir Ričardas Jakumai jau daugiau kaip dešimtmetį bendradarbiauja su Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba. LŽŪKT konsultantė Karolina Mitkuvienė (viduryje) džiaugiasi, kad konsultantų idėjos randa atsaką ūkininkų veikloje

„Danutė ir Ričardas - labai žingeidūs. Stengiasi diegti naujoves, nuolat dalyvauja mokymuose, seminaruose, drauge su LŽŪKT įgyvendintas ne vienas inovatyvus projektas, todėl ir rezultatai puikūs: pienas - aukščiausios kokybės, karvės sveikos, bendri bandos rezultatai geri, " - ūkininkams gerų žodžių negaili gyvulininkystės konsultantė K. Mitkuvienė.

Ūkio pradžia - viena karvė

Pasak Danutės, ūkis kūrėsi labai palengva. „Nemažai ūkininkų veiklą pradėjo kolūkių fermose. Mes pradėjome nuo nulio, turėdami 1 karvę, po to 17. Viską pasiekėme savomis rankomis", - ūkininkavimo pradžią pamena šeimininkė.

Dabar tradicinio tipo tvarte mūkia 52 karvės, iš viso laikoma apie 120 galvijų. Ūkyje įrengta pusiau automatizuota melžimo sistema, melžiama į pieno linijas. Pienas pristatomas į AB „Žemaitijos pienas". Per metus iš karvės primelžiama apie 8 tūkst./kg pieno. Anot ūkininkės, anksčiau būdavo daugiau. Kai dabar už pieną moka mažai, normuojami ir vitaminų bei mineralų papildai karvėms, todėl ir produktyvumas krenta. Šeimininkai valdo apie 160 ha žemės, kuriose driekiasi ganyklos, pašarams auginami kviečiai ir miežiai.

Plėstis neplanuoja

Ūkio plėtros šeimininkai neplanuoja, mat viską sumaišė sudėtinga padėtis pieno sektoriuje. „Galvojome, kai vaikai baigs mokslus, plėsti ūkį. Dabar, kai pieno kainos itin žemos, stabtelėjome", - apie ateities planus užsimena Danutė, - daug investuota, tad ūkio krypties keisti nesinori. Gaila viską mesti ir imtis, pavyzdžiui, augalininkystės, juk vėl reikės nemažų investicijų".

Užauginti trys sūnūs žemės ūkio verslo nesibaido, tik vyresnysis Giedrius bando laimę svetur. Kiti du sūnūs studijuoja Aleksandro Stulginskio universitete. Marius pasirinko agronomijos mokslus, o Mantvydas, jauniausioji atžala, nutarė išbandyti naująją universiteto programą - sumaniąją gyvulininkystę. Pasak Mantvydo, pasirinkti studijas, susijusias su gyvulininkyste, jo niekas nevertė ir neprašė.

„Nuo mažens mačiau, kaip dirbo tėvai, kiek galėjau, tiek padėjau. O kai atėjo laikas rinktis savo kelią, net nekilo mintis rinktis ką nors kitą", - sako jaunasis ūkininkas

Mantvydas atranda laiko ir aktyviam sportui. Jau kelis kartus Lietuvos rankų lenkimo čempionate yra iškovojęs prizinių vietų. Šiuo sportu, pasak Mantvydo, susidomėjo dar mokykloje ir sportinę formą stengiasi palaikyti iki šiol.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos