Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Ūkis
Bulvių augintojo planuose – plėtra ir laistymo sprendimai

Kėdainiai. Ūkininkaujančių tėvų pėdomis pasukusio vidurio Lietuvos ūkininko Dainiaus Petrovičiaus laukuose – javai ir bulvės. Vis dėlto pastarosioms itin žalinga sausra, tad jaunasis ūkininkas visų pirma ketina investuoti į laistymo sistemą.

Kėdainių rajone - trys Petrovičių ūkiai: tėvų Valerijos ir Alberto bei sūnų Gyčio ir Dainiaus. Tėvai augina rapsus, cukrinius runkelius, žirnius, pupas, žieminius ir vasarinius kviečius, o Dainius pasirinko auginti bulves. Joms 48 ha ūkyje skirta 26 ha, likusį plotą užima kviečiai.

Jaunasis ūkininkas – Lietuvos žemės ūkio konsultavo klientas, aktyviai dalyvaujantis ir ES paramos projektuose. Jau pasinaudota jaunojo ūkininko įsikūrimo parama, du kartus – ūkio modernizavimo. Dabar ES finansuojamą projektą įgyvendinantis žemdirbys dar turės išsiplėsti 35–40 hektarų.  

Bioversija m7 2024 03 12

„Įgyvendinant dabartinį projektą, reikalingas ūkio augimas, nes investicijos reikalauja pilnų pajamų. Modernizavimas padeda pagerinti ekonominę dalį. Plėstis turiu per kelerius metus. Įgyvendindamas pastarąjį projektą, įsigijau bulvių rūšiavimo liniją, kuri santykinai pažangi ir labai palengvins visus darbus,“– kalba D. Petrovičius, Žemės ūkio akademijoje pabaigęs ekonomiką ir verslo analizę.

Augindamas bulves žemdirbys nuolat renkasi ir ieško geresnių veislių. Pasak vyro, pastaruoju metu iš vėlyvesnių pasiteisino Gala, o iš ankstyvųjų kiekvienais metais bandoma ir kažkas naujo, jau pasitvirtinusi Nandina. Anot augintojo, kol atsirinko šią, teko nemažai išbraukti iš asortimento.

Kiekvienais metais auginami tarpiniai pasėliai (garstyčios arba mišinys su jomis), kurie paliekami per žiemą, o bulvės auginamos po kviečių.

Ūkininkas pripažįsta, kad vis dažniau Lietuvoje ištinkanti sausra bulvėms labai žalinga, tad, jei tik yra galimybė, augalus reiktų laistyti. Šiuo metu ūkyje tam naudojamas dviejų karjerų vanduo, kur galima, palaistomos ankstyvosios bulvės.

Vis dėlto panašu, kad ateityje teks taikyti ir kitokius sprendimus. „Jei tokie metai kartojasi - o jie kartojasi - reikalinga sistema, nebandyti pagerinti savo infrastruktūros būtų kvaila. Planai kur, kaip – yra. Dabar tik reikia sulaukti, kada. Tai būtų investicija – išsikasti telkinį, o kadangi jo gali neužtekti, dar papildomai įsirengti ir gręžinį“, – apie planus kalba D. Petrovičius.

Bulves ūkininkas realizuoja lietuviškuose prekybos tinkluose, jau ir šiemet gautas pirmasis užsakymas. „Dar tik pati pradžia. Sunku pasakyti, kaip bus toliau. Pernai teko bulves eksportuoti į Ukrainą, nes Lietuvoje buvo žemos kainos ir menkas pirkimas“, – praėjusį sezoną prisimena Dainius.

Labai svarbu ne tik derlių užauginti, bet ir jį išlaikyti. Ūkininkas džiaugiasi, kad pernai pavyko nusipirkti šalia savų saugyklų esančias buvusias obuolių saugyklas. Jos pastatytos su apšiltinimu, tad sąlygos bulvėms laikyti labai palankios - vasarą neleidžia labai įkaisti, o žiemą neperšąla.

Pasak augintojo, optimaliausios sąlygos bulvėms laikyti per žiemą yra +3–5 oC. Ir reikia nuolat stebėti – vienoms būna tinkama ir laipsniu-pora žemesnė, kitoms reikia vos aukštesnės. Tai priklauso ir nuo bulvių veislės, ir nuo sandėliavimo būdo. Jaunasis ūkininkas jas sandėliuoja konteineriuose ir svarsto apie papildomas investicijas į  temperatūros kontroliavimo įrenginius.

Kalbėdamas apie planus, D. Petrovičius sako, kad dabar jam ūkyje svarbiausia pagerinti laistymo galimybes, įsigyti vėsinimo įrangą, kad būtų patogu bulves sandėliuoti anksti vasarą ir, žinoma, sėkmingai plėstis.

MŪ, LŽŪKT inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos