Basf A1 2024 10 11 Basf m1 2024 10 11
Ūkis
Aviečių derlius šiemet džiugina ne visus augintojus
Ūkininko Ryčio Amšiejaus šeima avietyne

Kaunas. Mūsų krašte aviečių derlius labai priklauso nuo gamtinių sąlygų ir tinkamos agrotechnikos. Šiemet dėl šalnų ir sausros Lietuvos aviečių augintojai sulaukė gerokai prastesnio derliaus nei įprastais metais.

Varėnos r. Sarapiniškių kaime ekologiškai ūkininkaujantis Rytis Amšiejus su šeima augina 2 ha remontantinių aviečių ir jau mėnesį skina jų derlių. Didžiausią plantacijos dalį sudaro veislė Polka, taip pat augina Polana ir itin didelėmis uogomis išsiskiriančią Mapema veisles.

„Remontantinių aviečių veislę Mapema auginame ir šiltnamyje, jos derėti pradeda anksčiau – jau liepos pabaigoje, uogas nokina iki rugsėjo pradžios“, – sako ūkininkas.

Bioversija m7 2024 09 18

Siekiant dar labiau paankstinti aviečių derlių, šiltnamyje auginamos ir vasarinės avietės Psechyba, kurios savo derliumi pradžiugina prieš Jonines.

Remontantinės avietės Mapema

Pasak augintojo, šie metai nėra lengvi, daug iššūkių, reikėjo atidžiau prižiūrėti remontantines avietes.

R. Amšiejaus avietynas įkurtas užuovėjoje tarp miškų, todėl mažiau pavasarį nukentėjo nuo šalnų nei kitose Lietuvos vietose. Apie 30 a aviečių pavasarį ūkininkas uždengė agrodanga, kuri, jo pastebėjimu, tikrai pasiteisino – augalai pradėjo anksčiau derėti.

Vasarinės avietės dera ant antramečių stiebų, o remontantinės – ant vienamečių stiebų, todėl jų genėjimas ir derėjimo laikas skiriasi. Augintojas visuomet išgeni augalus anksti pavasarį iki pat žemės paviršiaus, kai dar dirvoje laikosi pašalas.

Pavasarį nuo šalnų veislės Polka avietės dengtos agroplėvele

Paskui pavasarį avietyno tarpueiliai frezuojami ir kultivuojami kelis kartus, kad būtų sunaikintos piktžolės ir supurenta dirva, aviečių šaknys gautų daugiau oro ir geriau pasisavintų maisto medžiagas iš dirvožemio. Vėliau tarpueiliai apsėjami baltosiomis garstyčiomis, kurios yra vienos geriausių sideratų, aprūpinančių dirvą maistinėmis medžiagomis ir saugančių nuo nematodų.

„Vasarą nupjauname garstyčias prieš žydėjimą ir jomis mulčiuojame remontantinių aviečių krūmus, įterpiame į dirvą. Tai – puikios organinės trąšos mūsų nederlingai dzūkiškai dirvai, apsauga nuo piktžolių. Be to, mažiau reikia retinti jaunus ūglius“, – patirtimi dalijasi R. Amšiejus.

Pasak ūkininko, aviečių krūmai šiemet išaugo gražūs, vešlūs, nes avietyną laistė tvenkinio vandeniu, pavasarį ir vasaros pradžioje tręšė organinėmis trąšomis – dilgėlių raugu (skiedžia 1:10) ir raugintu galvijų mėšlu (1:10).

Prieš derėjimą augalus papildomai tręšė ekologiškomis kompleksinėmis trąšomis su didesniu kalio kiekiu. Avietyne taip pat galima naudoti ir medienos pelenus.

Šį sezoną avietėms labai kenkė vapsvų antplūdis. Gerai, kad nuo jų pavyko apsiginti savadarbėmis gaudyklėmis. Jas gamino iš plastikinių butelių, į kuriuos pripildavo iš kriaušių ir obuolių išvirto sirupo, labai viliojančio smaližes.

Taip atrodo gaudyklės širšėms – į vidų įskrenda, bet išskristi negali

Ūkio dirvožemis rūgštus, todėl rudenį ūkininkas į dirvą įterpia kalkių, kad augalai geriau pasisavintų dirvožemyje esančias maistines medžiagas.

Augintojas kartais sulaukia sodininkų mėgėjų klausimo, kodėl išauga dvigubos aviečių uogos. Per sausrą augalams trūksta drėgmės, o gausiai palijus ar per gausiai paliejus dėl drėgmės jų ląstelės dauginasi gerokai sparčiau, todėl jos ir tampa dvigubos. Aviečių šaknų sistema paviršinė, būtina laistyti taip, kad drėgmės užtektų per visą vegetaciją 20–30 cm gylyje.

R. Amšiejus sako, kad dėl remontantinių aviečių pardavimo problemų neturi. Šiemet jomis ypač susidomėjo vyndariai, perdirbėjai – gamina tyres, šaldo ir džiovina uogas. Populiarėja liofilizuotos aviečių uogos, kurios visus metus nepraranda savo vertingųjų savybių.

Avietyną gelbėjo laistydami ir tręšdami per lapus

Iš Anglijos į Lietuvą grįžę surviliškiečiai Edita ir Giedrius Pinskiai (Kėdainių r.) prieš ketverius metus įveisė 2 ha vasarinių aviečių Glen Ample plantaciją, vėliau uogakrūmių įvairovę papildė gervuogėmis (4 a), braškėmis (60 a) ir remontantinėmis avietėmis Maravila.

Pasak E. Pinskės, įprastais metais gausiai derėjusios vasarinės avietės Glen Ample, šiemet dėl nepalankaus oro užaugino gerokai mažesnį derlių. Ilgai trukusios stiprios pavasarinės šalnos labai pakenkė augalams, daug jų nušalo. Paskui įsivyravo ilgalaikė sausra – visai nelijo, vėlesniais vasaros mėnesiais palijo tik gal vieną ar du kartus.

„Iš pradžių net nesupratau, kas nutiko avietėms – jų lapai tapo skirtingų spalvų. Siekdami atgaivinti augalus, vegetacijos pradžioje tręšėme per lapus preparatu su aminorūgštimis“, – pasakoja ūkininkė.

Prieš tai apie augalus išbarstė kompleksinių trąšų, o vasarą per lapus tręšė makro- ir mikroelementais.

Pasak ūkininkės, labai pasiteisino 1 ha plote įrengta lašelinė laistymo sistema. Laistytų aviečių Glen Ample krūmai išaugo vešlesni ir dovanojo gausesnį uogų derlių nei nelaistytų augalų. Uogos subrendo labai didelės ir skanios.

„Per sausras nelaistyti augalai išleido mažai atžalų, jų krūmai žemi, uogų priskynėme labai mažai, jos buvo smulkios, dalis jų nuo karščio pabalo,“ – sako E. Pinskė. 

Nuo kaitros pabalo dalis uogų. O pasibaigus karščiams, jos išaugo įprastai raudonos

Augintoja pastebi, kad aviečių šaknys išsiraizgiusios negiliai dirvoje, didelis lapų paviršius išgarina nemažai vandens. Be to, daug drėgmės ir maisto medžiagų reikia naujiems stiebams ir uogoms išauginti.

Pasak E. Pinskės, vasarinių aviečių derlius šiemet perpus mažesnis, todėl ir realizacija kitokia. Didžiausią dalį pardavė pažįstamiems žmonėms, turguje ir per socialinius tinklus. Deja, neliko uogų perdirbėjams, kurie kasmet daug jų džiovina ir šaldo. Augintoja džiaugiasi, kad iš viso buvo ką skinti ir parduoti, nes gamtinės sąlygos labai nuskriaudė avietynus, bet toks jau tas žemės ūkis.

Vasarinių aviečių Glen Ample uogos labai didelės (8–10 g), aromatingos

Rugpjūčio pradžioje augintojai išgenėjo vasarinių aviečių Glen Ample atiderėjusius stiebus, patręšė kompleksinėmis trąšomis su didesniu kalio ir fosforo kiekiu.

Dabar derančios remontantinės avietės Maravila džiugina kokybišku derliumi. Pasodintą kol kas visai nedidelį jų plotą ateityje augintojai planuoja išplėsti. Taip prailgintų vasarinių ir remontantinių aviečių bendrą derėjimo laiką 3–4 mėnesiais.

Vasarinių aviečių Glen Ample plantacija

Avietynui labai pakenkė šaltis

Ušnėnų kaime (Kelmės r.) ūkininkaujanti Audronė Ispiryan (ji taip pat yra Lietuvos uogų augintojų, perdirbėjų ir prekybininkų asociacijos vadovė) su šeima įveisė 6 ha avietyną, kuriame augina nacionalinės kokybės sertifikuojamą uogų produkciją. Plantacijoje didžiausią plotą užima remontantinių aviečių veislė Polka.

Deja, šį pavasarį ilgai trukusios -7–9 °C šalnos, nušaldė jų plantacijoje jau iki sprindžio dydžio išdygusius daigus. Vėliau augalai išsprogo naujai, tačiau avietynas labai išretėjo, tad uogas tik šią savaitę pradėjo skinti. Nesitiki gausaus derliaus, kaip kasmet, nors augalai derės iki rudens šalnų.

Ūkininkės teigimu, šiemet dėl pavasarinių šalnų ir vasaros sausros Lietuvos aviečių augintojai sulaukė gerokai prastesnio derliaus nei įprastais metais.

Autorius: Rūta Antanaitienė
Gudinas -  23 06 14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kaip vertinate dabartines žemės ūkio paskolų palūkanas?
Visos apklausos