Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Technika
Technologijų nauda – ne vien komfortas, bet ir sutaupyti pinigai

Marijampolė. Mantas Pielikis, diplomuotas tarptautinio marketingo ir prekybos specialistas, po studijų grįžęs padėti taip ir liko darbuotis mamos Dalės Pielikienės ūkyje.

Jis prižiūri ūkio techniką, diegia ir taiko išmaniąsias technologijas, mama rūpinasi agronomija, finansais ir buhalterinė apskaita.

Ūkį Meškučių kaime 1998 m. įkūrė Dalės vyras agronomas Vidas Pielikis. Pasukęs į politiką, ūkį perregistravo Dalės vardu. Po studijų Vilniuje į kaimą grįžęs Mantas atskiro ūkio nekūrė.

Bioversija m7 2024 03 12

Ūkininkauti pradėjo nuo 30 ha, pamažu ūkį išplėtė iki 630 hektarų. Ūkis – grūdininkystės krypties, auginami žieminiai kviečiai ir rapsai, ankštinės kultūros, iš kurių pirmenybė teikiama žirniams.

Ūkis priemiestinis, žemės gana derlingos, galimybių plėsti plotų nėra, tad, ūkininkų teigimu, svarbiau didinti nuosavos žemės dalį, kuri šiuo metu siekia apie 30 procentų.

Inovatyvumo linkme

Pielikiai vakarietiškos technikos parką ėmėsi komplektuoti nuo New Holland traktoriaus, o dabar jame vyrauja įvairių gamintojų mašinos.

Ūkyje iš viso yra 6 traktoriai – po du Belarus, New Holland ir John Deere, visi turi savo funkcijas. Be darbo nestovi net ir senieji Belarus.

Ūkyje taikoma minimalaus žemės dirbimo technologija ir dirbama Horsch skutikliais, iki šiol sėta ir šios gamintojos 4 m darbinio pločio sėjamąja, tačiau šiemet parkas atnaujintas: kartu su nauju John Deere 8R310 traktoriumi įsigyta ir nauja Kuhn 6 msėjamoji.

„Gana lietingas praėjusių metų ruduo parodė, kad pajėgumų ūkiui trūksta, nes sėjos terminas trumpas, o su 4 m darbinio pločio gerokai pavargusia sėjamąja net dirbdami dviem pamainomis 14 val. per dieną daugiausia apsėjame 45 hektarus. Tad nusprendėme nusipirkti 6 m mašiną ir sėjos našumą padidinti 20–30 proc., dabar per dieną apsėjame 60 hektarų“, – aiškina M. Pielikis.

Pasėlius Pielikiai tręšia išmaniąja Kuhn trąšų barstomąja, purškia – prikabinamu John Deere purkštuvu. Derlių nuima dviem kombainais: 2002 m. įsigytu New Holland TX66 ir 2016 m. pirktu John Deere T670i. Būtent nuo šio kombaino prasidėjo ūkininkų pažintis su išmaniųjų technologijų galimybėmis ir nauda.

Trečiu ūkio kombainu Pielikiai vadina 25 m3 talpos Western Fabrications grūdų perkrovimo priekabą, kuri leidžia optimizuoti grūdų vežimo darbus, didinti našumą, taupyti laiką.

Kaip vieną svarbiausių šiuolaikinės žemės ūkio mašinų technologijų M. Pielikis įvardija automatinį vairavimą, kuris leidžia išvengti persidengimų, lauke nelieka siaurų juostelių.

Automatinio vairavimo sistemą turi ne tik John Deere kombainas, bet ir abu šios gamintojos traktoriai, o naujausiame John Deere 8R310 jau įdiegta ir automatinio apsisukimo galulaukėje AutoTrac Turn technologija.

„Technologijos nemažai kainuoja, bet jų nauda – tai ne vien komfortas, bet ir sutaupyti pinigai, o centas prie cento ir per sezoną susikaupia nemažos sumos, o per 5 sezonus – ir kelionei į Turkiją“, – juokiasi M. Pielikis.

Technologijos padeda ūkininkauti tvariau

Visos Pielikių ūkio John Deere mašinos prijungtos prie interneto ir telematikos sistemos, o suskaitmeninti duomenys kaupiami operacijų centre. Nauja funkcija šiemet įsigytame traktoriuje – galimybė per nuotolį matyti realius duomenis, pavyzdžiui, kur ir kaip mašina dirba, kiek degalų naudoja, dengimo žemėlapius ir kt. Anksčiau įsigytoje technikoje visa tai buvo galima matyti tik baigus dirbti lauką.

Pielikiai labai vertina kombaino sudaromų derlingumo žemėlapių naudą, nes šie duomenys, kuriuos paprastai Mantas analizuoja ir lygina žiemos laikotarpiu, padeda išspręsti ne vieną problemą.

M. Pielikio skaičiavimu, nemažai sutaupyti trąšų galima jas barstant su barstomąja, turinčia sekcijų valdymo sistemą.

„Įsigiję naują barstomąją, turinčią sekcijų valdymą, atlikome eksperimentą: netaisyklingos formos 45 ha lauke ja bėrėme salietrą, o važiuodami paskui su senąja mašina – fosfatą ta pačia 200 kg/ha norma. Išmani mašina atjungė sekcijas ir nemetė trąšų ten, kur nereikia, todėl tam pačiam laukui patręšti jų sunaudota 2 t mažiau. Pagal dabartines trąšų kainas, pavertus tai pinigais, suma išeina nemaža“, – sako M. Pielikis.

Autorius: Gitana Kemežienė
    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos