Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Technika
Sėjos kokybę lemia ir pasirinkta mašina

Akademija, Kauno r. Nuo sėjos kokybės, kuriai didelę įtaką daro konstrukciniai sėjamųjų sprendimai, priklauso ir būsimas derlius. Tad kokias sėjamąsias parodoje „Ką pasėsi... 2022“ pristatė šių mašinų gamintojų atstovai Lietuvoje?

Bendrovės „Agrokoncerno technika“ didžiąją ekspozicijos dalį užėmė čekų gamintojos „Bednar“ žemės dirbimo ir sėjos mašinos. Pristatytos dvi – 4 ir 6 m darbinio pločio – standartinės sėjamosios.

Pasak Gyčio Slavinsko, gamintojos „Bednar“ pardavimų atstovo Baltijos šalims, Skandinavijai ir Baltarusijai, visos sėjamosios pasėja, tačiau kiekviena turi savo ypatumų, lemiančių sėjos kokybę.

Bioversija m7 2024 03 12

Bednar sėjamųjų ypatumai – X forma išdėstyti diskai, sėjamosios sekimas tiesiai pagal traktorių, neprilygstamai tiksliai ir tolygiai paruošiamas sėklos guolis, tikslus pačios sėklos padėjimas, lygiagretainis noragėlio mechanizmas, plastikiniai nerūdijantys bunkeriai, kad sėjant būtų galima įterpti trąšas, ir tiksliosios technologijos“, – sėjamosios išskirtinumus vardija gamyklos atstovas.

Pasak čekų gamintojos „Bednar“ pardavimų atstovo Gyčio Slavinsko (dešinėje) ir įmonės „Agrokoncerno technika“ direktoriaus Mindaugo Lapatkino, kiekviena sėjamoji turi savų ypatumų, lemiančių sėjos kokybę

Sėjamoji iš karto parengta dirbti pagal ISOBUS standartą, joje įdiegta sekcijų kontrolės sistema, kuri leidžia įjungti ir išjungti dozavimo mechanizmus, nepriklausomai nuo padėties, arba dirbti su kintamos normos tiek trąšų, tiek sėklų žemėlapiais.

„Aišku, tuos du žemėlapius reikia ir turėti. Be to, norint šiomis dviem funkcijomis naudotis, reikia įsigyti papildomas licencijas iš gamintojos arba tiesiai iš „Trimble“, – priduria G. Slavinskas. Jis neabejoja, kad dėl didžiulių trąšų kainų tręšti kintama norma ir sėjant taps ne tik entuziastų reikalu, bet ir kiekvieno ūkio būtinybe.

Pasak gamintojai „Bednar“ mūsų šalyje atstovaujančios bendrovės „Agrokoncerno technika“ direktoriaus Mindaugo Lapatkino, šiuo metu siūlomos nuo 3 iki 8 m darbinio pločio sėjamosios, tačiau planuojama atvežti į Lietuvą ir 12 m mašiną. Jau birželį Lietuvą pasieks ir juostinė šios gamintojos sėjamoji, kitų metų planas – pristatyti tiesioginę sėjamąją.

„Jau pernai apie 15 ūkių atlikome šios gamintojos sėjamųjų demonstracijas. Šiemet jų skaičių žadame dvigubinti. Be to, visų mašinų bandymams išnaudosime ir įmonės steigiamą bandomąjį ūkį netoli Radviliškio. Taip ir patys geriau su jomis susipažinsime, ir klientams pristatysime jų darbą bei privalumus“, – sako M. Lapatkinas.

Lietuvių sukonstruota ražieninė sėjamoji

Kėdainių r. žemės ūkio technikos gamintoja „Laumetris“ pristatė 3 ir 4 m darbinio pločio universalias ražienines sėjamąsias. Prikabinama 4 m sėjamoji RS-4 apdovanota parodos „Ką pasėsi... 2022“ medaliu.

Pasak įmonės vadybininko-konstruktoriaus Aisčio Miknevičiaus, šia nauja sėjamąja iki 36 cm tarpueiliais galima sėti ir kviečius, ir rapsus – reikia tik pakeisti noragėlius (kviečiams – dvigubi, rapsams – viengubi) ir dozavimo ritę. Kviečiams žemė dirbama apie 10–12 cm gyliu, rapsams – apie 15 centimetrų.

Bendrovės „Laumetris“ vadybininkas-konstruktorius Aistis Miknevičius tikisi, kad lietuvių įmonės sukonstruota ražieninė sėjamoji bus universali – ja bus galima sėti ne tik kviečius ir rapsus, bet ir miežius, pupas

„Tai naujas mūsų gaminys, dar nesame nė vienos tokios mašinos pardavę, tačiau tokios pat konstrukcijos 3 m darbinio pločio ražieninę pakabinamą sėjamąją, sėjančią 33 cm tarpueiliais, jau išbandėme ir kviečių sėjos rezultatais esame labai patenkinti. Didesnio darbinio pločio mašina dar šiais metais bandysime sėti miežius, vasarinius rapsus ir pupas“, – planais dalijasi įmonės atstovas.

Tikslumo svarba auga

Viena iš naujienų įmonės „East West Agro“ (EWA) ekspozicijoje – tiesioginės sėjos sėjamoji Sky Easydrill W 6020 Fertisem HD Pro II E-Drive Premium. Šią 6 m darbinio pločio mašiną su maksimaliu šiuo metu galimu technologiniu paketu įsigijo Klaipėdos r. ūkininkas.

Pristatydamas sėjamąją EWA technikos padalinio direktorius Remigijus Savickas atkreipia dėmesį į iš vienos sėjamųjų kartos į kitą kartą einančias technologijas, kurias mašinose diegia daugiau kaip 40 metų sėjos mašinas gaminti kompanija „Sky“. Viena jų – priekinis tankinimo volas augalinėms liekanoms ar tarpiniams augalams suguldyti, išvengiant papildomo važiavimo su peiliniu volu.

„Taip vienu važiavimu su sėjamąja paguldomi tarpiniai augalai į vieną vagutę, su rato kraštais paruošiami du ruožai sėjos guoliui ir su abiem diskais išpjaunama po vagutę. Sėjamoji kiekvienu sėjos moduliu gali sėti skirtingu gyliu, taip pat kelių skirtingų rūšių augalus vienu metu arba sėti dvi kultūras ir įterpti dviejų tipų trąšas, o tai užtikrina didesnį trąšų efektyvumą ir mažesnius nuostolius“, – sako R. Savickas.

Įmonės „East West Agro“ technikos padalinio direktorius Remigijus Savickas atkreipia dėmesį, kad tiesioginės sėjos mašinoje Sky Easydrill įdiegti tikslųjį tausojamąjį ūkininkavimą užtikrinantys sprendimai, o kai kurios technologijos perimtos iš tiksliųjų sėjamųjų

Kaip vieną iš išskirtinumų jis įvardija nedideliu, tik 3,5 laipsnių kampu, pasvirusius diskus, dėl ko sėjamajai nereikia daug galios – 6 m darbinio pločio mašinai traukti užtenka apie 200 AG traktoriaus, nes nėra noragų ir didelio pasipriešinimo.

Sėklas užspaudžia du galiniai ratai, kurie, nepriklausomai nuo dirvos nelygumų, dirba kaip tandemas. „Visa sėjimo sekcija – tarsi triratis motociklas: priekyje ratas, gale du uždarymo ratukai ir du diskai ant vieno sėjimo modulio. Kiekviena sekcija prisitaiko prie dirvos paviršiaus ir sėja nustatytu gyliu. Ši technologija pritaikyta iš tiksliųjų sėjamųjų“, – pastebi technikos specialistas.  

Sėjamosios pažangumą rodo integruotas E-Drive Premium technologijų paketas, kuris kiekvieną sėjos eilutę specialiu uždarymo varikliuku valdo pagal GPS. Taip pat šia sėjamąja galima tiek sėti, tiek tręšti kintamomis normomis pagal žemėlapius.

„Akivaizdu, kad žaliasis kursas ateina ir natūraliai, be jokių teisinių reglamentavimų, nes tausoti dirvožemį, taupyti sąnaudas aktualu ir patiems ūkininkams“, – sako R. Savickas.

Autorius: Gitana Kemežienė
    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos