Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 m1
Technika
Lauko diena Pagėgiuose: kaip paruošti kokybišką ir švarų pašarą?

Pagėgiai. Kaip paruošti švarų ir maistingą žolinį pašarą, kas lemia šienainio ar siloso kokybę ir pašarinę vertę, kokių techninių sprendimų mašinas geriausia rinktis, norint greitai, našiai, bet kokybiškai atlikti darbus?

Apie visa tai kalbėta bendrovės „DOJUS agro“ organizuotoje lauko dienoje ūkininko ir žemės ūkio kooperatyvo „Lumpėnų Rambynas“ pirmininko Remigijaus Kelnerio valdose Pagėgių savivaldybėje.

Antrąją švaraus pašaro ruošimo dieną „DOJUS agro“ organizuoja birželio 29 d. Panevėžio rajone.

Bioversija 2024 04 15 m7

Lauko dienoje Pagėgiuose įžvalgomis ir patarimais dalijosi LSMU Veterinarijos akademijos Stambių gyvūnų klinikos vadovas Arūnas Rutkauskas. Bendrovės prekiaujamą techniką, aktualią gyvulininkystėms ūkiams, pristatė įmonės specialistai.

Taip pat dėmesys skirtas ir „John Deere“ technologijoms, apimančioms tiksliajai žemdirbystei skirtus sprendimus, tarp kurių – telematinės sistemos, leidžiančios žinoti, kaip mašinos „jaučiasi“, ne tik sėjos, bet ir pašarų ruošimo darbus lengvinantis automatinis vairavimas, pašarų kokybės nustatymo įranga, kuri gali būti naudojama tiek dirbant su savaeigiu smulkintuvu, tiek stacionariai.

Žinoma, tikslioji žemdirbystė neįsivaizduojama ir be dirvožemio tyrimų. Pasak bendrovės agronomo ir tiksliosios žemdirbystės specialisto Giedriaus Žiūraičio, norint sėkmingai ūkininkauti būtina žinoti, ko ir kiek kiekviename lauke yra.

„Pavyzdžiui, viena iš pagrindinių šio regiono problemų – rūgšti dirva, dėl to joje prastai auga liucernos, miežiai, raudonieji dobilai. Tačiau tai išspręsti gana lengva, nes nedaug investavus jau pirmais ar antrais metais galima gauti daug didesnį derliaus priedą, kuris net per pirmus metus atpirks visas investicijas“, – pastebėjo įmonės agronomas.

Svarbu žolės neperdžiovinti

Technika ne tik pristatyta, bet ir pademonstruotas jos darbas: jauna atolo žolė pjauta beveik 10 m darbinio pločio Kuhn FC 100301 D šienapjove, agreguojama kartu su priekine 3,5 m mašina, grėbta juostiniu grėbliu Kuhn Merge Maxx 950, presuota į ritinius fiksuotos kameros John Deere C441R presu-vyniotuvu, o ritiniai suvežti teleskopiniu Kramer KT457 krautuvu.

Visa pristatyta ir demonstruota technika buvo prikabinta prie John Deere traktorių, tarp kurių net penki 6 serijos – vidutinio nuo 155 iki 215 AG galingumo. Lauko dienos dalyviai galėjo apžiūrėti ir pernai atnaujintos 6155 M serijos traktorių, kuriame daugiausia pokyčių kabinoje ir parinkčių sąraše, taip pat įvertinti ir palyginti net trijų skirtingų komplektacijos lygių traktorius.

Lauko dienoje įžvalgomis ir patarimais dalijosi LSMU Veterinarijos akademijos Stambių gyvūnų klinikos vadovas Arūnas Rutkauskas

Pasak bendrovės vadybininko Igno Kubiliaus, šienapjovė FC 100301 D yraplačiausia ir našiausia „Kuhn“ gamos mašina ne tik dėl didelio darbinio pločio, bet ir dėl to, kad sukomplektuota kartu su plaušintuvu, kurį sudaro metaliniai platuko formos laisvai pakabinti pirštai. Jie gali suktis dviem greičiais – 755 arba 1 000 aps./min. Greičio, kuris reguliuojamas ant šienapjovės esančia rankenėle, pasirinkimą lemia pjaunamos žolės masė ir sudėtis.

ŠienapjovėFC 100301 D – plačiausia ir našiausia „Kuhn“ gamos mašina

Veterinarijos specialistas A. Rutkauskas taip pat pabrėžė, kad pjaunant žolę šienapjove su plaušintuvu bus taupomas laikas, o tai yra labai aktualu, nes per maksimaliai trumpą laiką paruošiama tinkama dėti į kaupą arba ritinį žolės masė. Ypač tai svarbu, jei pašaras ruošiamas produktyviems gyvuliams, t. y. melžiamoms karvėms arba penimiems galvijams.

„Dažnai ūkininkai sako, kad reikia gyvuliams suleisti vitaminą. Kad trūksta vitamino A, t. y. karotino, matome ir atliekamuose gyvulių kraujo tyrimuose. Tačiau to aukso vertės karotino yra žolėje, bet kuo ilgiau ji džiovinama, tuo greičiau saulutė jį naikina. Tad per maksimaliai trumpą laiką paruoštas pašaras leidžia sutaupyti lėšas vitaminams pirkti“, – pastebėjo A. Rutkauskas.

Švaraus grėbimo principai

Sparčiam darbui ir ypač švariam žolės grėbimui bendrovė „DOJUS agro“ rekomenduoja juostinį „Kuhn“ grėblį Merge Maxx 950. Pasak I. Kubiliaus, grėbiant žolę šia mašina, iki minimumo sumažinamas surenkamų pašarų užterštumas žemėmis, nes, priešingai nei dirbant rotoriniu grėbliu, žolė nevelkama, ją lengvai nuo paviršiaus pakelia rinktuvo pirštai ir užkelia ant transporterio.

„Taip pat rinktuvas ir juostinis transporteris užtikrina pašarų kokybę, nes padeda išsaugoti augalų, pvz., liucernų ar dobilų, žiedus, kurie yra baltymų šaltinis. Be to, į formuojamas pradalges nuo paviršiaus nesugrėbiami akmenys, nes žolinių pašarų masė į pradalges keliauja ne lauko paviršiumi, o transporteriu.

Svarbu ir tai, kad, dirbant tokiu principu, ir pati pradalgė būna puri, o tai, ūkininkų pastebėjimu, gerokai palengvina kitų mašinų, tokių kaip presas, rinktuvinė priekaba ar smulkintuvas, darbą“, – pabrėžė vadybininkas, pridurdamas, kad Lietuvos ūkiuose jau dirba 11 tokiųgrėblių.

Grėbiant žolę juostiniu grėbliu, iki minimumo sumažinamas surenkamų pašarų užterštumas žemėmis, nes žolę nuo dirvos paviršiaus pakelia rinktuvo pirštai ir užkelia ant transporterio, kuriuo keliauja į pradalgę, ji gali būti tiek centrinė, tiek abiejų šonų

Nemažai šio grėblio privalumų įžvelgė ir A. Rutkauskas. „Man labiausiai patinka tai, kad juo dirbant išvengiama pašare žemių, sumažinamas pelenų, kurie pašarinės vertės neprideda, kiekis.

Kalbant apie jauną žolę ar atolus, su rotoriniu grėbliu sugrėbiamas visas paviršius, netgi išdraskomos šaknelės, šiuo atveju net nupjovus žemiau, kas nerekomenduotina, grėblys vis vien surinks švarų pašarą“, – įžvalgomis dalijosi gyvulių sveikatos specialistas, šmaikštaudamas, kad jei Lietuvos ūkininkai įsigis tokią techniką, veterinarai liks be darbo.

Presavimo į ritinius technologija

Gamintojos „John Deere“ fiksuotos kameros presą-vyniotuvą C441R pristatęs vadybininkas Aurimas Cikanavičius pirmiausia atkreipė dėmesį į rinktuvą, kuris gali būti 2 arba 2,2 m darbinio pločio, su 5 eilių 6 mm storio pirštais. Rinktuvo ratukai pasukami, kad galulaukėse nebūtų laužoma važiuoklė. Beje, šie presai gali būti vienos ašies arba tandeminės važiuoklės.

„Būgnas unikalus tuo, kad ant šonų sumontuotos sraigutės ir rotorius yra vientisas, dėl to sumažinamas atstumas nuo rinktuvo iki rotoriaus, todėl masė nekaupiama, o greitai perduodama į kamerą.

Masė gali būti smulkinama 13 arba 25 peiliais, pasirinkus pastarąjį variantą, galimos didesnės variacijos, t. y. galima dirbti su 12, 13 arba 25 peiliais. To privalumas – vieniems peiliams nudilus, galima juos nuleisti ir dirbti su kitais“, – vardijo vadybininkas.

Gamintojos „John Deere“ fiksuotos kameros presą-vyniotuvą C441R pristatė vadybininkas Aurimas Cikanavičius

Didesnį smulkintuvo peilių skaičių kaip didelį privalumą įvardijo ir A. Rutkauskas. Jo teigimu, tai ypač aktualu presuojant šiaudus gyvulių kraikui. „Negailėkite peilių, nes tik susmulkinti šiaudai gerai sugeria drėgmę, o tai labai svarbu, norint auginti sveikus gyvulius“, – pabrėžė Veterinarijos akademijos atstovas.

Ekologinės akėtėlės gyvulių ūkiams būtinos

Be žolinių pašarų ruošimo mašinų, lauko dienos dalyviams pristatyta ir kita gyvulininkystės ūkiuose būtina technika – austrų kompanijos APV ekologinės akėtėlės ir lietuvių gamintojų „Western Fabrications“ mėšlo kratytuvas.

Pasak vadybininko Mantvydo Bauro, austriškos 9 m darbinio pločio akėtėlės nuo kitų rinkoje esančių mašinų skiriasi tuo, kad turi specialų atskirą kiekvienos akėtėlės reguliavimą ir spyruoklinius blokus.

„Kai akėtėlė sutinka kliūtį ir pasipriešinimas yra per didelis, trūksta viduje esanti spyruoklytė, kuri kainuoja centus, bet išsaugomas virbas, kuris kainuoja jau eurus. Taip sutaupoma daug pinigų“, – pabrėžė vadybininkas.

Pasak vadybininko Mantvydo Bauro, austriškos 9 m darbinio pločio akėtėlės nuo kitų rinkoje esančių mašinų skiriasi tuo, kad turi specialų atskirą kiekvienos akėtėlės reguliavimą ir spyruoklinius blokus

Akėtėles galima specialiai sureguliuoti ir naudoti kaupuose auginamoms kultūroms, pvz., bulvėms, kaupti – virbai kaupus braukia švelniai, o tarpueilius – daug stipriau ir agresyviau. Taip pat jos gali būti naudojamos pavasarį pievoms atnaujinti. Pirmiausia akėtėlėmis išrenkama iš lauko negyva žolė ir atlaisvinamas žemės plotas, į kurį kartu pasėjama nauja žolė, mat ant akėtėlių gali būti sumontuota smulkių sėklų sėjamoji.

M. Bauro teigimu, ne vienas ūkininkas pastebėjo, kad taip atnaujinant pievas primilžis padidėja iki 15 procentų.

Tačiau akėti pievas pavasarį reikia ne tik dėl jų atnaujinimo. Pasak A. Rutkausko, tai būtina atlikti ir prieš ganant gyvulius.

„Ekologinėmis akėtėlėmis būtina pravažiuoti per visas ganyklas ir pirmiausia išardyti kurmiarausius, kuriuose slypi klostridijų pavojus, sugrėbti seną mėšlą ir kartu aeruoti dirvą. Tai atlikus bus ne tik primilžiai, bet ir mėsinių galvijų priesvoriai didesni. Šis agregatas būtinas kiekvienam gyvulininkystės ūkiui“, – įsitikinęs veterinarijos specialistas.

Pasak jo, klostridijų pavojus ypač didelis yra Šilutės, Tauragės, Telšių, Raseinių rajonuose, kuriuose gyvuliams trūksta mineralų ar vitaminų, todėl jie kai kada paėda durpių ar kitų žemių, ir taip į jų organizmą patenka klostridijų bakterijos, dėl kurių gali nugaišti pusė bandos.

Lietuvių gamintojos „Western Fabrications“ mėšlo kratytuvai gali būti nuo 9 iki 26 kub. m talpos. Kaip ir visos įmonės gaminamos priekabos, šios mašinos yra labai tvirtos konstrukcijos dėl specialaus lankstymo šoninių bortų ir statramsčių

Ruošiant pašarus svarbus našumas

Netrukus Pagėgių sav. ūkininkas ir žemės ūkio kooperatyvo „Lumpėnų Rambynas“ pirmininkas R. Kelneris planuoja žolę doroti jau antrą kartą šį sezoną. Pasak jo, šienapjūtė šiemet startavo kaip ir kasmet – pjauti žolę nuo 170 ha ploto pradėjo gegužės 24 d., rinkti ir vežti į tranšėjas – gegužės 25 dieną.

Tiesa, tvarko pagėgiškis ir šiek tiek lankų pievų, iš kurių gamina pašarą tik užtrūkusioms karvėms, nes, jo žodžiais, natūralių žolių pašaru šeriamos karvės 11 000 kg pieno neduoda.

„Anksti šiemet įterpėme skystą mėšlą, tad nors pavasaris buvo šaltas, bet žolėms įtakos tai neturėjo, jos gražiai suvešėjo, apsisukimų vietose, kur daugiau srutų gavo, net gulti pradėjo.

 Sudoroję pievas įprastu laiku, dalį jų palikome pūdymui, be to, kasmet dalį pievų atnaujiname. Šiemet atsėjome apie 70 ha, paprastai renkamės mišinius su dobilais, kuriems tinka žemė prie molio. Jau laikas atolą pjauti, bet dar laukiame kol nauja dobiliena ūgtels“, – pasakojo R. Kelneris, kasmet žolę dorojantis tris, kai kada net keturis kartus.

R. Kelneris ūkininkauja kartu su dviem dukromis. Bendrai, įskaitant ir kooperatyvą „Lumpėnų Rambynas“, jie dirba per 1 100 ha ir laiko 1 100 gyvulių, iš kurių 460 melžiamų karvių. Pasak ūkininko ir kooperatyvo pirmininko, bendras ūkis stabiliai plečiamas, vis didinant gyvulių skaičių.

Kooperatyvas specializuojasi pieno gamyboje, prieauglio auginimas iškeliauja į kitus ūkius: R. Kelneris augina išskirtinai tik telyčias, jauniausia dukra Greta – tik buliukus.

Pasak ūkininko ir žemės ūkio kooperatyvo „Lumpėnų Rambynas“, kuris specializuojasi pieno gamyboje, pirmininko Remigijaus Kelnerio, našia šienapjove ir juostiniu grėbliu pašarai ne tik greičiau paruošiami, bet ir šiems darbams atlikti reikia mažiau žmonių ir technikos

Antrą sezoną žoliniai pašarai jungtiniame ūkyje ruošiami su beveik 10 m darbinio pločio Kuhn šienapjove ir juostiniu grėbliu.

„Labai džiaugiamės šia technika, nes pirmiausia sumažėjo žmonių ir technikos poreikis. Anksčiau du pjaudavo ir du grėbdavo, tam reikėdavo net 4 traktorių. Įsigijus naujas mašinas, viskas supaprastėjo. Investuojame į našesnę techniką, nes žmones išlaikyti darosi vis brangiau“, – sako ūkininkas, neseniai technikos parką papildęs galingu 450 AG traktoriumi ir 12 m darbinio pločio diskiniu skutikliu.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos