


Vilnius. Tausojant dirvožemį galima ne tik ne tik stabdyti jo degradacija, bet ir gauti papildomų pajamų už anglies kreditus, teigia „Linas Agro“ generalinis direktorius Jonas Bakšys.
„Linas Agro“, būdami „InSoil“ anglies dioksido kreditų programos atstovai, skaičiuoja, kad į anglies ūkininkavimo programą Lietuvoje jau yra įtraukę beveik 40 000 ha. Iki šių metų liepos šį plotą tikimasi išplėsti beveik dukart – iki 70 000 ha.
J. Bakšio teigimu, besivystanti anglies kreditų rinka atveria naujas galimybes ūkininkams ir kuria ilgalaikę vertę. Tausojančius žemės dirbimo metodus taikantys žemdirbiai, be viso kito, iš atmosferos šalina anglies dioksidą – „užrakina“ anglį žemėje, ir gali parduoti anglies taršos sertifikatus tarptautinėje rinkoje.
Anglies taršos sertifikatus perka verslo įmonės ir taip kompensuoja savo neišvengiamas CO2 emisijas. Tarp didžiausių pirkėjų šioje rinkoje – technologijų milžinės „Microsoft“, „Google“, „Salesforce“, oro linijos „Delta“, pramogų ir žiniasklaidos kompanija „Disney“.
Stabdyti dirvožemio ir grąžinti gyvybingumą galima įvairiais būdais. Vienas iš būdų – sumažintas žemės dirbimas. Pradėjus jį taikyti, ūkis į savo veiklą gali įtraukti ir anglies kreditus.
Pasak Vytauto Didžiojo Universiteto Žemės ūkio akademijos Agroekosistemų ir dirvožemio mokslų katedros vedėjo Vaclovo Bogužo, anglies „įdėjimo“ į dirvožemį procesas nėra nei sudėtingas, nei brangus – tai daugumai ūkininkų nesunkiai prieinama technologija.
„Anglies ūkininkavimo principas paprastas – teršėjai, kurie išskiria anglies dvideginį, gali kompensuoti jo „įdėjimą“ į dirvožemį. Tą pigiausiai ir su didžiausia nauda tiek sau, tiek aplinkai ir visuomenei, gali padaryti žemdirbiai“, – pažymi V. Bogužas.
Anglies kreditų rinkoje norintieji dalyvauti ūkiai turi atitikti bent 3 iš 5 tvarių praktikų: mažinti žemės dirbimo intensyvumą, optimizuoti trąšų kiekį, laikytis sėjomainos, palikti augalines liekanas laukuose ir auginti tarpinius pasėlius. Svarbiausias veiksnys yra žemės dirbimo intensyvumo mažinimas – perėjimas nuo ariminės žemdirbystės prie minimalaus žemės dirbimo arba tiesioginės sėjos.
Kaip teigia J. Bakšys, prie anglies ūkininkavimo programos gali prisijungti bet kokio dydžio ūkiai, prisijungti galima net ir su dalimi valdomos žemės.
„Ūkininkus jungtis prie šios programos skatina tai, kad savo ūkių pelningumą jie gali išauginti iki 15 procentų. Skaičiuojant papildomą pelningumą yra įvertinama, kiek vidutiniškai grynojo pelno iš vieno hektaro gauna ūkininkas ir kiek vidutiniškai anglies kreditų gaunama iš vieno hektaro. Tada įvertinamos tikėtinos pajamos, kurias ūkininkas gaus pardavęs anglies taršos sertifikatus“, – sako „Linas Agro“ vadovas.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Vilkyškių pieninė ir „Žemaitijos pienas“ dėl dividendų nusprendė skirtingai
2025-04-30 -
„Biržų duonos“ vairą perima Andrius Kurganovas
2025-04-29 -
Daliai projektų panaikintas rizikingumo požymis
2025-04-28
Skaitomiausios naujienos
-
Kazlų Rūdos miškuose skelbiama stichinė nelaimė
2025-04-23 -
ŽŪM pritaria siūlymui parduoti valstybinę žemės ūkio paskirties žemę
2025-04-16 -
Pakeistos susietosios paramos už pienines karves taisyklės
2025-04-07
(0)