Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 m1
Rinka
Pieno supirkimo kainos krenta dėl rinkos ypatumų bei pardavimų

Vilnius. Pieno supirkimo kainoms visoje Europoje krentant, Lietuvoje jų nuosmukis yra didesnis ir tai vyksta jau trečią mėnesį iš eilės. Vienos didžiausių perdirbėjų „Rokiškio sūrio" vadovas teigia, kad taip yra dėl lietuviškos rinkos ypatybių, o SEB analitikas mano, kad įtakos gali turėti ir produktų pardavimai.

„Rokiškio sūrio" valdybos pirmininkas Dalius Trumpa sako, kad Lietuvos ir ES rinkos skirtumus lemia šalies rinkos ypatumai.

„Jeigu pažiūrėtume istoriškai, kaip kito pieno kaina Lietuvoje nuo praėjusių metų rugsėjo, tai procentinis kainos augimas ES augimą lenkdavo kartais. Kritimas Lietuvoje dabar yra didesnis, nes čia pieno kainos labai stipriai sureagavo į rinkos atsigavimą pernai. Dabar nuo didesnio pakilimo šiek tiek turime ir didesnį kritimą, tačiau kainos tendencijos išlieka tokios pat. Kai kainos auga visur, tai jos auga ir pas mus, bet tai galioja ir kritimui", - sakė D.Trumpa.

Bioversija 2024 04 15 m7

Anot jo, įtakos dar turi tai, kad Lietuvoje dažniau yra naudojami trumpalaikiai žaliavinio pieno pirkimo sandoriai, o ES - ilgalaikiai. D. Trumpa pridūrė, kad artimiausiu metu supirkimo kainos turėtų būti stabilios, nebus labai didelių kainos šuolių ar kritimų.

SEB banko vyriausiasis analitikas Tadas Povilauskas mano, jog Lietuvos rinkoje pieno supirkimo kainų svyravimai gali būti didesni nei visoje ES, tačiau pastaraisiais mėnesiais įtakos kainoms galėjo daryti ir pieno perdirbimo įmonių pardavimai.

„Iš dalies suprantu dėl trumpalaikių kontraktų įtakos, bet per keletą mėnesių mūsų kritimas buvo didesnis nei Latvijos ar Estijos. Kalbėkime apie Lenkiją, Latviją ir Estiją. Ten kainos balandį krito žymiai mažiau. Lietuva balandį buvo viena paskutinių Europoje pagal pieno supirkimo kainą, nors dalies pieno produktų, kurie susiję su riebalais, kainos augo. Gali būti, kad Lietuva neišnaudoja riebalų pabrangimo", - sakė T. Povilauskas.

Vis dėlto jis pridūrė, kad bendrovės gali specialiai taikyti mažesnes supirkimo kainas, norėdamos užsidirbti daugiau.

„Aišku, reikia palaukti pirmojo pusmečio biržoje kotiruojamų pieno perdirbimo įmonių rezultatų ir matysime, kokie jų pelnai. Matysis, kiek yra uždirbta pelno ir kiek gali įtakos daryti produktų kainos, o gal tiesiog viskas ūkininkų sąskaita", - teigė T. Povilauskas.

Žemės ūkio ministerijos duomenimis, vidutinė natūralaus pieno supirkimo kaina vasarį krito 2 proc., kovą - 3,8 proc., o balandį - 3 proc. Tuo metu Europos Komisijos (EK) duomenimis, visoje Europos Sąjungoje (ES) ji krito atitinkamai 0,3 proc., 0,8 proc. ir 0,3 proc.

Balandį vidutinė natūralaus pieno supirkimo kaina Lietuvoje siekė 277,3 euro už toną, o gamintojams, parduodantiems daugiau kaip 40 tonų pieno per mėnesį, didžiausi perdirbėjai už natūralų pieną mokėjo vidutiniškai 337,2 euro - 1,4 proc. mažiau nei kovą.

Pasaulinis pieno produktų prekybos sistemos „Global Dairy Trade" indeksas, parodantis vidutines pieno produktų kainas, per paskutinius du aukcionus augo. Balandžio 18 dieną jis šoktelėjo 3,1 proc., o gegužės 2 dieną - dar 3,6 proc.

BNS inf.

IŠSAMIAI SUSIPAŽINTI SU PIENO KAINOMIS GALITE ČIA

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos