Kaunas. „Toliau važiuoja ukrainietiški grūdai“, – socialiniame tinkle rašo ūkininkai ir dalijasi prie elevatorių stovinčių sunkvežimių su ukrainietiškais numeriais vaizdais. Ar iš tiesų įmonės gabena į Lietuvą ukrainietiškus grūdus?
Ūkininkas Edas Sasnauskas savo socialinio tinklo paskyroje pasidalijo nuotraukomis ir klausė kolegų žemdirbių, kaip sekasi parduoti grūdus.
„Toliau važiuoja ukrainietiški grūdai į elevatorius, o mums grašius temoka“, – rašo ūkininkas ir dalijasi nuotraukomis iš „Kauno grūdų“ Alytaus elevatoriaus, kuriose matyti stovintys sunkvežimiai su ukrainietiškais numeriais.
Kaip situaciją mato ūkininkai
Šis ūkininko įrašas sukėlė nemenką diskusiją. Pavyzdžiui, Alytis Žilinskas komentuoja, kad Alytaus elevatorius seniausiai nebepriima lietuviškų rapsų. Esą pupų visiškai nepirks, nors privaloma jas sėti pagal ekoschemą.
Kitas diskusijos dalyvis svarsto: „O gal čia tik ukrainiečiai dirba su savom fūrom ir veža Lietuvos ūkininkų produkciją?“
Mindaugas Verksnys komentuoja, kad dirba šalia „Kauno grūdų“: „Liepos pradžioje važiavo ukrainiečių fūros su grūdais, nes stodavo piltis kuro ir vinječių pirkti.“
Gintaus Šlevas rašo, kad Joniškyje tas pats.
Pasak Manto Jablonsko komentaro, „pas Karbauskį Kretingoje net kviečių nepriima, nes pilni bokštai“.
Dariaus Bėčiaus teigimu, Rygos uostuose irgi daug ukrainietiškų vilkikų.
Ūkininkai ragina vieni kitus fotografuoti mašinas su vietovės koordinatėmis ir laiko nuoroda, rinkti ir visa tai viešinti.
Portalas manoūkis.lt įmonės AB „Kauno grūdai“ ir Lietuvos grūdų perdirbėjų ir prekybininkų asociacijos (LGPPA) pasiteiravo, ar pagrįsti minėti ūkininkų samprotavimai, kokia situacija su lietuviško derliaus supirkimu ir eksportu, ar tikrai elevatoriai perpildyti.
Tikina, kad ukrainietiškų grūdų elevatoriai neįsiveža
AB "Kauno grūdai" Grūdų tiekimo ir elevatorių vadovas Linas Nedzelskis pakomentavo taip: „Galime patikinti, kad „Kauno grūdai“ nesuperka ukrainietiškų grūdų. Iš Ukrainos perkame trūkstamą kiekį kukurūzų, kurių Lietuvoje užauginama per mažai, todėl juos importuojame. Tie patys ukrainietiški sunkvežimiai vėliau pas mus pasikrauna ir išveža mūsų parduodamus priedus, reikalingus pašarų gamybai.“
LGPPA asociacija taip pat tikina, kad ukrainietiškų grūdų įmonės į mūsų šalį neveža.
„Kaip informavo Lietuvos grūdų perdirbėjų ir prekybininkų asociacijai priklausančios įmonės, turinčios elevatorius Alytuje ir Joniškyje, jos nesuperka ir neįsiveža į Lietuvą ukrainietiškų grūdų.
Ūkininkų nuotraukose užfiksuoti sunkvežimiai su ukrainietiškais numeriais galėjo atvežti pašarų žaliavas pašarams: cukrinių runkelių, saulėgrąžų išspaudas ir pan. Jų Lietuvoje nėra, juos įmonės importuoja iš Ukrainos“, – teigiama LGPPA prezidento Karolio Šimo pateiktame atsakyme.
Pasak jo, elevatoriai iš tiesų pilni, bet lietuviškų grūdų. „Įmonės superka lietuviškus grūdus, ukrainietiški neturi jokios įtakos jų kainai. Sunkvežimiais įsivežti ukrainietiškų grūdų, įvertinus logistikos kaštus, netgi neapsimokėtų“, – sako K. Šimas.
Derlius eksportuojamas
Į klausimą, kokia situacija su lietuviško derliaus supirkimu ir eksportu, LGPPA prezidentas atsakė, kad jau supirkta iš ūkininkų didžioji dalis derliaus, kuris nuo pirmųjų javapjūtės dienų sėkmingai eksportuojamas, nes eksportuotojai buvo iš anksto pasiruošę ir jau pavasarį pardavę nemažai kontraktų.
„Todėl rugpjūtį, rugsėjį, spalį išliks didelis eksportuojančių laivų skaičius, didžioji dalis derliaus bus eksportuojama per šiuos tris mėnesius. Talpyklos, kurios pilnos grūdų, atsilaisvina kiekvieną dieną“, – teigia K. Šimas.
Pasak jo, šiemet Lietuvoje žieminių kviečių derlius yra kiek gausesnis, o jo kokybė – kiek prastesnė. Priežastis – trąšų trūkumas.
„Jau antrus metai ūkininkai pamažina trąšų, todėl ir turime žemesnę kviečių kokybę. Pupų kokybė jau kelerius metus prasta, jos pažeistos kenkėjų. Uždraudus tinkamus pesticidus, nuo to sunku apsisaugoti. Taip pat dėl vyravusių vasaros kaitrų grūdai smulkesni, vos atitinka minimalius reikalavimus“, – teigia K. Šimas.
Jis apibendrina, kad šiemet Lietuvoje derlius gausus, grūdų kokybė dar atitinka eksporto reikalavimus.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Lietuviškų kiaušinių supirkimo kaina – mažiausia tarp ES šalių
2024-12-11 -
Grūdų kainų pokyčiai: avižos pigo, rapsai brango
2024-12-09 -
Pieno rinkos pakilimą gali greitai pakeisti nuosmukis
2024-12-03
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Pradedama mokėti likusi išmokų dalis
2024-12-02
(0)