Basf A1 27 02 24 Basf 27 02 24 m1
Renginiai
Vynuogių paroda – grožiui ir išrankiausiam gomuriui

Vilniaus r. Vynuogės nėra naujas augalas Lietuvoje, tačiau vis dėlto yra atvykėlės iš šiltųjų kraštų. Nepaisant to, pastaraisiais metais vynuogių augintojų vis daugėja.

Tai lemia ir šiltėjantis klimatas, ir naujų šalčiui atsparių vynuogių veislių atsiradimas, ir vartotojų poreikis išbandyti ką nors netradicinio, sveiko ir naudingo.

Vilniaus universiteto Botanikos sode Kairėnuose rugsėjo viduryje vykusioje vynuogių parodoje, kurią kasmet rengia Lietuvos vynuogininkų asociacija, šiemet 12 jos narių kartu su prezidentu Steponu Puipa demonstravo pačių užaugintas vynuoges ir su lankytojais dalijosi patirtimi, atsakė į rūpimus klausimus, siūlė ragauti ir rasti savąjį skonį, kuris padėtų apsispręsti ir dėl veislės.

Bioversija m7 2024 03 12

Saulius Kvedaras, nors vynuoges augina 7-erius metus, parodoje dalyvavo pirmą kartą, mat į Lietuvos vynuogininkų asociaciją įstojo tik pernai. Iš senelių paveldėtoje žemėje netoli Anykščių vyras augina apie 30 vynmedžių. Jo mėgstama veislė Marquette.

„Gyvenu Kaune, bet buvo likusi senelių žemė ir reikėjo kažką daryti, – pasakojo S. Kvedaras. – Vynuogių auginimas man yra tik pomėgis, tad eksperimentuoju ir labai nenusimenu, jei kažkas nepavyksta.“ Štai ir šiemet gegužės pradžioje praėjusi šalna nušaldė beveik visas jo vynuoges, tačiau nemažai jų atžėlė, tad vynuogininkas turi ką parodyti. Anot jo, parodoje smagu susitikti su bendraminčiais, padiskutuoti vynuogių auginimo klausimais, pasisemti patirties.

Pats iš savo augintų obuolių ir serbentų mėgsta pasigaminti sulčių, tad pagalvoja ir apie vynuogių vyną. „Smalsu, kas gausis.“

Kaunietis Saulius  Kvedaras vynuoges augina savo malonumui, tad drąsiai eksperimentuoja ir ieško tinkamiausių

Vilniaus rajone, Riešėje, vynuogyną įveisęs Dainius Matulevičius tuo užsiima 12 metų, augina apie 70 vynmedžių. Turi ir someljė pažymėjimą. Paroda, anot augintojo, tai tarsi vynuogininkų prisistatymas visuomenei, dalijimasis žiniomis, ir, aišku, vynuogininkystės populiarinimas. „Konkrečios naudos dalyvaudami parodoje nesiekiame. Tai tiesiog mūsų pareiga“, – teigia D. Matulevičius.

Paklaustas, kaip prasidėjo jo kelias su vynuogėmis, jis nusijuokia ir papasakoja istoriją, kai du jauni miestiečiai sugalvojo auginti bulves. Jos užaugo mažytės ir nuvylė augintojus. Beieškant informacijos akis užkliuvo už vynuogių auginimo, tad pirmiausia jomis buvo užsodinti visi sodybos patvoriai. „Ir šiuo metu dauguma mano vynuogių auga patvoryje, tad neužima daug vietos, – dalijasi mintimis augintojas. – Man jos labiausiai patinka dėl puikaus skonio.“

Mėgstamiausia D. Matulevičiaus yra veislė Livija. Anot jo, šios veislės vynuogių kekė kartais sveria ir 1,2 kilogramo.

Beje, augintojas kasmet gamina vynuogių, vyšnių ir kitų uogų vyną. Vyšnių vynas yra pripažintas geriausiu Lietuvoje. Jo Riešės krašto „Oranžinis“ vynas ne vienerius metus Lietuvos someljė asociacijos rengiamame vyno čempionate pelno bronzos medalius.

Dainius Matulevičius mano, kad asociacijos narių pareiga pristatyti savo veiklą visuomenei

Vynuogių augintojas Raimundas Valatka iš Kauno išsamiai papasakojo apie vynuogių cukringumą ir kad kartais skoniu saldžios vynuogės gali būti ir ne tokios cukringos, o rūgščios – atvirkščiai.

„Šiemet uogų sunokimas siekia 30,4 briksus (brikso laipsnis nusako cukraus koncentracijos dydį, red. past.), – aiškino augintojas. – Kai paprastai būna 25–26 briksai.“ Viena iš jo mėgstamų veislių – Muscat Blue: kieta, traški uoga. Taip pat augintojas pamini ir Lietuvoje populiarią Solaris, rečiau girdimą – Liepsna.

Andrius Diliautas, auginantis vynuoges ir šalia namų Vilniaus r., ir sodyboje Švenčionių r., parodoje nuolat buvo apsuptas lankytojų. Jis norintiesiems auginti vynuoges gali pasiūlyti retesnių amerikinių atsparių šalčiui veislių ir naujesnių rytietiškų iš Rusijos ir Ukrainos sodinukų. Parodoje akį traukė gausi jo vynuogių kolekcija.

„Susidomėjusiesiems sodinukus parduodame pavasarį, – tvirtai nusistatęs augintojas Andrius Diliautas. – Iškasame iš karto sodinimui. Rudenį ne visada gali prigyti dėl trumpo šilto laikotarpio.“

Pats augintojas šiemet išvengė šalnų padarytų nuostolių, nes prie namų desertines vynuoges ir dengia, ir jos daugiau apsaugotos pastatų. Sodyboje augina atsparesnes veisles. Tačiau jo praktikoje būta sunkaus laikotarpio.

„Prisimenu vienus tragiškus metus, kai buvo prasta vasara, tada žiemą sodyboje atšalo iki -32 °C. Dalis vynmedžių pašalo, nes pritrūko laiko juos uždengti. Pavasarį dalis atsigavo, bet lyg tyčia užėjo vėlyvos pavasarinės šalnos, jos pribaigė ir išgyvenusias. Tais metais teko atsodinti didelę dalį vynmedžių“, – pasakojo augintojas

Šiemet parodoje nedalyvavo, tačiau skina apdovanojimus vyno čempionatuose, aktyvūs Lietuvos vynuogininkų asociacijos nariai Ernestas ir Sigita Aušvicai. Panašiu kaip ir paroda metu vykusiame Tarptautiniame vyno čempionate „Baltic Cup 2019“ jų vynuogių vynai iškovojo 1 ir 2 vietas. Sausas vynuogių vynas „Felicia“ ir pusiau saldus „Solaris“ tapo čempionato nugalėtojais ir trečius metus iš eilės sulaukia tarptautinio įvertinimo.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kokių priemonių imatės dėl užmirkusių žieminių pasėlių?
    Visos apklausos