Teismo sprendimas dėl herbicido padrąsino Vietnamą
2018-09-04
JAV oro pajėgų nacionalinio muziejaus nuotraukoje - „Oranžinis agentas“ beriamas į Vietnamo laukus

Hanojus. Vietnamas pareikalavo „Monsanto“ bendrovę atlyginti nuo vadinamojo „Oranžinio agento“ nukentėjusioms Vietnamo karo aukoms.

Akivaizdu, kad tai Azijos šalies reakcija į neseniai JAV teismo paskelbtą sprendimą, kad „Monsanto“ turės sumokėti 289 mln. JAV dolerių vyrui, kuris galimai susirgo vėžiu dėl glifosato naudojimo naikinant piktžoles, rašo britų leidinys „The Independent“.

Vietnamo užsienio reikalų ministerijos atstovas Ngujenas Fongas Tras (Nguyen Phuong Tra) sako, kad JAV teismo sprendimas paneigia ankstesnius teiginius, kad „Monsanto“ ir kitų cheminių korporacijų gaminti ir JAV kariuomenės kariuomenei skirti herbicidai buvo nekenksmingi.

Linas agro mob 21 08 02+ bioversija 21 08 02

Vietnamas patyrė milžiniškų karo pasekmių, ypač dėl ilgalaikių ir niokojančių toksinių cheminių medžiagų, įskaitant „Oranžinį agentą“, poveikio.

Nuo 1961 m. iki 1971 m. JAV  karinės pajėgos Vietname dideliais kiekiais naudojo defoliantus – augaliją naikinančius cheminius produktus. Tai turėjo atimti iš sukilėlių patikimą priedangą, sunaikinti pasėlius ir taip susilpninti kovotojus ir juos remiančius kaimų gyventojus.

Jau po karo amerikiečių mokslininkai nustatė, kad per Vietnamo karą buvo išlaistyta 77 milijonai litrų įvairių defoliantų. Bendras chemikalų karo metu paliestas plotas apėmė 10 proc. visos Pietų Vietnamo teritorijos.

Dioksinas, labai toksiškas „Oranžinio agento“, elementas, yra susijęs su didelėmis sveikatos problemomis, tokiomis kaip gimdymo defektai, vėžys ir kitos mirtinos ligos. Vietname milijonai žmonių vis dar kenčia iki šios dienos, nes deformacijos perduodamos nukentėjusių aukų palikuonims. Dėl šios cheminės medžiagos sukeltų ligų kenčia ir amerikiečiai karo veteranai.

„Monsanto“ jau anksčiau yra skelbusi, kad ne ji sukūrė šią cheminę medžiagą, o kur, kaip ir kada jis bus naudojamas, nustatė JAV vyriausybė. Bendrovė pažymi, kad buvo viena iš devynių vyriausybės rangovų, gaminančių chemines medžiagas JAV kariuomenei. Be to, nuo birželio „Monsanto“ priklauso vokiečių bendrovei „Bayer“, todėl skundai turėtų būti nukreipti jau kitu adresu.

JAV jau yra skyrusi milijonines lėšas Vietnamo valymui nuo šios cheminės medžiagos.

 „Oranžinį agentą“ sukūręs Artūras Galstonas (Arthur  Galston) visą gyvenimą kovojo, kad ši medžiaga būtų uždrausta.

Pirmieji „Oranžinį agentą“ 1952 metais išbandė britai kolonizuotoje Malaizijoje kovodami prieš vietinius partizanus.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14 +NMA

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Į ką dažniausiai investuojate ūkio uždirbtą pelną?
Orai