Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Pasaulyje
Karvių bandą parduoti norėjo bent kelis kartus

Jelgava. Latvijos žemės ūkio bendrovės „Lielvircava Agro" vadovas Uldis Antipinas (Uldis Antipins) užklupus pieno kainų krizei ne kartą buvo pasiryžęs parduoti karvių bandą, tačiau dabar į viršų šoktelėjusios pieno kainos tokias mintis nuvijo šalin. Didesniame kaip 3 300 ha ūkyje laikoma 300 melžiamų karvių.

„Jei dar bent kartą pieno kainos nusmuktų iki tokio lygio, kokioje gilioje duobėje buvo, karvių mes tikrai atsisakytume", - tvirtina Uldis Antipinas. Pagal išsilavinimą jis yra veterinarijos gydytojas. Žemės ūkyje pradėjo dirbti 1984 m. ir iki 2000-ųjų dirbo pagal specialybę. 2000-aisiais ūkyje vyko permainos, reikėjo naujo vadovo ir juo buvo išrinktas Uldis.

„Sovietiniais laikais mūsų ūkis buvo vienas mažiausių kolūkių Latvijoje - dirbo 1 800 ha žemės. Permainų vėjams papūtus, ūkis šiek tiek apibyrėjo, bet pagrindinė bazė liko: pastatai, technika ir 212 ha dirbamos žemė", - tokią vadovavimo pradžią prisimena Uldis.

Bioversija m7 2024 03 12

Spėjo nukulti ir savo laukus, ir kitiems pagelbėti

Dabar bendrovė „Lielvircava Agro" išsiplėtė iki 3 352 ha, iš jų nuosavybės teise valdoma 1 800 ha. Pradėjęs vadovauti bendrovei „Lielvircava Agro", Uldis daug važinėjo po kitus ūkius ir atidžiai stebėjo, kaip jie dirba. Pirmiausia norint diegti naujas technologijas, reikėjo atnaujinti techniką. Uldis prisimena, kad tuomet įsiklausė į vieno protingo draugo žodžius.

Bendrovės „Lielvircava Agro" vadovas Uldis Antipins

„Vienas geras draugas man pasakė: jei pirksi kombainus - tai tik Claas, jei traktorius - John Deere, jei automobilį - Mercedes Benz. Visa tai dabar aš ir turiu", - šypsosi Uldis. Naujutėlį mersedesą jis, žinoma, nusipirko vėliausiai - kai jau buvo sukomplektuota visas žemės ūkio technikos parkas.

Bendrovėje derlius dorojamas 4 vikšriniais kombainais Claas, iš kurių du yra įsigyti šį sezoną. Bendrovės vadovas paaiškina, kad rinktis kombainus su vikšrine važiuokle jis nusprendė po vienos labai sunkios ir lietingos javapjūtės, kuomet laukai buvo tokie šlapi, kad kombainus teko traukti su traktoriais.

Vikšrinės kombainų važiuoklės labai pravertė ir šiemet, nes šiemetinė javapjūtė taip pat nebuvo itin dėkinga. „Visą ūkio derlių pavyko greitai nukulti. Dar spėjome padėti tų rajonų žemdirbiams, kur buvo labai šlapia - nukūlėme daugiau kaip 1 000 ha kolegų ūkininkų laukų", - našios technikos galimybes išnaudojęs džiaugiasi Uldis.

Modernizuos ne pieno, o grūdų ūkį

Bendrovėje „Lielvircava Agro" laikoma 300 melžiamų karvių. Bendrovės vadovas prieš kelerius metus turėjo konkrečių planų plėsti pieno ūkį, planavo statyti naujas modernias karvių fermas, bet kai prieš 2,5 metus prasidėjo pieno kainų krizė, visus planus teko pamiršti.

„Važiavau per ne vieną pieno ūkį ir stebėjau, kaip dirba melžimo robotai. Norėjau juos pasistatyti ir mūsų fermose. Vis tik kaina pasirodė pernelyg didelė - 50 karvių reikia investuoti apie 100 tūkst. eurų", - viską kruopščiai paskaičiuoti ir pasverti įpratęs U. Antipinas.

Viena pagrindinių priežasčių, kodėl norėta robotizuoti pieno ūkį - nuolatinis darbuotojų stygius. Rasti žmonių, norinčių ir gebančių dirbti fermose - viena sunkiausių užduočių. „Mūsų ūkyje maždaug 60 proc. darbuotojų yra seni, nuolatiniai, laiko patikrinti, o apie 40 proc. žmonių nuolat keičiasi. Tarp jų yra tokių, kurie nė mėnesio neišdirba", - su varginančia ir nesibaigiančia gerų darbuotojų paieška susiduria ūkio vadovas.

Pieno sektoriuje besisukantiems žemdirbiams teko išlaukti daugiau kaip dvejus metus, kol pieno kaina daugmaž sugrįžo į buvusį iki krizės lygį. Toks ilgas laikotarpis, kai teko dirbti faktiškai nuostolingai, galutinai atbaidė Uldį nuo planuotų investicijų.

„Dabar planuoju ne naujas fermas statyti, o geriau investuoti į papildomus grūdų saugojimo bokštus", - neslepia didelio ūkio šeimininkas. Bendrovės dabar turimuose bokštuose telpa 11 000 tonų, o šiemetinis ūkio grūdų derlius siekė net 19 800 tonų. Artimiausiais metais planuojama pastatyti 7 000 t talpos grūdų saugojimo kompleksą su visa reikalinga infrastruktūra, kuri pagreitintų grūdų priėmimą.

Keturi kombainai dirba sparčiai - jei oras geras ir visi darbai vyksta be trikdžių, per dieną kartais nukuliama net 1 450 tonų grūdų, o vidutinis nukuliamas kiekis paprastai būna 1 000 tonų per dieną. „Kad būtų galima sklandžiai susidoroti su tokiais grūdų srautais, naujasis grūdų kompleksas turės visą reikalingą infrastruktūrą - grūdų priėmimo duobę ir našią džiovyklą", - paaiškina Uldis.

Šie metai buvo tikrai derlingi - bendras grūdų derlius buvo 1 300 ha didesnis negu pernai, nors auginimo plotai nesikeitė. Visi kviečiai buvo labai geros kokybės - ekstra ir pirmos klasės. Šį rudenį bendrovė „Lielvircava Agro" pasėjo 2 000 ha žieminių kviečių ir 740 ha žieminių rapsų.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos