


Briuselis. Europos Komisija (EK) praneša apie naują ilgalaikį prekybos susitarimą su Ukraina, kuris apima maisto produktų importą iš karo draskomos šalies.
Ukrainietiškų maisto produktų importas kelia ES ūkininkų pasipiktinimą.
„Šiuo atnaujintu susitarimu užtikriname prekybos srautus iš Ukrainos į Europą ir pasaulio rinkas, – sakė EK pirmininkė Ursula von der Leyen (Urzula fon der Lajen). – Tuo pačiu metu mes ir toliau ginsime savo ūkininkų interesus“, – pridūrė ji.
EK pranešime nurodoma, kad Susitarimas dėl prekybos liberalizavimo nuostatų peržiūros numato atsižvelgti į tam tikrų žemės ūkio sričių jautrumą, kurį iškėlė ES valstybės narės ir ūkininkai. Ši peržiūra prisidės prie laipsniškos Ukrainos integracijos į ES.
Trys susitarimo ramsčiai
ES ir Ukrainos susitarimas grindžiamas trimis ramsčiais. Tai lygios sąlygos: patekimas į naująją rinką priklauso nuo to, ar Ukraina laipsniškai pereis prie ES gamybos standartų, tokių kaip gyvūnų gerovė, pesticidų ir veterinarinių vaistų naudojimas (tikimasi, kad Ukraina kasmet pateiks ataskaitas apie pažangą šioje srityje).
Antras ramstis – tvirtos apsaugos sąlyga: abi šalys turės galimybę aktyvuoti apsaugos mechanizmą, leidžiantį reaguoti tais atvejais, kai importas gali turėti neigiamų pasekmių bet kuriai šaliai (ES atveju galimų sutrikimų vertinimas gali būti atliekamas vienos ar kelių valstybių narių lygmeniu).
Trečias ramstis – padidėję prekybos srautai: susitarimas numato užtikrinti pusiausvyrą tarp paramos Ukrainos prekybai su ES ir visapusiško kai kurių ES žemės ūkio sektorių bei suinteresuotųjų šalių jautrumo.
Pagrindinės prekybos sritys
Taigi, Ukraina turės palaipsniui pritaikyti savo gamybos standartus prie ES standartų iki 2028 m. Tai apima augalų apsaugos produktus ir gyvūnų gerovę. Papildoma prieiga prie ES rinkos priklausys nuo prisitaikymo prie šių standartų.
Jautrių produktų, tokių kaip kiauliena, kiaušiniai, paukštiena, cukrus, kviečiai, medus ar kukurūzai, kvotos greičiausiai bus „šiek tiek padidintos“ (galbūt apie 20–25 proc.), palyginti su 2016 m. susitarimu. Mažiau jautriems produktams (avižoms, kruopoms, sviestui) tikriausiai bus taikomos atskiros tarifinės kvotos, kurios gali siekti importo lygį.
Prekyba kitais produktais, pavyzdžiui, grybais ar pieno milteliais, gali būti visiškai liberalizuota.
Kaip minėta, susitarime yra apsaugos sąlyga, kuri bus aktyvuota, jei konkretaus produkto rinka sutriktų visoje ES arba vienoje šalyje.
Kol kas trūksta konkrečių duomenų ir detalių, kad būtų įmanoma išsamiai įvertinti susitarimą. Pavyzdžiui, neaišku, ar EK galės kontroliuoti ir tikrinti gyvūnų gerovės standartų laikymąsi arba augalų apsaugos produktų naudojimą karo metu.
Susitarimą turi patvirtinti Europos Taryba.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Liūtys ir sausros kol kas nesumenkino gerų ES derliaus perspektyvų
2025-07-01 -
Kruša sunaikino tūkstančius hektarų Lenkijos ūkininkų pasėlių
2025-06-06 -
Dėl skėrių antplūdžio tenka parduoti galvijus
2025-06-05
Skaitomiausios naujienos
-
Nuo liepos – pokyčiai registruojant žemės ūkio techniką
2025-06-04 -
Seimas nusprendė: žemės ūkio technikai draudimo apmokestinimo išimčių nebus
2025-06-17 -
S. Skvernelis: norint atliepti ūkininkų reikalavimus, reikėtų atskiros mokesčių sistemos
2025-06-18
(0)