Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Nuomonė
Erikas Bėrontas: daugiamečių pievų problema sprendžiama lengvai

Vilnius. Lietuvos žemės ūkio technikos pardavėjų asociacijos vadovas Erikas Bėrontas sako, kad Lietuva yra labai žalia ir tik deklaracijos neatspindi realybės. Anot jo, daugiamečių pievų problema yra lengvai sprendžiama.

Antradienį E. Bėrontas savo paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“ teigė suprantantis, kad toks jo įrašas sulauks daug įvairių komentarų, kritikos ir pesimizmo, bet jis pateikia savo matymą, kaip daugiamečių pievų klausimas gali būti išspręstas.

„Lietuvoje žemėnauda dar nėra taip susiformavusi kaip Prancūzijoje, Italijoje, Vokietijoje ar kitose senose valstybėse. Turime didelius kiekius žemės plotų, kurie yra nuomojami, parduodami, paveldimi, valstybiniai ir t.t. Bet dėl to juk nekinta faktiniai Lietuvos žemės duomenys.

Bioversija 2024 04 26 m7

Taigi kai kalbamės su Europos Komisija, kalbėkime ne apie popierius, o apie faktą, kokia mūsų Lietuva yra. Ir kad taisyklės ar teisės aktai, kuriais skaičiuojami referenciniai plotai ar kiti dalykai tiesiog netinka Lietuvai. Tam ir turime žmones Briuselyje ar ten važiuojančius, kad tą paaiškintų, o ne turistautų.

Lietuva įsipareigojo išlaikyti tam tikrą daugiamečių pievų plotą stodama į ES. Lietuva jį ir išlaiko de facto. Faktas yra žymiai svarbiau nei popieriuose deklaruojami plotai. Labai dideli Lietuvos plotai, kur yra daugiametės pievos yra nedeklaruojami. Todėl turime aiškiai pasakyti ir parodyti tai Briuseliui.

Lietuvos plotas yra 6,53 mln. ha. Deklaruojamas plotas yra tik 2,9 mln. ha. Todėl negalima daryti skaičiavimų ir jais remtis vadovaujantis tik ūkininkų tiesioginių išmokų deklaracijomis ir visos naštos užkrauti tik ūkininkams. O kur kiti žemės savininkai?“, – rašo E. Bėrontas.

Jo teigimu, įrodymas, kad Lietuva tikrai žalia – palydovų ir turimų duomenų pagalba, naudojant algoritmus ir dirbtinį intelektą, suskaičiuotos visos šalies daugiametės pievos ir parengtas žemėlapis www.daugiametespievos.lt

„Čia yra visos daugiametės pievos, ne tik deklaruotos NMA, tą parodo žalia spalva ir tai yra įrodymai EK ir komisarui, kad Lietuvoje daugiamečių pievų skaičius nemažėja, deklaruotų nereikia atkurti, tereikia susiskaičiuoti nedeklaruotas! 

Jei kažkas nori realiai spręsti šią problemą, tai visada prašom, kreipkitės ir skaičiavimai gali būti padaryti. Tai yra didelis darbas, tačiau jį reikia vienąkart padaryti ir šiuos deklaruotų + nedeklaruotų pievų skaičius teikti Europos Komisijai, rodyti ir lyginti su Lietuvos įsipareigojimais. O ne gyventi tik deklaracijose ar popierėliuose. Ir tikrai nenoriu girdėti, kad čia neišeina, metodika netinka, reglamentas neleidžia, negirdi ir pan. Pats daug metų dirbau su Briuseliu ir viską ten jie girdi, tik reikia dirbti, mokėti dirbti ir kalbėti argumentais“, – teigia E. Bėrontas.

Pasak jo, realus DGP referencinis skaičius yra NMA deklaruotos ir patikrintos bei nedeklaruotos daugiametės pievos.  „10 metų atgal ir metro tikslumu galim pasakyti, kur buvo pieva, kur ne. Tad prie NMA DGP plotų pridėjus daug ploto išeinančio už deklaracijų ribų, mes matome labai daug žalios pievų spalvos.

www.daugiametespievos.lt atvaizdavome ir parodėme žaliai daugiametes pievas pamečiui (išmesti visi galimi medeliai, krūmeliai ir tt). Galite matyti žemėnaudą. Tokio atvaizdavimo pilnai užtenka, kad toliau būtų galima dirbti ties problemos sprendimu, skaičiavimais ir įrodinėjimu“, – skaičiuoja E. Bėrontas.

Šaltinis: manoūkis.lt inf.
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
Visos apklausos