Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Mokslas
Žmonės perduoda gyvūnams daugiau virusų nei gauna
Asociatyvi Pixabay (Tatiana) nuotr.

Londonas. Nauja virusų genomų analizė išsklaidė mitą, esą vis daugiau laukinių ir naminių gyvūnų patogenų mutuoja, tampa pavojingi žmonėms ir lemia infekcijų protrūkius. Britų virusologai pastebėjo priešingą tendenciją.

Daugumą naujų ir pasikartojančių infekcinių ligų sukelia populiacijose cirkuliuojantys virusai. Kai patogenai išplinta nuo gyvūnų žmonėms, zoonozė pasireiškia kaip protrūkis, epidemija ar pandemija, pavyzdžiui, Ebola, Covid-19 atveju.

Atsižvelgiant į didelį zoonozių poveikį visuomenės sveikatai, žmonės paprastai laikomi virusų gaudykle, o gyvūnai – šaltiniu. Iki šiol atlikta nedaug tyrimų, analizuojančių, kiek naujų ligų įgijo faunos atstovai virusams mirgavus nuo žmonių gyvūnams.

Bioversija 2024 04 26 m7

Londono universiteto koledžo (Jungtinė Karalystė) mokslininkai tyrė, kaip virusai plinta nuo vienos stuburinių rūšies prie kitos. Sukūrė ir pritaikė metodines priemones, kurios padėjo išanalizuoti beveik 12 mln. virusų genomų, viešai saugomų duomenų bazėse. 

Užfiksuota dvigubai daugiau atvejų, kai virusas pakeitė šeimininką iš žmogaus į gyvūną (vystėsi antroponozė), o ne atvirkščiai. Šis modelis buvo nuoseklus daugelyje nagrinėtų virusų šeimų. Be to, mokslininkai aptiko dar daugiau šuolių tarp gyvūnų rūšių, skelbiama leidinyje „Nature Ecology & Evoliution“. 

Naujas tyrimas pabrėžė iš esmės neįvertintą faktą, kad žmonių virusai dažniau perduodami laukiniams ir naminiams gyvūnams, nors stereotipiškai manoma, kad infekcijos plinta priešinga kryptimi. Anot autorių, žmogų reikia laikyti vienu iš mazgų didžiuliame virusų šeimininkų tinkle, o ne zoonozinių patogenų surinkėju.

Tyrėjai taip pat atkreipė dėmesį, jog gyvūnams užsikrėtus žmonių virusais kyla grėsmė ne tik rūšies išlikimui, bet ir visuomenės aprūpinimui maistu, pavyzdžiui, jei reikia masiškai išnaikinti naminių paukščių pulkus dėl gripo H5N1 atmainos. Be to, jei virusas užkrečia naują gyvūnų rūšį, jis gali klestėti, net jei bus išnaikintas žmonių populiacijoje arba įgis naujų adaptacinių savybių ir vėl taps patogeniškas žmonėms.  

Tikimasi, kad panašūs virusų evoliucijos tyrimai padės pasirengti būsimiems naujų ligų ir epidemijų protrūkiams. 

Parengta: pagal užsienio spaudą
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
Visos apklausos