BASF A1 2024 06 19 Basf m1 2024 06 19
Mokslas
Vištos irgi rausta
Asociatyvi Pixabay (Erik Karits) nuotr.

Paryžius. Naujai gauti duomenys rodo, kad patirdamos tam tikras emocijas vištos gali išrausti. Taip pat įrodyta, kad pratinimas prie kontakto su žmogumi padidina atsparumą stresui.

INRAE Prancūzijos nacionalinio žemės ūkio, maisto ir aplinkos tyrimų instituto mokslininkai, norėdami patvirtinti arba paneigti hipotezes dėl gyvūnų emocijų, sutelkė dėmesį į saseksų veislės vištas dedekles, rašo portalas „EurekAlertǃ“.

Šeši 3–4  mėn. amžiaus paukščiai buvo stebimi daugiau kaip 3,6 metrų atstumu tris savaites. Išanalizuota vištų reakcija į skirtingus veiksnius, tame tarpe pašarų dalinimą ir gaudymą. Atrinkta 18 tūkst. nuotraukų, kurios apdorotos specialia atpažinimo programa, siekiant įvertinti galvos odos paraudimo lygį.

Bioversija 2024 04 26 m7

Rezultatai atskleidė, jog vištų odos raudonis skyrėsi, priklausomai nuo emocijų. Reaguojant į pašarą, pavyzdžiui, kirminus, oda šiek tiek parausdavo, tačiau dėl neigiamos patirties, pavyzdžiui, gaudymo, tapdavo skaisčiai raudona. Ramybės būsenoje galvos oda atrodė šviesesnės spalvos.

Remdamiesi šia informacija mokslininkai pradėjo kitą eksperimentą, į kurį įtraukė santykius su žmonėmis. 15 vištų grupė buvo pratinama prie vieno prižiūrėtojo penkias savaites. Likusi dalis – 13 dedeklių – tokios patirties neturėjo.

Pastebėta, kad priėjus žmogui prijaukintų paukščių galvos oda išlikdavo šviesi, kas rodė ramybės būseną. O vištos, kurios nebuvo pratintos, patyrė stresą ir jų galva tapo raudonesnė. 

Išvados pateikė naujų idėjų ištirti kitas vištų emocijų išraiškas, ypač galvos plunksnų padėtį, odos spalvos pokyčius teigiamose situacijose, pavyzdžiui, žaidžiant, arba susidūrus su neigiama patirtimi, pavyzdžiui, nusivylimu patraukus pašarą. Tyrėjai taip pat norėtų suprasti, kaip raudonio signalai veikia rūšies viduje, ypač dominavimo ir pavaldumo socialinėje sąveikoje. 

Parengta: pagal užsienio spaudą
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
Visos apklausos