Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Mokslas
Ūkininkavimo ateitis pro akinius
asociatyvi shutterstock.com nuotr.

Stokholmas. Ateityje valdyti gyvulių bandą padės papildytosios realybės (PR, angl. AR – Augmented Reality) akiniai.

Ūkininkas ar fermos darbuotojas, apžiūrintis bandą, per PR akinius matys šauktuko ženklus ties tais gyvuliais, kuriems reikia dėmesio. Tada balsu arba pirštais galės spustelti erdvines parinktis ir išskleisti meniu, kuriame matys išsamią informaciją apie gyvulį.

PR sukuria realią skaitmeninę patirtį, sujungdama tikrovę su vaizdinių duomenų sluoksniais. Pro akinius galima matyti informaciją apie karvės reprodukciją, sveikatą ir buvimo vietą. Valdant balsu ir naudojant rankų komandas, galima veikti tikslingai, rašo švedų  „Jordbruksaktuellt“.

Bioversija 2024 07 09 m7

Šie akiniai vis dar kuriami ir tobulinami. Techninė įranga dar gana brangi, o akiniai nėra pritaikyti tvarto aplinkai. Olandų įmonė „Nedap“ jau daugiau kaip 40 metų dirba tapatybės nustatymo ir jutiklių srityje ir pasiekusi didelės pažangos. Technologijos, kuri matuoja karvių aktyvumą, suderinamumas yra išspręstas. Belieka rasti nebrangius akinius, kad galima būtų plačiai įdarbinti technologiją.

PR technologija išbandoma dešimtyje ūkių visame pasaulyje. Švedijoje tokių ūkių nėra, tačiau besidomintiems pristatyti švedų „Växa“ ir olandų „Nedap“ bendradarbiavimo rezultatai.

Testuojant technologijų bandomuosiuose ūkiuose išskirti šie privalumai:

  • Greitai atkreipiamas dėmesys į karves, kurioms reikia dėmesio, nes jos yra pažymėtos.
  • Naudojant rankų gestus ir balso komandas galima naršyti ir fiksuoti veiksmus realiuoju laiku pasitelkus hologramą.
  • Taupomas veterinarų ir konsultantų laikas, darbo sąnaudos.

Planuojama galimybė ateityje tokiu būdu nustatyti karves, kurias reikia sėklinti.

Dar vienas technologijos privalumas – tai galimybė nustatyti pavienių, nutolusių gyvulių buvimo vietą, kuri rodoma žemėlapyje.

Karvių nešiojami davikliai signalizuoja apie gyvulio elgsenos pokytį, sutrikusį atrajojimą ir kt., tad problemą galima identifikuoti gerokai anksčiau ir išvengti sunkesnių susirgimų.

Ateityje PR akinių technologija gali būti tokia pat įprasta, kaip naudojimasis išmaniuoju telefonu. Belieka akinius pritaikyti tvarto aplinkai.

Šaltinis: manoūkis.lt inf.
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024
Setupad-desktop-po tekstu

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
Visos apklausos