Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Mokslas
Rojaus obelys žavi ir žiemą

Kauno r. Rojaus obelys puošnumu nenusileidžia daugeliui dekoratyvinių augalų – rudenį ir žiemą švyti ryškiaspalviais obuolėliais, kuriuos galima ir perdirbti. O likusieji ant medžių apsnigtame sode ne tik įlieja spalvų žiemos peizaže, bet ir didžiulė laimė sparnuočiams.

Pasak sodininko Roko Amšiejaus, mūsų senolių sodybose rojaus obelį sodindavo visiems matomoje vietoje. Tuo laiku dekoratyvios obelys augdavo aukštos (skiepytos į miškinės ir Paprastojo antaninio sėklinius poskiepius) ir džiugindavo nektaringų žiedų kekėmis bei spalvingais obuolėliais.

Pastaraisiais metais be auštaūgių rojaus obelaičių plinta pusiau žemaūgės ir žemaūgės dekoratyvinės obelys, kurios tinka tinkamos didesnėse sodybose ir mažesnėse erdvėse.

Bioversija 2024 04 15 m7

Pasak R. Amšiejaus, nuo įprastos obels rojaus obelys skiriasi smulkesniais, nuo 6 iki 50 mm skersmens, spalvingais vaisiais ir pasižymi pumpurų, žiedų, lapų ir vainikų dekoratyvumu.

Obuolėliai gali būti žali, raudoni, purpuriniai, geltoni ar oranžiniai. Priklausomai nuo subrendimo, vaisių spalva kinta, ryškiausi – pilnai sunokę. Pavasarį dažnai žvilgsnį traukia ne tik žiedai, bet ir neišsiskleidę pumpurai, kurie gali būti balti, rausvi, raudoni ar purpuriniai.

Žiedai nuo baltų iki tamsiai raudonų, purpurinių ar sodriai violetinių, dažniausiai tuščiaviduriai, tačiau yra išvestų veislių ir pilnaviduriais žiedais. Rojaus obelys įdomios ir skirtinga lajos forma: rutuliška, koloniška, skėstašake ar svyruokline. O dabar žiemos pradžioje jų medeliai atrodo žaismingai ir nepakartojamai, žvilgsnį traukia ne tik ant šakelių išsilaikę obuolėliai, bet ir rausvą atspalvį turinti raudonlapių žievė.

Obelaitės nepramečiuoja ir geros dulkininkės

„Iš vieno žiedpumpurio pavasarį pražysta 4–5 žiedai. Kiek ant medelio pražysta žiedų, tiek sunoksta ir vaisių, užuomazgos nenukrinta ir rudenį kekėse kabo ne po vieną, o po kelis obuolėlius, – pasakoja R. Amšiejus. – Rojaus obelaitės dera kasmet, nepramečiuoja, nes medeliai gali išmaitinti gausų mažų obuolėlių derlių. Dar vienas didžiulis jų pliusas – tai ypač geros dulkininkės obelų soduose.“

Daugiau kaip 800 veislių

Selekcininkų sukurta daugiau nei 800 rojaus dekoratyvinių obelų veislių bei hibridų. Kad būtų aišku ir patogu, jos žymimos taip: obels gentis (Malus) ir veislės arba atrinktos atmainos pavadinimas.

R. Amšiejus siūlo augintojams pažinti, grožėtis ir auginti ištvermingas žiemą, atsparias ligoms rojaus obelaičių veisles: Sulit, Dolgo, Kelsey, Professor Šprenger, Royalty,  Liset, Golden Hornet, Brandywine, Madonna, Augus Vaga.

Ilgiausiai iš jų žiemą ant medžių išsilaiko Sulit, kiek trumpiau kitų veislių obuolėliai, kuriuos noriai lanko paukščiai. Žiemą neišsilaiko ant vaismedžio šakų Dolgo obuoliukai.

Didžiausius obuolėlius veda Dolgo, kiek mažesnius – Kelsey, Sulit, Golden Hornet ir Liset, Royalty,  Brandywine,  Madonna, Augus Vaga obuolėliai panašūs į uogas.

Medeliai veisiami su vidutinio augumo poskiepiu M 26, sode išauga 2–2,5 aukščio (patartina kasmet genėti), auginant su sėkliniu poskiepiu medžiai išauga aukštesni,4,5–6 m aukščio.

Iš kitų dekoratyvių obelaičių Sulit  išsiskiria gausiai derančiais, ryškiai raudonais, žvilgančiais, itin kietais, obuolėliais, ilgiausiai išsilaikančiais ant šakelių per žiemą. Žydi baltais žiedais, lapai žali. Vasaros pabaigoje jų obuolėliai įgyja geltoną spalvą, vėliau persikų skaistų rausvumą, o galiausiai rudenį nusispalvina sodriai raudonai ir neišblunka per visą žiemą. Obuolėliai vidutinio stambumo, apie 10 g svorio, sultingi, turi stiprų aromatą ir skonį, tinka kompotams, uogienei – su koteliais virti cukraus sirupe, puošti tortams ir vynui gaminti.

Dolgo– ankstyva rojinė obelis, su rutuliška ar ovalia laja, vaisius sunokina jau rugsėjo pradžioje. Žiedai pilnai išsiskleidę balti, 3,8 cm skersmens. Lapai žali, jauni blizgantys. Vaisiai ypač gražūs, ryškiai raudoni, vėliau avietinio raudonumo, pailgi, 25–30 g svorio (vengrinės slyvos dydžio), saldžiarūgščio vyno skonio, su specifine gaivia rūgštele, labai aromatingi. Ant medžio išsilaiko tik rudenį, žiemą jų jau nelieka.

Professor Šprenger – viena iš geriausių dulkininkių sode. Žiedai balti, lapai žali. Obuolėliai tikri chameleonai, pradžioje geltoni, paskui oranžiniai, vėlyvą rudenį – nusidažo skaisčiai raudonai ir laikosi per visą žiemą. Vainikas status, į šonus platėjantis.

Kelsey – žiedpumpuriai sodriai purpuriniai, žiedai pilnai išsiskleidę šviesiai rožiniai. Gausiai žydi ir dera. Lapai iki vasaros vidurio rausvi, paskui bronziniai žali. Vaisiai smulkūs, raudoni, blizgantys, ilgai laikosi ant medžio ir žiemą.

Royalty – raudonlapė ir raudonvaisė obelis, gausiai žydinti ryškiai purpuriniais žiedais. Obuoliukai tamsiai purpurinės spalvos smulkučiai, 1,5 cm skersmens, primenantys labiau stambias uogas nei obuoliukus. Prinokę nenukrenta ir laikosi ant medžio per žiemą, džiugina savo grožiu bei vilioja paukštelius. Obuolėliai tinka konservavimui.

Liset – žiedpumpuriai rožiniai, žiedai purpuriniai rožiniai, 3 cm skersmens, lapai granato raudonumo, vėliau pasidaro žali su rudu atspalviu. Vaisiai granato raudonumo, 1,5 cm skersmens, sunoksta rugsėjo pabaigoje. Vainikas laisvos formos, asimetrinis, skėsta ar plačia laja.

Naujausios veislės

Naujausios veislės pasižymi dekoratyviniais vaisiais ir ypač puošniais žiedais.

Brandywine – nors nėra įspūdingi, vyšnios dydžio, gelsvai žali obuolėliai, tačiau ši rojaus obelaitė priverčia gegužės pradžioje žavėtis rausvų pilnavidurių, lyg mažų mažų rožyčių, žiedų grožiu ir lapijos spalvų kaita. Pavasarį lapai purpuriniai, vasarą tampa žali, rudenį atrodo labai įspūdingai, kai užsiliepsnoja raudonos, oranžinės ir purpurinės spalvų mišiniu (kokteiliu).

Madonna  – itin puošnūs balti, stambūs pilnaviduriai žiedai, lapai žali, obuoliukai gelsvai rausvi.

Golden Hornet  – žiedai balti, lapai žali, obuolėliai ryškiai geltoni, iki 3 cm skersmens, ant medžių laikos ilgai. Dera kasmet labai gausiai.

Augus Vaga – šiek tiek raityto tamsaus kamieno rojaus obelaitė žydi gegužės pradžioje rausvais žiedais, veda nedidelius tamsiai raudonus dekoratyvinius obuoliukus, kurie rudeniop lieka kaboti ant medžio. Lapija tamsiai raudonos spalvos. 

Auginimas ir priežiūra

Pasak R. Amšiejaus, rojaus obelaitės mėgsta derlingą, purią, laidžią drėgmei vidutinio sunkumo priemolio dirvą. Geriausiai auga šviesiose, saulėtose, nuo skersvėjų apsaugotose vietose. Sodinama į iš anksto paruoštas duobes. Esant sausroms ir trūkstant dirvoje drėgmės, laistoma. Tręšiama 2 kartus: pavasarį – azotinėmis trąšomis, rudenį – kalio ir fosforo. Esant kenkėjų ir ligų pažeidimams, purškiama cheminiais ir biologiniais preparatais.

Sodininkas pataria vėlyvą rudenį, kai jau žemė pašalus, mulčiuoti 5 cm durpių sluoksniu arba smulkintomis lapuočių žievėmis. Iš rudens arba vasario mėn. (jei medeliai neužpustyti sniego) kamienėlius nubaltinti, kad nuo ryškios saulės ir temperatūros skirtumų nesueižėtų žievė, nes tuomet gali pakenkti įvairios ligos, kenkėjai.

Žiemą obelaites reikia apsaugoti nuo kiškių, pelių ir kitų graužikų – aprišti eglišakėmis ar kitais aprišalais, patikimiausia nuo jų apsauga – 3 m aukščio tvora. Vaismedžius genėti po žydėjimo gegužės pabaigoje–birželio pradžioje.

Dekoratyvinės lietuviškų obelų veislės

Dekoratyvinės obelys galėtų reprezentuoti Lietuvą ne ką prasčiau nei sakuros atstovauja Japonijai. LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės instituto mokslininkai (B. Gelvonauskis, D. Gelvonauskienė, A. Sasnauskas) ėmėsi kurti tinkamas Lietuvos klimato sąlygoms dekoratyvinių obelų veisles, kurios žiedų ir lapijos grožiu nenusileistų sakuroms.

Pasak dr. Audriaus Sasnausko, kuriant dekoratyvines obelų veisles kriterijai skiriasi, nes augalai skirti aplinkai puošti ir gėrėtis jų žydėjimu, lapų spalvų kaita bei vaisų spalvingumu.

Mokslininkų sukurtos obelys Lietuvos sąlygomis ištvermingesnės už sakuras ir išskirtinio grožio. Labai svarbu dekoratyvumo elementai: žiedų spalva, dydis ir forma, lapų spalva gyslotumas, karpytumas ir ilgas žydėjimo laikas, vaisių grožis ir laikymasis ant medelių per žiemą, o taip pat ir atsparumas ligoms bei kenkėjams.

Mokslininkai pristato tris lietuviškas dekoratyvinių obelų veisles. Perlas –  vaisiai vientisai raudoni su rožiniu atspalviu, maži, žydi baltais žiedais; Vaja –  vaisiai tamsiai raudoni su violetiniu atspalviu, žiedai violetiniai su rausvi, lapai su rausvu atspalviu; Rylio –  vaisiai raudoni su rusvu atspalviu, žiedai skaisčiai raudoni.

Šaltinis: MŪ
    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
    Visos apklausos