Basf 2024 04 09 A1 Basf 2024 04 09 m1
Mokslas
Jaunosios agronomės pirmenybę teikia inovacijoms
Vytauto Didžiojo universiteto studentės Meda Mačiuitytė ir Erika Jakienė

Kaunas. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) studentės Meda Mačiuitytė ir Erika Jakienė daugiausia dėmesio skiria inovacijoms: vertikaliajai žemdirbystei ir unikaliems svarainių produktams.

Abi tęs magistrantūros studijas VDU ŽŪA Agronomijos fakultete ir, kaip tvirtina, ne tik sieks žinių, bet ir toliau laužys įsisenėjusius stereotipus apie žemdirbiškų profesijų galimybes.

Vardinę stipendiją investavo į netikėtą pirkinį

Bioversija 2024 04 15 m7

Iš Vilkaviškio kilusiai E. Jakienė teigia, kad pasirinkti agronomės kelią ją paskatino tėtis, kurio hobis – ūkininkavimas. „Tėtis po tiesioginio darbo kasdien važinėja į nedidelį ūkį, nes tai jam teikia malonumą. Žemės tėvai skyrė ir man, kad galėčiau įgyvendinti svajonę“, – kalba pašnekovė.

Kai viena lyderiaujančių šalies agroverslo įmonių už gerus studijų rezultatus E. Jakienei skyrė vardinę stipendiją, gautus pinigus mergina investavo į aukštos genetinės vertės lietuviškų veislių svarainių sodinukus, beveik neturinčius spyglių, kurie daugelį augintojų atbaido.

E. Jakienės svajonė – iš svarainių gaminti unikalų lietuvišką vyną ir kurti inovatyvius kietus produktus.

Unikalia patirtimi Erika vadina ir savo darbą VDU ŽŪA verslo inkubatoriuje įsikūrusiame startuolyje. Jo įkūrėjos pavyzdys paskatino ieškoti ir savo nišos išskirtinių produktų rinkoje. Taip gimė mintis atskleisti naujas svarainių naudojimo galimybes.

E. Jakienė įmonėje „Nordic Sugar Kėdainiai“ dirba agronome konsultante – lanko cukrinių runkelių laukus ir konsultuoja augintojus.

Vertikalioji žemdirbystė suteikia naujos patirties

E. Jakienės bendramokslę Medą Mačiuitytę labiau domina vertikalioji žemdirbystė. Ji jau nuo studijų pradžios teigia supratusi, kad netraukia darbas laukuose, o per praktiką užsienyje dar kartą įsitikino, kad jai kur kas įdomesni inovatyviai auginami prieskoniai augalai, žalumynai, daržovės nei dideliuose plotuose plytintys javai. Tad įsidarbino startuolyje „Daržulis“, kuriame derlius auginamas vertikaliose sistemose.

Pašnekovė pasakoja, kad pirmą kartą atvykusi į šį ūkį net neįsivaizdavo, kad Lietuvoje įmanoma gauti derlių visus metus. Taip pat paaiškėjo, kad čia dirbant reikės ne tik agronomijos, bet ir fizikos žinių, nes įmonės vadovas M. Mačiuitytei pasiūlė magistro darbo temą – palyginti kaitrinių ir LED lempų apšvietimo įtaką augalų derliaus kiekiui ir kokybei.

Kad šio iššūkio nebūtų per maža, M. Mačiuitytė pasirinko ištirti ir skirtingų biostimuliantų įtaką vertikaliose sistemose auginamiems augalams.

Pašnekovės teigimu, magistro darbas jai taip patiko, kad neatsispyrė pasiūlymui tapti pirmąja vertikalios augalų auginimo technologijos agronomo profesijos atstove Lietuvoje.

M. Mačiuitytė taip pat sau išsikėlė tikslą keisti visuomenės požiūrį į žemės ūkį ir šios krypties studijas, nes ir pati dėl tokio pasirinkimo neišvengė ironiškų komentarų.

Tad nuo vaikystės daile ir siuvimu užsiimanti M. Mačiuitytė studijų metais baigė ir profesinę mokyklą – tapo profesionalia siuvėja. Ji ateityje planuoja kurti madingus drabužius sodininkėms ir daržininkėms.

Parengta: pagal VDU ŽŪA inf.
    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos