Pomidorų kainos šį sezoną buvo „žieminės“
2021-09-21

Briuselis. Birželio ir liepos mėnesiais Europoje buvo užfiksuotos itin aukštos pomidorų kainos. Per pastaruosius penkerius metus tokios kainos liepos mėnesį – 1,32 euro už kilogramą niekada nėra buvę.

Patys augintojai situaciją apibūdino taip: „žieminės kainos vasarą“, rašoma portale hortidaily.com. Vienintelė išimtis buvo Nyderlandai. Čia tarp gamintojų yra didelė konkurencija, o maržos daug mažesnės. Taigi, liepos mėnesį kilogramas olandiškų pomidorų kainavo 0,64 Eur. Ši kaina buvo didesnė negu birželį ir aukštesnė nei vidutiniškai per pastaruosius penkerius metus – 0,58 Eur.

Nepaisant to ir iššūkių, kuriuos augintojams kelia pomidorų vaisiaus rudųjų raukšlių virusas (ToBRFV), Nyderlandų ir Belgijos daržovių rinkoje nuotaikos neblogos. Pardavimai išaugo dėl didelio vynuoginių pomidorų derliaus šią vasarą.

RVAC 21 09 30

Pomidorai labiausiai pabrango Prancūzijoje, kur vidutinė kaina birželio mėnesį buvo 2,32 euro už kilogramą, o liepą – net 3,04 euro, aukštesnė nei maksimali kaina per pastaruosius penkerius metus. Tiesa, pomidorų auginimas Prancūzijoje šiuo metu įgauna pagreitį ir kainos gali grįžti į ankstesnį lygį.

Panaši situacija ir Italijoje. Čia įprastai kainos pradeda kristi nuo gegužės. Tačiau liepos mėnesį buvo pasiekta 1,32 euro vidutinė kaina, kuri buvo 5 euro centais didesnė nei maksimali kaina per pastaruosius penkerius metus.

Ispanijoje birželio ir liepos mėnesiais pomidorų kaina irgi gerokai viršijo pastarųjų penkerių metų aukštumas.

Analitikai tikisi, kad likusiais šių metų mėnesiais situacija Europos pomidorų rinkoje vystysis pagal kitokį scenarijų, ir jis nebėra susijęs su koronaviruso apribojimais, o greičiau su ToBRF viruso keliamais sunkumais.

Nyderlandų ir Belgijos augintojai padidino auginimo rotaciją (dėl pomidorų virusinių ligų prevencijos ar technologijų pokyčių). Tai gali lemti derliaus piką spalio pabaigoje ir lapkričio pradžioje. Tiesa, tiek orų sąlygos, tiek ir pomidorų virusinės ligos visada gali pateikti staigmenų.

MŪ inf.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip motyvuojate savo ūkio darbuotojus?
Orai