Bioversija A1 2025 09 03 Basf m1 2025 09 12
Maistas
Švietėjiškas festivalis kvietė atrasti jautienos paslaptis
„Jautienos festivalyje“ nestigo norinčių paragauti kokybiškos jautienos (E. Vilkevičiaus, LŽŪKT nuotr.)

Utena. „Jautienos festivalis“ Leliūnuose subūrė minią miestiečių, ūkininkų ir virtuvės entuziastų į vieną vietą – čia buvo galima paragauti kokybiškos jautienos, praplėsti žinias apie jos gamybą ir vartojimo naudą.

Vienas pagrindinių šeštadienį vykusio renginio organizatorių – limuzinų veislės galvijų augintojas Mindaugas Kinderis, kurio ekologiniame ūkyje ir surengtas festivalis.

„Daug laiko ir nemažai lėšų suorganizuoti tokį renginį reikia. Bet norime dalintis tuo, ką turime geriausio, tai – mūsų jautiena. Reikia šviesti visuomenę apie kokybiškos jautienos naudą, jos paruošimą, kad turėtume kuo daugiau žinių kaip ją gaminti ir valgyti, nes Lietuvoje dar nėra gilių jautienos valgymo tradicijų, jas tik pradedame formuoti.

Bioversija 2025 09 03 m7

Todėl norime dalintis žiniomis, tikiuosi, visi susirinkusieji išgirs festivalio žinutę ir išsiveš naudingų žinių, o mes taip auginsime jautienos vartotoją“, – šypsojosi M. Kinderis.

Ūkininkas Mindaugas Kinderis ir projekto vadovė dr. Jolanta Ružinskaitė tikisi, kad švietėjiški renginiai padės auginti kokybiškos jautienos vartotojus

Mindaugo entuziazmas ir atkaklumas duoda rezultatą – klientų ratas plečiasi. Jo ūkyje taikomas modelis „nuo lauko iki stalo“, jis vykdo tiesioginę prekybą sausai brandinta jautiena, rengia edukacijas savo ūkyje, per kurias galima paragauti įvairių kepsnių, palyginti skonį, sužinoti, kaip, kokiu būdu skirtingas jautienos dalis geriausia gaminti. Ūkininko teigimu, didžiausia problema, apie kurią jam sako galimi klientai – nežino, kaip jautieną pagaminti. Taip kilo ir didesnio festivalio idėja.

„Smagu, kad tiek daug žmonių susirinko. Gal kitais metais suorganizuosime bendrą renginį kartu su „Beef Fest“, – M. Kinderis prisiminė liepą pirmą kartą Lietuvoje vykusį vasaros festivalį, skirtą  mėsinei galvijininkystei, jautienos gamybai ir visai bendruomenei.

Į „Jautienos festivalį“ Leliūnuose sugužėjo keli šimtai žmonių

Festivalyje žvalgėsi ir daugiau mėsinių galvijų augintojų. Žinomas limuzinų veislės galvijų augintojas Virginijus Stumbrys neabejoja, kad tokie specializuoti, populiarinti jautienos vartojimą skirti renginiai yra ypač reikalingi ir naudingi.

„Tokių specializuotų renginių reikėtų daugiau. Nes, mano įsitikinimu, nedaug žmonių Lietuvoje moka gerai pagaminti jautieną, įvairias jos dalis, ne tik steiką. Jeigu mokėtų jautieną teisingai paruošti, tai ir jos populiarumas gerokai išaugtų. Todėl galimybė tokiame renginyje matyti, ką ir kaip galima paruošti iš jautienos, yra visiems labai naudinga“, – kalbėjo V. Stumbrys.

Jis skatintų kurtis tokias maitinimo įstaigas, kurios galėtų veikti tik savaitgaliais, bet į kurias dėl jautienos patiekalų važiuotų žmonės iš visos Lietuvos. „Aš dėl to tikrai važiuočiau ir 150 km“, – sakė Rokiškio r. ūkininkas.

Festivalyje apsilankė mėsinių galvijų augintojai Virginijus Stumbrys (nuotr. kairėje), Vaida ir Rolandas Pajarskai

Festivalyje jautieną gamino ir jos paruošimo būdais dalijosi virtuvės šefai – prie gurmaniškų degustacijų driekėsi ilgiausios eilės. Buvo skaitomi pranešimai apie ekologiškos jautienos kulinarinius aspektus: maistinę vertę ir pranašumus, lyginant su konvenciniu būdu užauginta jautiena, tvarų vartojimą, vyko ekologiškų produktų mugė, daugybė pramogų vaikams.

Šventėje savo meistriškumą galėjo pademonstruoti ir virtuvės šefai

Jautienos festivalis tapo pirmosios Lietuvoje Ekologijos savaitės #EKOlink dalimi – Europos Sąjungoje rugsėjo 23‑ioji yra paskelbta oficialia Ekologijos diena. Lietuvoje „Ekoagros“ kelerius metus turėjo tradiciją šią dieną jungtis prie iniciatyvos „Ekologijos dieną rinkis ekologišką produktą bent vieną“, o šiemet pakvietė švęsti ne vieną dieną, o visą savaitę.  

D. Šimkevičienės ir E. Vilkevičiaus (LŽŪKT) nuotraukos

Autorius: Dovilė Šimkevičienė
Gudinas m8 2025 08 11
Setupad-desktop-po tekstu / prenumeruok 2025 II pusmetis

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kaip šiemet pasikeitė jūsų išlaidos trąšoms, palyginti su praėjusiais metais?
Visos apklausos