Pomidoras - populiariausias pasaulyje
2017-04-27

Londonas. Paklausus žmonių apie jų mėgstamiausią vaisių, turbūt, niekam nešautų į galvą įvardinti pomidorą. Daugelyje pasaulio šalių populiarus ir daržove laikomas raudonskruostis botaniniu požiūriu yra vaisius.

Vyrauja nuomonė, kad mango nėra lygių pagal populiarumą, nes jų suvartojama daugiau nei bet kurių kitų vaisių. Žmonės - nuo Azijos iki Amerikos - valgo juos ne tik kaip desertą, bet ir vietoj užkandžių, ledų ir net grūdų. Mango labai populiarūs Indijoje ir Kinijoje. Kasmet pasaulyje užauginama daugiau kaip 43 mln. tonų šių vaisių, tačiau pagal pasaulinę gamybą šis skaičius vis tiek nusileidžia obuoliams ir bananams. Pavyzdžiui, vien Indijoje, kuri yra bananų auginimo lyderė, kasmet sunokinama daugiau kaip 100 mln. tonų, rašoma britų portale bbc.com.

Tačiau yra daržo karalius, kuris visus lenkia savo populiarumu. Šviežias ir termiškai apdorotas, sulčių ir padažų sudėtyje - pomidoro panaudojimas mityboje ir virtuvėje yra labai platus. Kasmet pasaulyje užauginama apie 170 mln. tonų derliaus, kurio gausa gerokai lenkia bananus.

RVAC 21 09 30

Daugelis žmonių galvoja, kad pomidoras yra daržovė, tačiau botaniniu požiūriu tai - vaisius, nes turi sėklas, apgaubtas minkštimu ir žievele. Pirmą kartą į Europą iš Amerikos žemyno juos atvežė ispanai, o šiandien priskaičiuojama daugiau kaip 20 tūkst. skirtingų veislių. Didžiausias pomidoras, įrašytas į Gineso rekordų knygą, buvo užaugintas 2016 m. vasarą JAV ir svėrė 3, 906 kg.

Manoma, kad pomidoro populiarumą lėmė sudėtyje esantis likopenas, kuris dirgina liežuvio receptorius ir turi „umami"(jap. malonus, pikantiškas) skonį. Nors jį apibūdinti sunku, tai yra vienas iš penkių skonio jutimų, šalia rūgštaus, saldaus, kartaus ir sūraus. Pridėjus į maistą pomidorų, likopenas suteikia sodresnį, „tirštesnį" skonį.

MŪ inf.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Į ką dažniausiai investuojate ūkio uždirbtą pelną?
Orai