Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Maistas
Noksta bananų krizė

Bogota. Kolumbijos vyriausybė patvirtino, kad bananams mirtinas grybelis pasiekė Pietų Ameriką, rašo „National Geographic“. Panamos ligos atmaina „Tropical Race 4“, arba tiesiog TR4, yra Fusarium grybelio sukeliama infekcija. Žmonėms grybelis nepavojingas, tačiau užsikrėtę bananų augalai nebeduoda vaisių.

Panamos ligos grybelis atpažintas Taivano dirvos mėginiuose 1990-aisiais, ilgą laiką jį pavyko išlaikyti Azijos ir Australijos regiono ribose, kol buvo pastebėtas Viduriniuosiuose Rytuose ir Afrikoje 2013-aisiais. Ekspertai baiminasi pasekmių, gresiančių grybeliui persikėlus per vandenyną į Lotynų Ameriką, pasaulinės bananų pramonės epicentrą.

„Pastebėjus grybelį, yra jau per vėlu, jis tikriausiai išplitęs toli už stebimos zonos“, – sako Vageningeno universiteto Nyderlanduose profesorius Gertas Kema (Gert Kema), kurio laboratorija analizavo dirvos mėginius, patvirtinančius TR4 egzistavimą Kolumbijoje.

Bioversija 2024 04 15 m7

Kol kas nėra fungicido ar biotechnologijų, kurios galėtų sustabdyti naujausią Panamos ligos versiją. Dėl nokstančios krizės iš dalies kalta ir pati bananų pramonė: komercinės plantacijos augina beveik išimtinai tą pačią veislę – „Kavendišo“ bananus. Identiškas genetinis kodas reiškia, kad visi šie bananai yra vienodai neatsparūs ligai.

Lotynų Amerikai bananai yra pagrindinis pajamų šaltinis: regione įsikūrę keturi iš penkių didžiausių pasaulio bananų eksportuotojų, įskaitant ir penketuko lyderį – Ekvadorą. TR4 grybelio išplitimas Pietų ir Centrinėje Amerikoje atneštų toli siekiančių nuostolių.

Situacija nėra visiškai nauja. Pirmoje praėjusio šimtmečio pusėje ankstesnė Panamos ligos versija – „Race 1“ beveik sunaikino „Gros Mišelio“ bananus, kurie tuo metu buvo vienintelė į JAV ir Europą eksportuojama veislė. Augintojai griebėsi už vienintelės veislės, kuri, nors ir palyginti blankaus skonio, buvo atspari ligai: „Kavendišo“ bananų. Naujausia Panamos ligos atmaina TR4 nesigaili nei „Kavendišo“ veislės, kuri dominuoja parduotuvių lentynose, nei daugelio vietinių veislių, įskaitant plantanus.

Priešingai nei per ankstesnę Panamos ligos epidemiją, šįkart nėra paruoštos alternatyvos išgelbėti bananų pramonei. Nors pasaulyje auga tūkstančiai bananų veislių, vos kelios tinkamos komerciniam auginimui ir ilgų nuotolių pervežimams. Tačiau jos atrodo kitaip nei „Kavendišo“ bananai, taip pat skiriasi skoniu ir, galiausiai, yra neatsparios TR4 grybeliui.

Kadangi bananai dauginasi nelytiniu būdu, išvesti naują veislę yra neįtikėtinai sudėtinga ir daug laiko reikalaujanti užduotis. Hondūro mokslininkai 1990-aisiais rinkai buvo pasiūlę keletą veislių, atsparių TR4 ir kitoms ligoms, bet pirkėjams jos neįtiko. Kiti tyrėjai eksperimentuoja su genetiškai modifikuotais „Kavendišo“ bananais, tačiau viešoji nuomonė apie maistą su GMO gali tapti rimta kliūtimi platesniam tokių bananų auginimui.

„Yra kitų veislių – kitos spalvos ir kitos formos, kurios išgyvens TR4, – sako Leveno universiteto Belgijoje profesorius Ronis Svenenas (Rony Swennen), prižiūrintis daugiau nei 1500 skirtingų bananų veislių kolekciją. – Klausimas, ar pramonė jas priims ir ar pirkėjai yra pasirengę kitokiam bananų skoniui?“

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
    Visos apklausos