„Liliputo“ sūriui - saugomo produkto ženklas
2015-01-28

Briuselis/Vilnius. Nuo šiol lietuviškas  sūris „Liliputas" gali būti ženklinamas ES saugomos geografinės nuorodos ženklu. „Mums labai malonu, kad dar vienas lietuviškas produktas buvo įtrauktas į pripažintų gaminių sąrašą. Tai dar kartą patvirtina, kad galime didžiuotis mūsų gaminių kokybe, kurią įvertina ir kitos šalys", - kalbėjo žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė.

Po ilgai trukusio išsamaus nagrinėjimo lietuviškas sūris įgavo aukštą pripažinimą europiniu lygiu ir papildė savo kokybe garsėjančių europinių maisto produktų, tokių kaip italų parmidžanas, graikiškų feta ir kt., gretas.

Lietuvoje sūris „Liliputas" gaminamas Belvederio kaime nuo 1958 m. pagal autentišką technologiją - per visą gamybos procesą kiekviena sūrio galvutė paimama į rankas daugiau kaip 50 kartų. Tai natūraliai nokinamas, ypač švelnaus skonio, tolygios konsistencijos sūris su vaško apvalkalu, kuris padeda išsaugoti sūrio šviežumą. Neatsitiktinai Belvederyje gaminamas sūris „Liliputas" turėjo didelį pasisekimą parodose.

Sūris „Liliputas" nėra vienintelis aukštai įvertintas lietuviškas produktas. ES lygiu pripažinti tokie produktai kaip Lietuviškas varškės sūris, Daujėnų naminė duona, midus „Stakliškės", Seinų/Lazdijų krašto medus, Žemaitiškas kastinys ir mėsos gaminys „Skilandis". Šie produktai pasižymi specifinėmis savybėmis. Dabar tokių produkte sąraše, kurį Europos Komisija sudaro nuo 1992 m., yra daugiau kaip 1200 įvairių sūrio, mėsos, vaisių ir daržovių, alaus, konditerijos gaminių. Daugiausiai jų įregistravusios Italija ir Prancūzija.

Gamintojams pageidaujant, kad produktų pavadinimai būtų registruoti saugomų nuorodų registre, reikia pateikti paraišką Žemės ūkio ministerijai nagrinėti. Reikalavimus atitinkančios paraiškos  perduodamos Europos Komisijai toliau vertinti. Įvertinusi paraišką ir kitų šalių pastabas Europos Komisija teikia valstybių narių balsavimui pasiūlymą dėl šio gaminio  įtraukimo į saugomų nuorodų registrą.

Produktų įtraukimas į pripažintų gaminių sąrašus stiprina gamintojų ir šalies įvaizdį, nepamirštamos senos tradicijos. Vakarų Europoje produktai pažymėti saugomų nuorodų ženklais yra labai populiarūs. Toks ženklinimas užtikrina, kad konkretus gaminys, pavyzdžiui sūris, yra atvežtas iš konkretaus regiono, tad vartotojas gaus aukštos kokybės produktą. Be to, ES kokybės sistemose dalyvaujantiems produktams skiriamas prioritetas numatant ES pardavimų skatinimo ir produktų žinomumo didinimo priemones.

ŽŪM inf.

Gudinas - mobilioji apacia 20.05.14

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokios mintys / emocijos Jus aplankė sužinojus apie pasiektą ES susitarimą dėl didesnių tiesioginių išmokų?
Orai