Lietuvoje - naujas veislinių paukščių auginimo kompleksas
2017-09-08

Kaišiadorys. Šiais metais Jačiūnuose pradėjo veikti moderniausias Baltijos šalyse įmonių grupės „KG Group" veislinių paukščių auginimo kompleksas, neturintis analogų ir visoje ES. Investicijos į šį 5 paukštidžių kompleksą siekė apie 5 mln. eurų.

Ketvirtadienį įvyko naujojo Jačiūnų komplekso atidarymas, kuriame dalyvavo „KG Group" paukštininkystės verslo vykdomasis direktorius Gytis Kauzonas, „Kaišiadorių paukštyno" generalinis direktorius Arūnas Jurkonis, Paukštininkystės verslo Paukščių auginimo tarnybos vadovas Viktoras Žebelovičius, „Kaišiadorių paukštyno" vyriausiasis veterinarijos gydytojas Jonas Mikalauskas ir projekto vadovas Edgaras Molis.

RVAC 21 09 30

Simbolinę Jačiūnų komplekso juostelę perkirpo Kaišiadorių r. meras Vytenis Tomkus (kairėje), „KG Group" paukštininkystės verslo vykdomasis direktorius Gytis Kauzonas (centre) ir statybas vykdžiusios bendrovės „Conresta" direktoriaus pavaduotojas gamybai Tomas Gėbliauskas

Į komplekso atidarymą atvyko ir paukštyno įrangos tiekėjai iš Nyderlandų „VDL Agrotech" ir „Vencomatic group" įmonių. „VDL Agrotech" direktorius Brajanas van Hufas (Bryan van Hoof) šį kompleksą pavadino tobuliausiu meno kūriniu. „Vencomatic group" verslo vystymo vadovas Edvinas Vagsas (Edwin Waags) E. Molį juokais vadino „crazy" - dėl jo užmojų per tokį trumpą laiką įgyvendinti unikalų projektą. Bet jam pavyko.

Naujojo komplekso projekto vadovas Edgaras Molis įgyvendino ambicingą ir unikalų projektą

Naujasis Jačiūnų kompleksas pastatytas pagal naujausius paukščių auginimo standartus, paukštidėse įdiegta pati moderniausia technologinė įranga. Tiek pastatas, tiek įdiegtos inžinerinės bei paukščių auginimo sistemos (lesinimas, girdymas, vėdinimas, kiaušinių surinkimas ir kt.) - visiškai automatizuotos. Ir komplekse, ir kituose paukštynų veislinių paukščių auginimo padaliniuose, vištaitės ir gaidžiukai auginami laisvi ant kraiko. Šiuo metu Jačiūnuose auginama 59 000 vnt. Ross 308 veislės vištų ir apie 7 tūkst. gaidžių. Per metus čia planuojama surinkti vidutiniškai apie 10 mln. kiaušinių, kurie kas dieną gabenami į Kaišiadorių paukštyno perkylą.

Jačiūnų komplekse pastatytos 5 veislinių paukščių auginimo paukštidės

Su sudėtingais ir unikaliais technologiniais naujojo komplekso sprendimais supažindinęs E. Molis akcentavo, kad paukštynas yra visiškai uždaras, jame įdiegti patys griežčiausi biosaugos reikalavimai, neatsitiktinai pasirinkta ir pati vieta, juosiama miškų masyvo. Aplink nėra jokios taršos, išskyrus dirbamus laukus, kelių kilometrų spinduliu nėra ir gyventojų. Kompleksas išsidėstęs 5,7 ha teritorijoje - žemė nupirkta iš privataus savininko.

Vanduo paukštynui tiekiamas iš 120 m gylio gręžinių, užtikrintos jo sanitarinės zonos. Nors vanduo imamas iš žemės gelmių, vis tiek yra gerinamas - moderniausi įrenginiai šalina geležį ir mikrobiologiją. Pastatą šildo biodujų katilinė. Įgyvendinti visi aplinkosaugos reikalavimai.

Paukščių gerovė

Objektas suskirstytas į žemą ir aukštą riziką, pasak E. Molio, tai irgi yra unikalu. Į paukštidės patalpas gali patekti tik aptarnaujantis personalas, įveikęs biologinės saugos reikalavimus. „KG Group" labai didžiuojasi užtikrinta paukščių gerove - jie laikomi ant kraiko, t. y., paukščiams sukurta natūrali aplinka.

Paukštidėje milžinišką svarbą turi vėdinimas - Jačiūnuose įdiegta trijų pakopų vėdinimo sistema, užtikrinanti minimalią, maksimalią oro apykaitą ir tunelinės ventiliacijos oro apykaitą, kuri padeda užtikrinti komfortišką orą, esant ekstremaliam karščiui lauke.

Lesinimo sistemos yra atskiros vištaitėms ir gaidžiams. Vištaitėms taikoma grandininė lesinimo sistema, užtikrinanti tolygų lesalų paskirstymą kiekvienam paukščiui, todėl nelieka pagrindo susidaryti hierarchiniams santykiams pulke. Atskirai sumontuota gaidžių lesinimo linija. Jų lesalai yra liesesni. Po lesinimo visos sistemos pasikelia į viršų, taip užtikrinama paukščiams daugiau vietos.

Padėtus kiaušinius iš lizdų juostiniai transporteriai transportuoja į kitą pastato dalį, kur konvejeris juos pristato į surinkimo ir rūšiavimo vietą. Taigi, procesas visiškai automatizuotas.

Pastato vėdinimo sistema turi filtrus, kurie neleidžia kvapams sklisti į išorę, taip pat ultravioletines lempas, kurios išvalo 99 proc. tiek gamybinių, tiek administracinių patalpų oro. O visos paukštidės proceso valdymas yra viename skyde.

„Unikalus ir objektas, ir visa jo koncepcija. Yra panašių objektų Nyderlanduose ir Belgijoje, bet tokių įgyvendintų idėjų ir įdiegtų sistemų atžvilgiu esame vieninteliai. Tai pavyko padaryti ir dėl stiprių įrangos tiekėjų, kurie taip pat šį objektą pavadino pačiu geriausiu", - teigė per 9 mėn., nepaisant itin nepalankių oro sąlygų, šį projektą įvykdęs E. Molis.

Jačiūnų padalinyje, įskaitant visas pamainas, įdarbinti 6 darbuotojai, visi - vietiniai gyventojai. Dieną paukštyne būna vadovas ir du darbuotojai.

Paukštininkystės verslo Paukščių auginimo tarnybos vadovas V. Žebelovičius minėjo, kad pasirengimas komplekso statybai vyko ilgiau negu statybos, nes teko nemažai važinėti užsienyje, renkantis geriausias technologijas ir sprendimus.

„Ieškojome, kas geriausiai tiktų mūsų sąlygoms ir paukščiams. Ir šiai dienai Jačiūnų kompleksas yra tikrai išskirtinis visoje Europoje", - neabejojo Viktoras Žebelovičius

Paukštyno produkcija

Vienadienius veislinius paukščiukus „KG group" perka iš užsienio, nes Lietuvoje nėra genetinių centrų. Veislinės vištaitės kiaušinius, iš kurių įmonės paukštynuose auginami broileriai, deda 62 savaites, per tą laiką jos padeda 170-180 kiaušinių. Po to jas parduoda Lietuvos ir Lenkijos įmonėms.

Komplekse, pasak V. Žebelovičiaus, per dieną piko metu padedama apie 50 tūkst. kiaušinių, jų išperinamumas siekia 86-88 proc. Šis objektas patenkina apie penktadalį pačios įmonės vienadienių paukščiukų poreikio. Išperėtais vienadieniais viščiukais ir kituose objektuose „Kaišiadorių paukštynas" aprūpina ir visą Lietuvą - patenkina 95 proc. poreikių.

„KG Group" priklausantys Vilniaus ir Kaišiadorių paukštynai per metus pagamina apie 100 tūkst. tonų įvairių vištienos produktų. Apie 50 proc. produkcijos eksportuojama. Paukštynų gaminama vištiena vertinama Vakarų Europos, Skandinavijos bei kaimyninėse Baltijos šalyse, didžiųjų Lietuvos paukštyno produktai pasiekia ir Japoniją, Honkongą, kai kurias Afrikos šalis.

Pastarąjį dešimtmetį „KG Group" į paukštininkystės verslą investavo per 120 mln. Eur, 2017 m. planuojama investuoti dar 16 mln. eurų.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14 +NMA

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip motyvuojate savo ūkio darbuotojus?
Orai