Basf A1 12 09 23 Basf 2023 09 08 m1
Maistas
Ekologiški produktai vilioja sukčius

Varšuva / Vašingtonas. Siekdami didesnio pelno, nesąžiningi prekiautojai neekologiškus produktus rinkoje parduoda kaip ekologiškus. Apie tai rašo įvairių šalių žiniasklaida.

Lenkai kovoja su ekologiškų obuolių falsifikavimu

Naujasis Lenkijos obuolių derliaus sezonas prasideda kovojant su ekologiškų vaisių klastotojais.

Bioversija 23 09 01 m7

Lenkija yra viena didžiausių obuolių augintojų ES. Tiesa, šį sezoną dėl ne itin palankių oro sąlygų prognozuojamas mažesnis sodų derlių negu įprastai. Tačiau numatoma, kad lenkiškų ekologiškų obuolių eksportas vis tiek augs.

„Pavasarį buvo šalnų, o po to dirvožemiuose dėl sausų orų trūko drėgmės. Tačiau mūsų sodai gerai prižiūrimi ir galime pasidžiaugti, kad ekologiškų obuolių turėsime pakankamai. Palyginti su pernai metais derliaus kiekis turbūt bus mažesnis, tačiau eksportui jo turėtų užtekti“, - portalui freshplaza.com pasakojo Agnieška Bajer (Agnieszka Bajer), įmonės „Agro Queens“ vykdomoji direktorė. Ši įmonė yra viena stambiausių Lenkijoje ekologiškų šviežių bei šaldytų vaisių ir daržovių bei sulčių koncentratų eksportuotoja.

Žiniasklaidoje vis pasirodo pranešimų, kad, siekdami didesnio pelno, nesąžiningi prekiautojai neekologiškus produktus rinkoje parduoda kaip ekologiškus. A. Bajer įsitikinusi, kad tokius prekiautojus reikia griežtai bausti: „Mes dirbame tik su patikimais tiekėjais, kuriuos reguliariai tikrina kontrolės institucijos. Todėl esame garantuoti, kad mūsų visi obuoliai yra 100 proc. ekologiški. Per metus ne vieną kartą atliekame vaisių tyrimus. O ekologinio žemės ūkio sertifikavimo įstaigos turėtų atidžiau kontroliuoti jų jurisdikcijoje esančius gamintojus.“

Šiuo metu už įprastinius obuolius mokama gana mažai, o ekologiškų vaisių kainos atrodo nepalyginamai geriau. Ekologiškų obuolių rinkos dalyviai tikisi, kad sezonui bėgant kainos dar kils.

Dėl aukštesnės ekologiškų vaisių pridėtinės vertės atsiranda vis daugiau norinčiųjų užsiimti jų auginimu. Tačiau A. Bajer sako, jog tai nėra taip paprasta, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio.

Ne pirmas sukčiavimo atvejis

Chemizuotuose ūkiuose užaugintų obuolių pateikimas kaip ekologiškų yra ne pirmas tokių sukčiavimų atvejis. Štai birželį kilo skandalas Ispanijoje, kai viena Granados įmonė už dvigubą kainą pardavė šimtus tonų įprastų agurkų kaip ekologiškų. O Madrido įmonė tokį pat „pokštą“ iškrėtė su kiaušiniais.

Tarptautinė žiniasklaida neseniai pranešė, jog keturi JAV Vidurio Vakarų regiono ūkininkai, apgaudinėję ekologiško maisto vartotojus, bus teisiami už didžiausią tokio pobūdžio sukčiavimo schemą Jungtinių Valstijų istorijoje.

Federaliniai prokurorai pareiškė, kad ūkininkai yra atsakingi už septynerius metus įgyvendintą schemą, dėl kurios tūkstančiai klientų mokėjo brangiau už produktus, kurie buvo paženklinti kaip ekologiški, tačiau iš tikrųjų neatitiko šios kategorijos.

Prokurorai siekia laisvės atėmimo bausmių įtariamam schemos lyderiui, ūkininkui iš Misūrio Rendžiui Konstantui (Randy Constant) bei trim Nebraskos ūkininkams, kurie veikė išvien.

Visi keturi ūkininkai pripažino kaltę dėl sukčiavimo. Įtariamieji prisipažino, kad augino neekologiškus kukurūzus ir sojas bei nedidelį kiekį sertifikuotų ekologiškų grūdų ir melagingai visą produkciją ženklino kaip ekologišką.

Didžioji grūdų dalis buvo parduodama kaip gyvulinis pašaras įmonėms, prekiaujančioms ekologiška mėsa ir jos gaminiais.

MŪ, BNS inf.  

  Gudinas - 23 06 14
  Bayer 2023 08 21

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate saugomų teritorijų žemėlapius?
  Visos apklausos