Europos ūkininkų auginamas maistas yra saugus
2021-05-13

Parma, Italija. Vartotojai gali būti ramūs dėl maisto – Europos maisto saugos agentūros (EFSA) paskelbta ataskaita dar kartą patvirtina, kad Europos Sąjungoje gaminamas maistas yra vienas saugiausių pasaulyje.

Tai gera žinia ir ūkininkams, kurie naudoja šiuolaikiškus augalų apsaugos sprendimus ir taip užtikrina maisto saugą.EFSA balandžio 7 d. paskelbtos augalų apsaugos produktų likučių tyrimų maiste ataskaitos duomenimis, ES auginamas saugus maistas. Deja, to negalima pasakyti apie iš trečiųjų šalių importuojamus maisto produktus.

Atlikti tyrimai rodo, kad maisto produktų užterštumo pesticidų likučiais ES vidurkis siekia 3,9 proc. – tai mėginių, kuriuose nustatyti likučiai, dalis nuo viso mėginių skaičiaus. Lietuvoje šis rodiklis – tik 1,7 proc.

Linas agro mob 21 08 02+ bioversija 21 08 02

Ataskaitoje nurodoma, kad 2019 m. visoje ES iš viso išanalizuoti 96 302 mėginiai, iš jų – 12 579 mėginiai iš bendros ES pesticidų stebėsenos programos ir 83 723 mėginiai pagal nacionalines programas, kurias įgyvendino 28 valstybės narės, taip pat Islandija bei Norvegija.

Lietuvoje buvo ištirti 3 507 ėminiai, tai yra 40 mėginių 100 tūkst. gyventojų.

ES gaminamo maisto tyrimo rezultatai kontrastuoja su importo iš trečiųjų šalių tyrimais. Virš 15 proc. mėginių, viršijančių DLK nustatyta produktuose iš Laoso, Malaizijos, Ganos, Ugandos, Vietnamo, Pakistano, Tailando ir Kambodžos. Absoliutus „antilyderis“ yra čili pipirai iš Vietnamo – net 67 proc. ėminių užteršti.

Be kita ko, ES mastu buvo ištirti 6 048 ekologiško maisto mėginiai, iš jų 1,3 proc. viršijo didžiausias leistinas likučių koncentracijas (DLK).

Ėminiuose iš ekologiškai auginamų produktų, kaip viršijantys DLK, dominuoja vario junginiai. Tačiau stebina visa puokštė veikliųjų medžiagų, nustatytų ėminiuose iš ekologiškai auginamų produktų, nes šios medžiagos neleidžiamos naudoti ūkininkaujant ekologiškai, pvz., randami ditiokarbamatai.

 „Jei augalų apsaugos produktai naudojami laikantis produkto etiketėje pateiktų nurodymų, vartotoją visuomet pasiekia saugūs maisto produktai“, – pažymi Lietuvos augalų apsaugos asociacijos direktorė Zita Varanavičienė

Ji priminė, kad Europos Komisijos užsakymu buvo atliktas ir kitas tyrimas, siekiant išsiaiškinti, kaip veikia augalų apsaugos produktų tiekimą rinkai nustatantis reglamentas. Tyrimo išvadose konstatuojama, kad ES taikomi patys griežčiausi augalų apsaugos produktų tiekimo rinkai reikalavimai pasaulyje.

Naujai paskelbta ataskaita itin reikšminga koronaviruso pandemijos kontekste, kuomet itin susirūpinta maisto tiekimo grandinės tvarumu bei išryškėjo ūkininkavimo svarba maisto gamyboje.

Svarbu, kad parinkdami Žaliojo kurso, strategijos „Nuo lauko iki stalo“ ar Bioįvairovės strategijos įgyvendinimo priemones, politikai „nešautų sau į kojas“ – jei bus nebeįmanomas saugaus maisto auginimas pagal griežtus augalų apsaugos reikalavimus Lietuvoje ar ES, teks maitintis žemesnės kokybės importiniu maistu iš trečiųjų šalių.

LAAA, MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14 +NMA

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Į ką dažniausiai investuojate ūkio uždirbtą pelną?
Orai