Mokslininkas: net kariuomenė kiaulių maro nesunaikins
2018-08-01
Pixabay nuotrauka

Jonava. Medžiotojai nesijaučia kalčiausiais dėl to, kad Lietuvoje sparčiai plinta afrikinis kiaulių maras. Tam įtakos turi kelis svarbūs faktoriai.

Buvęs Ilgametis Jonavos rajono medžiotojų draugijos pirmininkas, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Veterinarijos akademijos dr. Kriaučeliūno Smulkiųjų gyvūnų katedros docentas Juozas Jokimas stebi AKM plitimą ir pastebi, kad visuomenėje susidaro neteisingas požiūris į tai, kas vyksta gamtoje.

„Tikrai negalima kaltinti medžiotojų. AKM plitimui yra kelios priežastys. Visų pirma, yra akivaizdu, kad kiaulių maro protrūkiai susiję su šiltėjančiu klimatu. Kai tik vasaros būna karštesnės ir drėgesnės, kiaulių maras suaktyvėja.

RVAC 21 09 30

Kitas svarbus dalykas: pas mus vyrauja didelės kiaulių fermos, kiaulės auginamos intensyviai, tankiai, o aukšta temperatūra padeda sklisti virusui tarp gyvulių. Pavyzdžiui, Lenkijoje kiaulių fermos mažesnės, ten laikoma maždaug po 60 paršavedžių, ir pas juos kiaulių maro mažiau.

Svarbus ir pats ūkinis požiūris. Po Jonavos rajone prieš 5-6 metus siautusio kiaulių maro kai kurios fermos taip viską susitvarkė, kad šiemet pas juos viruso nėra. Be to, gamtos dėsniai taip pat daro savo įtaką“, – sakė J. Jokimas.

Veterinarijos gydytojui juoką kelią raginimai iššaudyti visus šernus ir taip sunaikinti kiaulių marą. „Galėtume visą kariuomenę paleisti į miškus šaudyti šernų, bet taip viruso neišnaikinsime. Kažkada Kinijoje buvo užsimota sunaikinti visus žvirblius, nes jie visiems įkyrėjo. Tam skirtos didžiulės pajėgos, bet šie paukščiai toliau sėkmingai gyvuoja“, – pasakojo J. Jokimas.

Daugiau šia tema skaitykite:

Prognozė: per pusmetį kiaulių maras išplis visoje šalyje

MŪ inf.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Į ką dažniausiai investuojate ūkio uždirbtą pelną?
Orai