Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Gyvenimas toks...
JAV ūkiams vadovauja vis vyresni ūkininkai

Vašingtonas. Amerikos ūkininkų vidutinis amžius 2012–2017 m. laikotarpiu padidėjo ir šiuo metu siekia 58,6 metus, nepaisant to, kad 2012–2013 m. užfiksuotas jaunųjų ūkininkų atėjimo į kaimą proveržis.

Be to, JAV padaugėjo moterų ir kitų rasinių mažumų atstovų, valdančių asmeninius ūkius, teigiama neseniai paskelbtame JAV žemės ūkio departamento Nacionalinės žemės ūkio statistikos tarnybos (USDA) pranešime.

Anot analitikų, tai nebuvo naujiena, nes nuo 1982 m., kai buvo vykdomi surašymai, ūkių savininkų amžius didėjo. „Nenuostabu, kad vidutinis amžius pakilo, nes tam yra nemažai priežasčių“, – komentuoja Stewart Peterson brokerių kompanijos vyresnioji rinkos analitikė Džekė Vouks (Jacquie Voeks). – 2012 m. žemės ūkis pritraukė daug jaunų ūkininkų, tačiau į pensiją turėję išeiti vyresni ūkininkai toliau tęsė darbus, nes turėjo galimybių, vertino savo žemę ir manė, kad situacija niekada nepasikeis.“

Bioversija m7 2024 03 12

Vis dėlto statistikos duomenys rodo, kad JAV ūkininkų amžiaus didėjimas 2012–2017 m buvo palyginti mažiausias per tris dešimtmečius. Penkerių metų laikotarpiu ūkininkų amžiaus vidurkis padidėjo 0,3 metų, palyginti su 1,2 metų per praėjusį laikotarpį iki 2012 m. Didžiausias amžiaus šuolis, remiantis statistika, nuo 1992 iki 2012 m., kai vidurkis šoktelėjo 2 metais. Tuo metu, visų žemės ūkio gamintojų (ne tik pagrindinių ūkių savininkų) amžius pakilo iki 57,5 metų.

„Frontier Ag Quinter“ (žemės ūkio verslo kooperatyvas, siūlantis grūdų, pašarų, agronomijos, naftos, parduotuvių, saulėgrąžų perdirbimo ir transportavimo produktus bei paslaugas klientams visame Šiaurės Vakarų Kanzaso ir Rytų Kolorado regione) analitikas ir brokeris Laris Glenas (Larry Glennas) teigė, kad bendraudamas su ūkininkais padarė išvadą, kad jie nesiruošia nieko keisti savo gyvenime, nepaisant vyresnio amžiaus. Viena iš priežasčių – jie nežino, ką dar galėtų veikti be ūkininkavimo.

„Kai kurie ūkininkai ir gražiai baigs dienas ūkyje, – sakė jis. – Kai kurie norėtų sulėtinti tempą, žinoma, yra tokių, kurie norėtų išeiti į pensiją, bet atrodo, kad jie dirbs, kiek pajėgs. Tai panašu į mane. Jie toliau darys tai, ką geriausiai išmano. Juk žemės ūkio produkcijos gamintojai gali samdyti jaunesnius žmones jiems padėti, tačiau patys nori atlikti, stebėti darbus, jiems vadovauti.“

Jauni ir pradedantieji ūkininkai

2012 m., kai kukurūzų ir sojų pupelių kainos buvo pakilusios aukščiausiai, jauni ir pradedantieji augintojai matė ūkininkavimą kaip tam tikrą verslą ir būdą uždirbti pinigų. Kai kurie tuomet atėję į žemės ūkį ir liko jame, tačiau daug grįžo į miestą ieškoti kito darbo.

„Manau, kad kai kurie iš šių jaunųjų ūkininkų neišplėtojo savo ūkio, – sakė L. Glenas. – Jie nespėjo sukaupti kapitalo, kad galėtų išlaikyti save ir savo šeimą, todėl galbūt atsitraukė. Aš taip pat nenorėčiau būti jaunuoliu, tik dabar ateinančiu į žemės ūkio verslą, nes tai kova. Tai sunku.“

Daugiau moterų žemės ūkio produkcijos gamintojų

Keičiasi ne tik ūkininkų amžius. Į žemės ūkį ateina daugiau moterų. 2017 m. buvo apie 1,23 mln. moterų ūkių valdytojų, palyginti su 969 672 moterų 2012 m. Taigi, skaičius pirmą kartą viršijo 1 mln.

Vyrai vis dar dominuoja šioje srityje, pagrindinių ūkių valdytojų yra apie 2,17 mln. Tačiau šis skaičius sumažėjo. Stewart Peterson brokerių kompanijos vyresnioji rinkos analitikė Džekė Vouks džiaugėsi, jog vis daugiau moterų imasi valdyti ūkius. „Manau, kad tai nuostabu, – sakė ji. – Moterys visada buvo susijusios su žemės ūkiu. Moterys melžė karves ir atliko daug darbų, bet jos ilgai nebuvo savininkės, tad dabartinės jaunos moterys turi visas galimybes.“

Nepaisant bendro amžiaus didėjimo, kai kurie USDA duomenys suteikia vilties ateičiai. Kas ketvirtas žemės ūkio gamintojas yra pradedantysis ūkininkas, klasifikuojamas kaip turintis 10 ar mažiau metų darbo patirties.

Ūkiai, kuriems vadovauja jauni ar pradedantieji ūkininkai, paprastai būna mažesni nei vyresnio amžiaus augintojų nuosavybė, tačiau iš esmės tokių ūkių yra daugiau.

Dž.Vouks pabrėžė, kad jauni žmonės, ateinantys į žemės ūkį yra protingi, išsilavinę, motyvuoti, entuziastingi ir planuoja tuo užsiimti ilgą laiką. „Tai entuziazmas – mums reikia tokios injekcijos ir žvilgsnio į ateitį“, – sakė ji.

Didesnė įvairovė

Statistikos duomenys rodo, kad padaugėjo juodaodžių, ispanakalbių, indų ir vietinių amerikiečių, klasifikuojamų kaip pagrindiniai ūkininkai, skaičius.

2017 m. iš viso buvo 38 447 juodaodžiai ūkių savininkai (kai per ankstesnį surašymą 2012 m. jų buvo 33 371). USDA nurodė, kad ispanakalbių žemės ūkio valdų savininkų užfiksuota 90 344, o 2012 m. – tik 67 000 žmonių. Iš Azijos kilę dabartinių JAV ūkių savininkai iš viso sudarė 16 978 (2012 m. – 13 669). Iš viso vietinių amerikiečių, statistikos duomenimis, 2017 m. buvo 46 210 (2012 m. – 37 851).

Nauja 2017 m. įvesta surašymo kategorija parodė, kad ginkluotosiose pajėgose tarnavo 370 819 ūkininkų, o 3,03 mln. niekada niekur netarnavo.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos