Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Energetika
Pasvalyje pradėjo veikti viena didžiausių biometano gamyklų Europoje
Asociatyvi Pixabay nuotr.

Pasvalio r. Pradėjo veikti „Tube Green“ biometano gamykla, kuri per metus pagamins 100 tūkst. megavatvalandžių (MWh) biometano. Tokio kiekio užtektų visus metus dujomis aprūpinti 110 tūkst. Lietuvos gyventojų arba visiškai patenkinti 26 proc. dujomis šalyje varomo transporto. Pagal gamybos pajėgumą „Tube Green“ jėgainė bus viena didžiausių Europoje.

Biometano gamybos projektą įgyvendina bendrovė „Tube Green“ kartu su bioetanolio ir biodujų gamintoja „Kurana“.

Projekto investicijų suma siekia 15 mln. Eur, dalis investicijų finansuota Klimato kaitos programos lėšomis.

Bioversija m7 2024 11 19

„Tube Green“ biometano gamykla, bendradarbiaujant su Lietuvos dujų perdavimo sistemos operatoriumi „Amber Grid“, prijungta prie šalies dujų perdavimo tinklo ir jau tiekia biometaną į sistemą.

Pasak „Kuranos“ generalinio direktoriaus Jurgio Polujansko, Pasvalio rajone įgyvendinamas projektas padės Lietuvai siekti ambicingų žaliosios energetikos tikslų.

„Tube Green“ bus pirmoji ir kol kas vienintelė gamykla Lietuvoje, kuri biometaną tieks į magistralinį dujotiekį. Biometano panaudojimo galimybės plačios – nuo pramonės iki transporto sektoriaus, kuris ypač priklausomas nuo naftos degalų. Sparti biometano padės Lietuvai mažinti iškastinio kuro naudojimą ir įtvirtinti energetinę nepriklausomybę“, – teigė J. Polujanskas.

„Tube Green“ įdiegė pažangią ir aukščiausius aplinkosaugos standartus atitinkančią biometano išgryninimo technologiją, kuris neskleis triukšmo ir kvapo. Biometano gamybos ir transportavimo metu taršos išmetimų į aplinką nebus.

„Pradėjus veikti „Tube Green“ biometano jėgainei, Lietuvoje žengtas tvirtas žingsnis dekarbonizacijos tikslų siekiančiame žaliųjų dujų versle. Nuo šiol Lietuvos dujotiekyje teka ne tik gamtinės, bet ir išvalytos, iš atsinaujinančių išteklių pagamintos žaliosios dujos.

Esame pirmieji tarp kaimyninių šalių prie dujų perdavimo tinklo prijungę stambią biometano gamyklą. Tai mums suteikė daug vertingos patirties. Esame dar stipresni, toliau kurdami biometano verslo ekosistemą Lietuvoje“, – sako „Amber Grid“ vadovas Nemunas Biknius.

Ateityje „Tube Green“ planuoja plėsti veiklą – svarstomos galimybės pradėti sintetinių degalų, žaliojo vandenilio gamybą. Taip pat ketinama išplėsti biometano gamybos pajėgumus – kiti biometano gamintojai galės atvežti savo biometaną į „Tube Green“ ir perpumpuoti į magistralinį dujotiekį.

„Kuranos“ vadovas J. Polujanskas pabrėžė, kad, siekiant biometano proveržio, reikia įvertinti, ar pakaks žaliavų biometano gamybai.

„Siekiant gaminti didelius biometano kiekius, svarbu išlaikyti pirmosios kartos biodegalų pramonę, kuri gali patiekti pakankamą biometano gamybai atliekų kiekį. Kitu atveju susidursime su žaliavų stygiumi ir tikslai dėl biometano bei žaliojo vandenilio proveržio liks neįgyvendinti“, – teigė „Kuranos“ vadovas.

Parengta: pagal BNS inf.
Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
Setupad-desktop-po tekstu

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kiek sumokėjote žemės mokesčio už 2024 metus?
Visos apklausos