


Briuselis / Kaunas. Likus savaitei iki Europos Komisijos sprendimų dėl būsimo Europos Sąjungos biudžeto, ūkininkų bendruomenė nerimauja: ar bendroji žemės ūkio politika (BŽŪP) išliks stipri ir orientuota į ūkininkų poreikius? O gal laukia mažesnės išmokos, daugiau biurokratijos ir politinis neapibrėžtumas?
Lemiamas sprendimų momentas – liepos 16-ąją
Europos Komisija liepos 16 d. žada pristatyti naują daugiametės finansinės programos (DFP) paketą, įskaitant ir BŽŪP reglamento projektą. Kol kas aiškių atsakymų mažai, tačiau ūkininkų organizacijos perspėja: kai kurie sprendimai gali iš esmės pakeisti ES žemės ūkio politikos struktūrą.
Visa tai vyksta vasaros viduryje – per derliaus nuėmimo įkarštį, kai žemdirbiai fiziškai negali stebėti politinių procesų. Tokį Europos Komisijos laiko pasirinkimą dalis vertina kaip ignoravimą tų, kurie kasdien dirba dėl Europos maisto saugumo.
„Copa-Cogeca“ peticija: tūkstančiai sako – gana!
Birželio pabaigoje Europos žemdirbių skėtinės organizacijos „Copa“ ir „Cogeca“ paskelbė pirmąją visą ES apimančią peticiją, kuri jau sulaukė daugiau kaip 4 000 organizacijų (tarp jų ir Lietuvos) palaikymo.
Pagrindinis peticijos reikalavimas – neleisti, kad BŽŪP būtų integruota į vieną bendrą ES fondą, taip prarandant jos „bendrąjį“ pobūdį ir aiškų finansinį garantą ūkininkams.
Peticijoje įvardyti keturi pagrindiniai reikalavimai Europos Komisijai:
- Išsaugoti atskirą ir pakankamą BŽŪP biudžetą, pritaikytą infliacijos sąlygoms.
- Išsaugoti BŽŪP bendrumą, užuot ją nacionalizavus.
- Išlaikyti dviejų ramsčių struktūrą, kuri garantuoja investicijas ir kaimo plėtrą.
- Reikalauti aiškių finansinių įsipareigojimų prieš pradedant reformas.
BŽŪP po 2027 m.: išlieka struktūra, bet mažėja finansavimas?
Komisaras Christophe'as Hansen'as patikino, kad dviejų ramsčių struktūra bus išsaugota: pirmas ramstis – tiesioginės išmokos ūkininkams – liks pagrindinis paramos instrumentas, o antras ramstis – parama kaimo plėtrai bus tęsiama, nepaisant ankstesnių idėjų jį integruoti į sanglaudos fondus.
Tačiau geros žinios tuo ir baigiasi: remiantis nutekinta ir žiniasklaidoje paskelbta informacija, BŽŪP biudžetas po 2027 m. gali būti sumažintas net 15–20 proc., priklausomai nuo šalių derybų.
Ch. Hansen'as teigia, kad žemės ūkiui vis vien bus skirta „speciali eilutė“, bet suma bus mažesnė nei dabar. Tai kelia realią grėsmę ūkininkų pajamoms ir sektoriaus stabilumui.
Daugiau laisvės šalims – didesnė atsakomybė
Dar vienas siūlomas pokytis – daugiau laisvės valstybėms narėms. Pagal naują Europos Komisijos viziją, šalys galės lengviau koreguoti žemės ūkio strateginius planus, o „žaliosios taisyklės“ bus pritaikytos vietos sąlygoms.
Tai gali būti naudinga, tačiau ekspertai perspėja: rizikuojama sugriauti bendros rinkos vienodumą, o dotacijų sistema gali tapti neskaidri ir netolygi tarp valstybių.
Ekologiniai reikalavimai – paskatinimai vietoje baudų
Reaguodama į Europos ūkininkų protestus, Europos Komisija jau 2024 m. atsisakė dalies prieštaringų aplinkosauginių reikalavimų. Dabar žadama, kad BŽŪP bus labiau orientuota į paskatinimus, o ne į sankcijas.
Komisaras Ch. Hansen'as akcentuoja: prioritetas bus teikiamas tiems ūkininkams, kurie investuoja į ekologiškus sprendimus, o ne tiems, kurie tik atitinka formaliąsias taisykles.
Smulkieji ir jaunieji – nauja prioritetų grupė
Po 2027-ųjų daugiau dėmesio planuojama skirti jauniesiems ir smulkiesiems ūkininkams. Numatomos mažėjančios subsidijos: kuo didesnis ūkis – tuo mažesnė vienam hektarui tenkanti parama.
Tikslas – skatinti sąžiningesnį lėšų paskirstymą ir suteikti daugiau galimybių naujai kartai. Vis dėlto ši idėja kelia nerimą kai kurioms organizacijoms, kurios baiminasi, kad tai gali susilpninti stambius ūkius, kurie dažnai yra sektoriaus inovacijų variklis.
Maisto saugumas – kaip atsakomybė
„Cogeca“ atstovas Lennart'as Nilson'as pabrėžė, kad „maisto gamyba ir saugumas nėra garantas pagal nutylėjimą“. ES biudžeto sprendimai – tai politinės valios išraiška, ir šiuo metu reikia aiškios žinios, kad žemės ūkis išliks strateginė sritis.
***
Susipažinti su ES žemdirbių ir jų kooperatyvų reikalavimais dėl BŽŪP biudžeto ateities ir pasirašyti peticiją galima sekant šią nuorodą.
Peticiją gali pasirašyti tik Europos teritorijoje veikiančios organizacijos (terminas „organizacija“ vartojamas plačiąja prasme ir apima tiek individualius ūkius, tiek Europos asociacijas).
Taip pat šia tema skaitykite
-
Anglies kreditai – praeitis? Ateina gamtos kreditų era
2025-07-09 -
Nauji EK klimato tikslai iki 2040 m. tvaresniam agroverslui
2025-07-03 -
Europos Taryba: dalis sėklų iš Ukrainos ir Moldovos atitinka ES reikalavimus
2025-06-12
Skaitomiausios naujienos
-
Už netvarkingus riboženklius – baudos
2025-07-04 -
Kanadietiški traktoriai pakeliui į Europos rinką
2025-07-07 -
Daugiamečių pievų atkurti nereikės
2025-07-03
(0)