Basf 2024 04 09 A1 Basf 2024 04 09 m1
BŽŪP
ES žemės ūkio komisaras: apsirūpinimas maistu – ne didžiausia problema

Vilnius. Europos Sąjungoje (ES), įskaitant Lietuvą, maisto užteks. Dabar svarbu padėti Ukrainai eksportuoti grūdus, mažinti priklausomybę nuo trąšų importo, sakė ES žemės ūkio komisaras Januszʼas Wojciechowskiʼs (Janušas Voicechovskis) Vyriausybės rūmų spaudos konferencijoje.

„Šis vizitas Lietuvoje labai svarbus. Susitikau su prezidentu, vėliau su ministre pirmininke, dabar su žemės ūkio ministru. Diskutuojame apie karo pasekmes apsirūpinimui maistu. Juk naikinami prekybos santykiai su Ukraina, o su Rusija nutraukiami“, – sakė komisaras.

Jis taip pat prasitarė, kad dienos pabaigoje ketina vykti į ūkius ir išsiaiškinti, koks žemdirbių požiūris į Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginį planą.

Bioversija 2024 04 15 m7

Paklaustas, kokia dabar yra didžiausia problema dėl karo, J. Wojciechowskiʼs atsakė, kad dėl apsirūpinimo maistu bijoti nereikia, nes ES negresia jo trūkumas.

„Tai sakau labai užtikrintai. ES – didelė maisto produktų gamintoja, didžiausia maisto eksportuotoja pasaulyje. 2020 m. eksportas siekė 184 mlrd., importas – 122 mlrd. eurų. Taigi eksportas beveik 60 mlrd. Eur viršijo importą“, – pabrėžė jis neslėpdamas, kad kai kuriuos sektorius tai paveiks.

„Didesnė problema – sutrikęs Ukrainos eksportas į Vidurio Rytus ir Šiaurės Afriką. Kviečių trūkumas šiuose regionuose gali sukelti įtampą“, – teigė J. Wojciechowskiʼs.

Jis kelis kartus pabrėžė, kad labai svarbu ir toliau remti Ukrainą, tęsti eksportą alternatyviais koridoriais, pavyzdžiui, per Lenkiją, Baltijos šalių uostus, žinoma ir per Klaipėdos uostą.

„Turime mažiau priklausyti nuo trąšų importo. Yra daug priemonių, kurias galima šiam tikslui panaudoti, pavyzdžiui, tikslųjį ūkininkavimą. Galima remti ūkininkas, pristatyti modernias technologijas, padedančias mažinti naudojamų trąšų kiekį“, – pridūrė ES žemės ūkio komisaras.

J. Wojciechowskiʼo taip pat klausta, ko ES ketina imtis dėl brangstančio maisto.

„Per susitikimą su ministre pirmininke kalbėjome apie tai, kad maisto ir žemės ūkio produktų transportavimas – svarbus kylančių kainų veiksnys.

Pagal duomenis, ES eksportuojama apie 3 mlrd. t žemės ūkio produktų per metus. Taigi nuvažiuojamas atstumas – apie 540 mlrd. kilometrų. Atstumo nuo ūkio iki vartotojo vidurkis – apie 180 kilometrų. Reikia jį sumažinti. Jei taip nutiktų, ūkininkai gautų daugiau pinigų už produkciją, o vartotojai ją įsigytų pigiau“, – sakė komisaras pabrėždamas, kad dėl to ypač svarbu įgyvendinti strategiją „Nuo lauko iki stalo“.

Jis taip pat teigė, kad gausu priemonių, teigiamai veikiančių produktyvumą, pavyzdžiui, tikslusis ūkininkavimas, anglies dioksido mažinimas. Pabrėžė ir gyvūnų gerovę. Anot J. Wojciechowskiʼo, ji ne tik naudinga etiniais sumetimais.

Autorius: Eulalija Jonuškienė
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
Visos apklausos